Probudite vaš metabolizam: 10 načina za brže sagorevanje kalorija

by | septembar 12, 2013

Manje jedete, ali kilogrami se i dalje talože? To se dešava zato što vaš organizam štedi energiju (i ne želi da okrnji svoje rezerve masti!). Evo deset saveta kako biste ga naterali da ih ponovo „sagoreva“.

metabolizam

Kad se govori o metabolizmu, uglavnom se misli na onaj osnovni, bazalni, to jest na količinu energije (kalorija) neophodne za naše vitalne funkcije u mirovanju.

Ono što mnogi ne znaju jeste da osnovni metabolizam čak 60 do 75 odsto doprinosi ukupnoj potrošnji kalorija u toku 24 sata. To je ogromna količina u poređenju s tim koliko se može sagoreti vežbanjem, na primer. Dakle, da bismo ostali vitki i zdravi, treba da učinimo da nam telo eliminiše što više kalorija u mirovanju.

Naš organizam se veoma brzo prilagodi varijacijama i navikama u ishrani. Dakle, ukoliko se prejedate ili preferirate nezdravu ishranu, telo će ih – budući da ne može raspolagati kalorijama – akumulirati u formi masnog tkiva. Čak i ako drastično smanjite porcije, efekat će biti negativan.

I, zaista, u tom slučaju organizam će postati vešt u očuvanju masnih naslaga u delovima za hitno skladištenje, a to su abdomen i butine. Sve u svemu, skoro da i nema razlike između unošenja velike i male količine hrane u organizam.

U prvom slučaju on akumulira masne naslage, a u drugom se usporava metabolizam, te ne uspevate da izgubite kilograme bez obzira na žrtvovanje i odricanje od hrane. Da ne biste pogrešili, pratite naše savete.

10 pravila da naterate organizam da ponovo počne sagorevati kalorije:

1. SMANJITE GLIKEMIJSKO OPTEREĆENJE

Eliminišite ili drastično smanjite unos šećera, kolača, sokova, džemova, slatkiša i keksa u organizam. Svu testeninu, hleb i rafinisani pirinač zamenite njihovim integralnim verzijama, bogatim vlaknima. Tako ćete održati stabilnim nivoe šećera u krvi i insulina, što je neophodno za razlaganje masti i reaktiviranje metabolizma.

2. IZBALANSIRAJTE MAKRONUTRIJENTE

Naviknite se da jedete samo jedan obrok, koji će sadržati pedeset odsto sezonskog, kuvanog ili svežeg povrća. Drugu polovinu jela treba da čini pedeset odsto integralnih cerealija (testenine, pirinač, ječam, heljdu…) i isto toliko procenata proteina, a prednost treba dati plavoj ribi, posnom mesu i mahunarkama.

3. PAŽLJIVO BIRAJTE MASTI

One mononezasićene masti iz maslinovog ulja i polinezasićene iz ribljeg ulja aktiviraju organizam, dok ga zasićene masti životinjskog porekla, one iz biljnog ulja i hidrogenizovane biljne masti usporavaju i menjaju. Dakle, izbegavajte masna mesa, margarin i biljna ulja, kojih često ima u industrijskim namirnicama. Upotrebljavajte maslinovo ulje i ulje plave ribe.

4. POKRENITE METABOLIZAM ZA DORUČAK

Prvi jutarnji obrok šalje telu veoma bitne signale i u stanju je da pokrene metabolizam. Organizam je, zapravo, programiran tako da ujutru dobija kalorije i hranljive sastojke. Neka vam na stolu tri puta nedeljno budu kuvana jaja, u ograničenim količinama orasi, razne semenke, integralne žitarice i uvek sveže voće. Treba više jesti ujutru, nakon buđenja, a manje po danu i uveče. Izbegavajte obilnu večeru, jer je to nešto najgore što možete uraditi svom organizmu.

5. UBLAŽITE STRES

Emotivne tenzije i trzavice telo shvata kao alarm. Sugerišu mu da zadrži rezerve, tj. da ne sagoreva masti. Zato je gubljenje kilograma gotovo neizvodljivo sve dok se i psihički ne stabilizujete.

6. DIŠITE DUBOKO

Pravilno disanje omogućava vam da smanjite apetit i jedete polako. Kako? Pre obroka pet puta udahnite duboko i lagano iz stomaka, udišite dve-tri sekunde, a potom izdišite pet sekundi. Na taj način aktiviraćete parasimpatički nervni sistem, koji usporava gutanje hrane, dajući pritom stomaku više vremena da pošalje mozgu signal da ste siti.

7. RECITE „DA“ UŽINI NA SVAKA DVA-TRI SATA

Ako pravilno rasporedite dnevni unos kalorija u organizam, uspećete da održite nivo šećera u krvi. Setite se da užinate čak i kad niste kod kuće, kad ste u kancelariji ili na odmoru: najbolje je uzeti neko sezonsko voće.

8. VEŽBAJTE

Pored toga što ima veoma blagotvorno dejstvo na vaše zdravlje, aktivni fizički program takođe ubrzava osnovni metabolizam. Dovoljno je i 30 minuta vežbanja, ali svakodnevno!

9. NE JEDITE NOĆU

Od kasne večeri pa nadalje – metabolizam se usporava, a hrana koja se tad unosi u organizam direktno se pretvara u masne naslage i akumulira tako da pravi jastučiće na najosetljivijim mestima, poput stomaka i butina. Jedino je preporučljivo pre spavanja popiti čaj od nane.

10. ZAŠTITITE JETRU

Ovaj organ ima zadatak da vam čisti telo od toksina što ih sadrže namirnice kojima se hranimo, ali i od onih koje proizvodi naš organizam. To je izuzetno delikatna uloga: da bi je odigrala na najbolji mogući način, jetri su potrebni vitamini i fitonutrijenti (hranljivi sastojci iz biljne hrane). Suviše šećera, rafinisanih ugljenih hidrata i štetnih masti naškodiće joj i usporiti čitav metabolizam.

Autor: Life Content

Tagovi: