Prednosti i mane: Koliko su bezbedna kontaktna sočiva?

by | avgust 22, 2013

Iako imaju nemerljive prednosti u odnosu na naočare, kontaktna sočiva, ukoliko se ne koriste pravilno, mogu izazvati niz komplikacija i ozbiljno ugroziti vid.

sociva1

Kontaktna sočiva se koriste za korekciju refrakcionih anomalija (dalekovidost, kratkovidost, astigmatizam), ali i za lečenje drugih očnih oboljenja.

Njihova primena sve je učestalija, danas se pacijenti radije odlučuju za nošenje sočiva, dok naočare čuvaju samo za nužne situacije. Paralelno sa povećanjem interesovanja za ova pomagala, raste i broj neželjenih dejstava koja ponekad mogu ozbiljno ugroziti vid.

Prednosti kontaktnih sočiva

Osobe koje imaju problem sa vidom mogu da biraju da li će da nose naočare ili kontaktna sočiva, dok samo u retkim slučajevima hirurška intervencija predstavlja primarni izbor. Estetski faktor jedan je od glavnih razloga zbog kojih se pacijenti sve češće odlučuju za nošenje kontaktnih sočiva, ali ova pomagala imaju niz drugih prednosti.

1. Sočiva se stavljaju direktno na oko, pa koriguju i periferni vid, zbog čega omogućavaju upražnjavanje svih aktivnosti, pre svega sportskih.
2. Lagana su i veoma su praktična za nošenje.
3. Koriguju vid na oba oka bez obzira na razliku u dioptriji, što je kod naočara nemoguće ukoliko se radi o razlici većoj od tri dioptrije.
4. Obezbeđuju oštriji vid u slučaju raznih očnih anomalija, naročito astigmatizma i keratokonusa, visokih dioptrija i nakon operacije katarakte.
5. Za razliku od naočara, ne mogu da se zamagle pri promeni temperature, niti da se pokvase na kiši.
6. Ostavljaju prostora za nošenje naočara za sunce.
7. Meka kontaktna sočiva mogu da se nose povremeno, kada se želi izbeći nošenje naočara.

Mere opreza

Iako su prednosti nošenja kontaktnih sočiva višestruke, postoji čitav niz uputstava kojih pacijent mora da se pridržava prilikom njihove upotrebe, da bi se prevenirala potencijalna neželjena dejstva i komplikacije.

  • Kontaktna sočiva obavezno treba ukloniti sa očiju pre spavanja, osim ukoliko je reč o sočivima za produženo nošenje.
  • Redovna higijena, koja podrazumeva čišćenje, ispiranje, dezinfekciju i enzimski tretman, od velikog je značaja za očuvanje kvaliteta sočiva i prevenciju potencijalnih komplikacija.
  • Sočiva imaju rok trajanja i treba ih menjati onoliko često koliko lekar odredi, što najčešće zavisi od njihove vrste. Tako će se izbeći infekcije, alergije i druge komplikacije.
  • Upotreba adekvatnih rastvora za održavanje ima važnu ulogu u prevenciji infekcija oka. Nije retkost da pacijenti rastvor razređuju vodom, a u tom slučaju opada efikasnost dezincifijensa i raste rizik od infekcija.
  • Sočiva treba redovno ovlaživati veštačkim suzama da bi se izbegao takozvani sindrom suvog oka i postigla adekvatna rehidratacija.
  • Redovna kontrola kod oftalmologa koji će pratiti proces privikavanja na sočiva i podesiti dioptriju od ključnog je značaja za svakog pacijenta koji se opredelio za upotrebu sočiva.
  • Tvrda kontaktna sočiva iziskuju postepen proces privikavanja i vrlo je važno da se pacijent precizno pridržava propisanih uputstava. Prvog dana nose se dva sata, a svakog narednog to vreme se produžava za jedan sat, sve dok se ne dostigne desetočasovno nošenje, kada je obavezna i prva kontrola. Ukoliko lekar proceni da je period adaptacije uspešno prošao, preporuka je da se ova vrsta sočiva nosi 10-16 časova dnevno.

Komplikacije

Dešava se da uprkos doslednom pridržavanju uputstava o upotrebi sočiva, ipak dođe do pojave određenih komplikacija. One mogu nastati kao posledica prekomernog nošenja sočiva, osetljivosti na materijal od kog je napravljeno sočivo, kao i na rastvore za njihovo održavanje. Loše naleganje sočiva takođe je među potencijalnim uzročnicima određenih komplikacija.

Statistike pokazuju da se u poslednje tri decenije značajno povećao broj pacijenata sa ulceroznim keratitisom, a da je kod čak 50 odsto slučajeva registrovan kod osoba koje koriste meka kontaktna sočiva. Ulcerozni keratitis je veoma ozbiljna infekcija oka koja može da dovede do oštećenja vida. Problem dobija veće razmere ako se zna da se meka sočiva mogu kupiti i u slobodnoj prodaji, bez konsultacije sa lekarom. Redovna kontrola kod oftalmologa i pravovremena reakcija od ključnog su značaja za očuvanje zdravlja očiju i sprečavanje ozbiljnijih posledica.

U značajnije komplikacije nošenja sočiva spadaju i blefaritis (upala očnih kapaka), hiperemija konjuktive, „suvo oko“, gigantopapilarni konjuktivitis, vaskularizacija rožnjače, depoziti na sočivu…

Autor: Life Content

Tagovi: