Male boginje ili morbile polako se šire u Srbiji

by | februar 12, 2015

U poslednje vreme, sve je više obolelih od malih boginja. Zaražene osobe najčešće su nevakcinisane. 

Male boginje ili morbile najčešće počinju manifestacijom na očima, nosu i grlu jer tu regiju napada virus. Prva na udaru su deca.

Posle inkubacije od oko desetak dana detetu oči zakrvave, suze, i ono ne može da gleda u svetlost, nos mu je pun kao da je prehlađeno, kašlje suvo, ima povišenu temperaturu. Ovakvo stanje traje 3 do 5 dana, pa se pojavi karakterističan osip prvo na licu, potom na celom telu. Pre nego na licu, osip se javlja u ustima, na unutrašnjoj strani obraza. Pojavom osipa, kašalj se pojača i dete za sve vreme bolesti ima jak bronhitis, koji se često komplikuje zapaljenjem pluća.

Novorođenčad su zaštićena u prvih 6 meseci života jer su zaštićena majčinim imunitetom.

Put širenja infekcije je kapljični, a ulazna vrata infekcije su sluzokože očiju i nosa. Male boginje se najčešće javljaju u proleće, u jesen i na zimu.

Najčešća komplikacija kod četvrtine obolelih na bolničkom lečenju je upala pluća.

Posle uvođenja pooštrenog epidemiološkog nadzora nad malim boginjama, u Srbiji je od 21. novembra 2014. do 6. februara prijavljeno 185 slučajeva sumnje na tu zaraznu bolest, od čega je 125 laboratorijski potvrđeno, objavljeno je na sajtu Instituta za javno zdravlje SrbijeDr Milan Jovanović Batut„.

Vakcinalni status svih potvrđenih slučajeva je nepoznat ili se radi o nevakcinisanim licima, izuzev devet obolelih vakcinisanih sa jednom dozom vakcine, ističu stručnjaci republičkog Instituta za javno zdravlje. Najveći broj obolelih je u životnom dobu od 20 do 30 godina (42 odsto), od 35 do 40 godina (23 odsto) i od 15 do 20 godina (devet odsto).

Ističući da treba učiniti sve da se suzbije epidemija, stručnjaci preporučuju roditeljima da decu obavezno zaštite vakcinom MMR (morbili, rubela i zauške), koja se prima sa navršenih godinu dana, a revakcinacija je do navršenih sedam godina.

Tagovi: