Gorušica

by | decembar 12, 2014

Neprijatan osećaj pečenja u grudima i grlu efikasno se otklanja biljnim mešavinama, ali i sušenim voćem koje skuplja suvišnu kiselinu.

gorusica

Gorušica je neprijatan osećaj pečenja u grudima uzrokovan vraćanjem želudačne kiseline iz želuca do grla, što se javlja usled slabosti donjeg mišićnog prstena jednjaka. Gotovo da nema čoveka koji nekada nije osetio ovu tegobu, no, ukoliko se žgaravica često ponavlja, ukazuje na stanje u medicini poznato kao gastroezofagealni refluks (skraćeno GERB).

Uzrok i simptomi

Osećaj bolnog pečenja i vreline u grlu često se javlja zbog preopterećenosti želuca nakon obilnog obroka, ali može biti i posledica konzumiranja nekih namirnica: čokolade, svih vrsta luka, kečapa, senfa, crnog bibera, napitaka kao što su kafa i sok od narandže ili paradajza, gaziranih i alkoholnih pića, kisele hrane – turšije (osim kiselog kupusa) i salata začinjenih sirćetom, pržene i masne hrana.

Uz to, životni stil i loše navike (pre svega pušenje), nošenje tesne odeće koja pritiska abdomen, kasna večera neposredno pred spavanje, ali i neki lekovi, mogu lako poremetiti lučenje želudačne kiseline, isto kao i anksioznost i stres. Višak kilograma (usled pritiska na stomak i okolne organe) takođe je faktor rizika pa je žgaravica učestalija kod gojaznih ljudi i trudnica.

sendvic

Lečenje i ishrana

Gorušica obično nije opasna, ali ukoliko se javlja češće od dva puta nedeljno i ne prestaje nakon primene antacida (medikamenata za neutralisanje želudačne kiseline), trebalo bi zakazati lekarski pregled, jer se možda radi o simptomu nekog težeg oboljenja – čira na želucu ili čak kancera.

Oboleli najčešće uspevaju sami da regulišu kiselinu u stomaku, pre svega pravilnom ishranom – do pet manjih obroka dnevno (koji neće opteretiti želudac) i jelovnikom koji sadrži dosta baznih namirnica: brokoli, karfiol, celer, mladi spanać, šparglu, šargarepu, rotkvice i tikvice.

Kako proces varenja počinje još u ustima, hranu bi trebalo dobro sažvakati i ne konzumirati previše topla ili hladna jela. Višak kiseline mogu ”pokupiti” suve smokve i grožđe, badem, lešnik, indijski orah i umeboši šljive (fermentisane japanske kajsije) koje regulišu varenje i funkcije želuca, čiste krv i vraćaju joj prirodnu baznost (pH 7,35). Kada je reč o voću, efikasne su jabuke (čak i nakisele) i banane.

Trebalo bi izbegavati peciva od belog brašna, dok bi jake začine (alevu papriku, luk, biber) trebalo zameniti dodacima jelu koji podstiču varenje: mirođijom, lovorom, majčinom dušicom, majoranom, ruzmarinom. Iako je nana poznata po antiupalnom dejstvu, čaj od ove biljke nije efikasan u borbi protiv gorušice, jer sadrži supstance koje opuštaju želudačne i mišiće jednjaka, pa izazivaju još jaču žgaravicu.

Savetuje se izbegavanje obroka neposredno pre odlaska na počinak, a ako se gorušica javlja noću, ležanje na levom boku može ublažiti tegobe. Isto tako, simptomi se mogu umanjiti spavanjem na uzdignutom uzglavlju, ali bi podloga trebalo da bude čvrsta, jer dodavanje još jednog jastuka neće izazvati pravi efekat.

Izvor: Life Content, Lekovito bilje

Tagovi: