L&Z FORUM: Dešava li se i vama da često gubite stvari?

by | septembar 11, 2013

Zamislite samo kako bi život bio divan kada više ne biste izgubili ni jednu jedinu stvar, kada biste uvek mogli da (iz prve) pronađete mobilni telefon u tašni, važna dokumenta ili lekove u urgentnim situacijama ili da „locirate“ kućnog ljubimca u parku… 

gubljenje-stvari

Svima se dešava da gube ili zature lične stvari. Ipak, izuzetno organizovanim osobama nikada se neće desiti da ostave daljinski upravljač u frižideru ili ličnu kartu u džepu kaputa koji je upravo odnet na hemijsko čišćenje.

U koju grupu ljudi vi spadate? Koja je to stvar koju najčešće gubite – telefon, novčanik, ključevi? Posetite L&Z FORUM i podelite svoje iskustvo sa nama.

Međutim, eksperti kažu da čak i prirodno nemarne i rasejane osobe mogu da unesu potrebnu dozu organizacije i metodičnosti u svoj život. U tom slučaju, gubitak stvari i njihovo zaturanje na mogućim i (još češće) na nemogućim mestima, biće svedeni na minimum.

Dobro razrađen organizacioni sistem i sticanje određenih navika olakšaće pronalaženje izgubljenih stvari, bez potrebe da prevrnete kuću naglavačke.

Zlatna pravila

Kada izlazite iz kuće (za početak) ponavljajte naglas sve ono što treba da ponesete sa sobom – ključevi, novčanik, mobilni telefon… U tom slučaju sigurno nećete zaboraviti ove stvari. Steknite naviku da ostavljate bitne predmete uvek na istom mestu, jer će vam to olakšati njihovo pronalaženje. Izbegavajte stvaranje nereda u stanu (kao i i životu!) jer ćete samo tako lakše moći da se snađete i pronađete ono što vam treba.

Ključevi

Držanje ključava na tačno utvrđenom mestu eliminiše mogućnost da ih izgubite ili negde zaturite. Veća činija (najbolje da bude od drveta) na ormariću ili komodi u predsoblju, u koju ćete odlagati ključeve odmah po dolasku kući, rešiće probleme „misterioznih“ nestanaka.

Ako ne želite da ključevi, zbog sigurnosnih razloga, budu svima na videlu, držite ih u fioci. Što se tiče lakšeg pronalaženja ključeva u tašni, najpraktičnije je da ih držite u istoj futroli ili na istom privesku. Obeležavanje ključeva određenim bojama takođe može da bude odlična vizuelna signalizacija koja će vam pomoći da pronađete baš onaj ključ koji vam je potreban u datoj situaciji.

Nije loša ideja da pokušate da pronađete tašnu koja u unutrašnjem delu ima kukice za ključeve (možete i sami da ih zašijete). Osim toga, dobro bi bilo da napravite duplikate ključeva, pre svega od stana, i ostavite ih kod rođaka ili prijatelja jer, u slučaju gubitka, nećete morati da obijate sopstvenu kuću.

Mobilni telefoni

Mobilni telefon nemojte nikada držati u spoljašnjem džepu tašne (zbog sasvim jasnih razloga). Birajte tašne koje imaju unutrašnji džep i svetlu postavu, jer kontrastna boja olakšava pronalaženje mobilnog telefona i manjih predmeta.

Futrole za mobilni i maske koje imaju različite grafičke detalje, omogućiće vam da lakše uočite svoj telefon. Prebacite sve podatke (telefonski imenik i dr.) sa mobilnog telefona na lični računar da biste izbegli gubitak važnih informacija u slučaju gubitka ili krađe mobilnog telefona. U slučaju da imate mobilni telefon sa mogućnošću slanja mejlova, prebacite sadržaj „fonbuka“ u odeljak „kontakti“ i potom ga pošaljite (kao mejl) samom sebi kao bekap. Pomoću blututa (bežične) tehnologije možete da sinhronizujete svoje gedžete sa svojim kompjuterom i da prebacite podatke sa iPod-a, telefona ili laptopa.

Predmeti u domaćinstvu

Kategorišite sve plaćene račune prema oblastima i stavite ih u posebne fascikle. Na svaku od njih zalepite etiketu sa natpisom. Na ovaj način, uvek ćete znati gde vam se šta nalazi. Osim toga, možete da klasifikujete račune prema datumu plaćanja (godine i meseci). Sve priručnike, uputstva za rukovanje aparatima, kao i njihove garancije, držite u jednoj fioci.

Isto pravilo se odnosi i na lekove. Zapravo, sve stvari u kući treba da imaju utvrđeno mesto, kao i da budu klasifikovane prema vrsti. Peškiri su na jednom mestu, posteljina na drugom, stoljnjaci i kuhinjske krpe na trećem… Sistematičnost i urednost jesu osobine koje znatno olakšavaju život.

Informacije

Zlatno pravilo za držanje i lakše pronalaženje informacija (u presudnom trenutku) isto je kao i za sve predmete od životne važnosti – držite ih na jednom mestu. Kada je reč o pisanim informacijama (a takvih je još uvek najviše) jedan notes može da olakša mnogo toga. Sve ono što ne možete da pamtite (telefonske brojeve, termine za neke važne događaje, mesta i vreme) zapišite u notes.

Izbegavajte zapisivanje podataka na komadiće papira i nemojte da opterećujete svoju memoriju nepotrebnim podacima. U svoj mobilni telefon unesite sve važne telefonske brojeve i koristite opciju podsetnika za neke vama bitne događaje (datume). Vizit kartice držite u posebnoj kutiji ili specijalnom folderu za vizitke radi lakšeg pronalaženja u trenucima kada vam one zatrebaju.

Kućni ljubimci

Da biste izbegli traumatična iskustva nestanka kućnog ljubimca (pre svega, psa i mačke), stavite mu ogrlicu u koju ćete da uneste sledeće podatke – broj vašeg kućnog i mobilnog telefona, kao i broj vaterinara. Ovi podaci su, u slučaju nestanka životinje, mnogo bitniji od njenog imena.

Oprema za putovanja

Za početak, na istom mestu držite putne torbe, kofere i nesesere koje redovno koristite za putovanja. Takođe, nije zgoreg da, na određenom mestu, držite sva dokumenta koja su vam potrebna za putovanje.

Držite ih odvojeno od novca, u posebnom folderu za dokumenta koji možete da kupite u prodavnicama kožne galanterije. Što se tiče izbora načina putovanja, u situacijama koje zahtevaju predavanje prtljaga (autobus, voz, avion) najvažnije je da ga propisno obeležite (lični podaci). Da ne biste doživeli da vaš prtljag nestane, birajte direktne linije i vožnju bez presedanja.

Karte i ličnu dokumentaciju držite u tašni, u određenom pregratku, i obavezno ponesite i fotokopije ovih papira (koje ćete držati u drugom delu prtljaga). Nakit i druge vrednosti stavite u zaseban neseser i nosite ga u ličnoj torbi.

Tokom boravka u hotelu, novac i druge vrednosti ostavite u sefu na recepciji, a nakon napuštanja hotela (ako ste prvi put u stranoj zemlji, čiji jezik ne poznajete) ponesite i kartu grada za slučaj da ne možete da pronađete put nazad.

Autor: Life Content

Tagovi: