Hrana koja leči: Namirnice za zdrave bubrege

by | jun 21, 2016

Mnoge namirnice koje svakodnevno koristimo u kuhinji sadrže hranljive materije čije dejstvo može da olakša brojne zdravstvene probleme, pa tako i bolesti bubrega. Ukoliko imate kamenje u bubrezima posebnu pažnju morate da posvetite ishrani. a koje namirnice mogu da vam pomognu da ove organe pročistite pročitajte u nastavku teksta…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1. Dnevno dve-tri litre tečnosti

Pre svega ostalog, veoma je važno unositi dovoljne količine tečnosti ( vode, čaja, prirodnih sokova) tokom dana. Preporučena doza je dve do tri litre dnevno, kako bi bubrezi mogli normalno da obavljaju svoju funkciju. Oni prečišćavaju krv od štetnih materija i putem urina ih izlučuju iz organizma. Mali unos tečnosti, naročito tokom letnje sezone, dovodi do koncentrovanja kristala, što dovodi do stvaranja kamena u bubrezima.

Pročitajte i… Umirite želudac i creva: Najbolje namirnice za bolju probavu

Ipak, nemojte preterivati s konzumiranjem tečnosti, držite se preporučene doze, jer previše vode nikako nije dobro za vaš organizam. Naime, prevelike količine vode (10 do 15 litara u kratkom vremenskom periodu) mogu čak dovesti do otkazivanja srca i bubrega.

Koje namirnice povoljno deluju na zdravlje bubrega pročitajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

2. Izbegavajte so, crveno meso i mlečne proizvode 

Dosoljavanje hrane nikako nije zdravo, a previše soli može veoma naškoditi vašem organizmu, pa i uzrokovati zadržavanje vode u telu i narušavanje elektrolitnog balansa. Što se tiče mesa, mesnih prerađevinja, i mlečnih proizvoda, njih bi, takođe, trebalo da jedete u ograničenim količinama, jer mogu da uspore vaš probavni sistem budući da bubrezi i jetra moraju da filtriraju toksine, a kako bi to uradili moraju da “razbiju” masno meso i mlečne proizvode. Umesto crvenog mesa i mesnih prerađevina češće jedite belu ribu, piletinu, ćuretinu i razne semenke koje sadrže “lagane” proteine.

Pročitajte i… Ovo su namirnice koje mogu zameniti so

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Bundeva

Ova biljka uzgaja se, ne samo zbog jestivog i lekovitog ploda, nego i zbog njenih semenki, koje su bogate omega-3 i omega-6 esencijalnim masnim kiselinama koje povećavaju energiju organizma, poboljšavaju zdravlje reproduktivnih organa i obezbeđuju lep izgled kože, kao i bolju funkciju centralnog nervnog sistema, odnosno mozga. Hladno ceđeno ulje iz semena ludaje, koristi se u terapiji bubrežnih bolesnika, reumatičara i za oporavak posle operacije.

Pročitajte i… Šta sve leči bundeva?! + recepti

Stručnjaci tvrde da bundevino ulje, zahvaljujući lecitinu koji sadrži sprečava aterosklerozu i čisti krvne sudove, reguliše nivo holesterola u krvi, a preventivno deluje i kod regulisanja rada mokraćne bešike, pomaže u lečenju sindroma iritiranih creva i deluje kao regulator hormona. Pojedina istraživanja potvrdila su i da bundevino ulje smanjuje rizik od pojave kamena u bubrezima.

Bundevin sok preporučuje se za dobar rad bubrega i kardiovaskularnog sistema, za dobro varenje i raspoloženje. Takođe, ovaj sok je blagotvoran protiv upale jajnika, kao i kod problema izazvanih menopauzom.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Beli luk

Beli luk je dobar izbor za zdravlje bubrega jer ima jaka protivupalna svojstva i mogućnosti snižavanja holesterola. Beli luk je odličan dodatak jelima zbog intenzivnog ukusa pa vam može pomoći da smanjte količinu soli u obrocima, a time čuvate zdravlje vaših brubrega.

Pročitajte i… Zdravlje na prvom mestu: Najbolje namirnice za jačanje imuniteta

Crni luk

Kao i beli luk, i crni luk je, takođe, pun antioksidansa koji pomažu u srčanim i bubrežnim bolestima. Luk sadrži malo kalijuma pa je zdrav za bubrege, a pored toga je i bogat hromom, mineralom koji vašem telu pomaže da prerađuje masti, proteine i ugljene hidrate. Crni luk deluje proivupalno, pogotovo ako se konzumira sirov.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kelj, karfiol, brokoli, kupus

Povrće poput kelja, brokolija i karfiola je puno vlakana, vitamina C i K koji su potrebni bubrezima kako bi pravilno funkcionisali. Od ove tri namirnice, kelj je možda i najbolji izbor, budući da je odličan izvor gvožđa, beta karotena i kalcijuma. Kupus je, takođe, odlična namirnica za zdravlje bubrega jer je bogat fitohemikalijama, koji su odlični u borbi protiv slobodnih radikala, sprečavanju pojavu raka i prevenciji srčanih oboljenja. Celer, ren i rotkvice su, takođe, namirnice koje blagotvorno deluju na zdravlje bubrega.

Pročitajte i… 10 dobrih razloga da kelj postane vaše omiljeno povrće

Crvena paprika

Ovo ukusno povrće je odličan izbor jer ne sadrži mnogo kalijuma, a jelima pruža odličnu aromu, teksturu, kao i dosta vitamina A, C, B6, folne kiseline i vlakana. Takođe, u crvenoj paprici se nalazi likopen, koji deluje preventivno na neke tipove kancera.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Brusnice

Iako su sve vrste bobičastog voća zdrave i pune antioksidansa, brusnice treba posebno istaknuti zbog njihove jedinstvene sposobnosti za borbu s infekcijama urinarnog sistema. One, naime, pozitivno deluju na razne bolesti, a sadrže i kinin koji izbacuje kiseline iz bubrega. Pošto imaju antibakterijsko dejstvo, brusnice uspešno oslobađaju telo od toksina. Brusnice su dobre i za smanjenje rizika od srčanih bolesti i nekih vrsta raka.

Pročitajte i… 10 kancerogenih namirnica koje morate da izbacite iz ishrane!

Jabuke

Jabuke su bogate vlaknima i materijama koje imaju jako protivupalno dejstvo. Ovo voće ima sposobnost smanjenja nivoa holesterola, poboljšava varenje, štiti od bolesti srca i smanjuje rizik od nastanka raka, a povoljno deluje i na zdravlje bubrega.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kajsije

Ovo voće smanjuje rizik od stvaranja kamena u bubregu. Četiri sušene kajsije sadrže dva grama vlakana, samo tri miligrama sodijuma i 325 miligrama potasijuma, a sve ove supstance sprečavaju nagomilavanje minerala iz urina i stvaranje kamenja kalcijum-oksalata (najčešći tip kamena u bubrezima).

Pročitajte i… Moćna namirnica: Šta sve leči grejpfrut + recepti

Grejpfrut

Ovo voće pomaže pri čišćenju probavnog sistema i sprečava pojavu kamena u bubrezima. Takođe, ima malo šećera i kalorija, te predstavlja odličnu namirnicu za osobe koje su na dijeti i koje žele da održe vitku figuru. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Belanca

Belanca vašem organizmu pružaju najkvalitetnije proteine, ali i sve značajne amino kiseline. Ona su bogata vitaminima i mineralima koji mogu poboljšati sveukupno zdravlje. U njima gotovo da nema masnoća, a ugljenih hidrata imaju manje od 1 odsto, a sadrže i velike količine gvožđa.

Pročitajte i… Maslinovo ulje čini kožu baršunastom: Isprobajte ove recepte

Maslinovo ulje

Istraživanja su pokazala da su osobe u zemljama u kojima se u ishrani najviše koristi maslinovo ulje, izložene manjem riziku od raka, srčanih oboljenja i bolesti bubrega. Maslinovo ulje sadrži: oleinsku kiselinu, antioksidante i polifeno, lekovita jedinjena koja sprečavaju oštećenja prouzrokovana slobodnim radikalima i pomažu pri upali arterija.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Peršun

Peršun je jedna od namirnica koja čisti bubrege od svih toksina. Peršun je začinska biljka koja je bogata mineralima-kalcijumom, mahnezujumom, fosforom i gvožđem, kao i vitaminima A i C. Takođe, sadrži i tiamin i riboflavin, što ga čini jakim antioksidansom. Njegovim redovnim korišćenjem, možete zaštititi telo od slobodnih radikala koji podstiču razvijanje mnogih bolesti.

Pročitajte i… Hrana bogata gvožđem: Pobedite anemiju pravilnom ishranom

Peršun možete koristiti kao začin u svim jelima, a najbolje je da od njega napravite čaj. Šaku peršuna dobro operite i iseckajte na krupnije komade. Iseckan peršun stavite u vodu i zagrevajte dok voda ne počne da vri. Kada voda provri, kuvajte peršun još 5-10 minuta. Sklonite šerpicu sa ringle, pustite da peršun malo odstoji pa procedite vodu i stavite je u frižider. Svako jutro popijte po čašu peršunove vode, pre doručka.

Tagovi: