Da li znate zbog čega ste stalno umorne?

by | mart 1, 2015

Ukoliko u toku dana imate puno obaveza ili radite naporan posao, normalno je da kada dođete kući osećate umor. Tada se odmarate, spavate, a organizam se obnovlja i sutradan je spreman za nove radne pobede.

Međutim, ako osećate umor ceo dan, možda je pravo vreme da uvedete neke promene u svoje životne navike.

Ponekad je bitno uzeti pauzu od svega, zdravije se hraniti, uzimati vitamine, smanjiti alkohol i kafu, piti više tečnosti i više spavati. Međutim, iscrpljenost i umor mogu biti znakovi ozbiljnijih zdravstvenih stanja koja se mogu izlečiti. Nemojte čekati predugo da potražite savet lekara.

Ovo su najčešći razlozi zbog kojih osećate konstantan umor.

Anemija

Anemija nastaje kao rezultat nedovoljnog broja crvenih krvnih zrnaca, zbog čega se otežano prenosi krv do organa i tkiva u telu. Najčešći uzroci anemije su bolesti drugih organa, veliki gubitak krvi, neadekvatna ishrana osiromašena gvožđem i premala proizvodnja eritrocita. Ako ste često umorni iako dovoljno spavate, nedostaje vam energije za svakodnevne aktivnosti i osećate česte promene raspoloženja, moguće je da patite od anemije. Simptomi ponekad uključuju i slabost, vrtoglavicu, bled ten, lošu cirkulaciju, ubrzane otkucaje srca i kratak dah. Jedini način da se dijagnostikuje anemija je analiza krvne slike, posebno i veličine broja eritrocita, nivoa hemoglobina i količine gvožđa. Kao prva pomoć vam mogu poslužiti namirnice bogate gvožđem kao što su ovsene pahuljice, pasulj, cvekla, zeleno lisnato povrće, meso i crna čokolada.

Bolesti štitne žlezde

Štitna žlezda se nalazi u području vrata s prednje strane dušnika, neposredno ispod Adamove jabučice. Ona stvara hormone koji u svom sastavu imaju jod i kontrolišu metabolizam našeg organizma. Hipotireoza je smanjena funkcija štitne žlezde koja dovodi do usporavanja metabolizma, a hipertireoza je povećana funkcija štitne žlezde koja izaziva ubrzavanje metabolizma. Ukoliko ste stalno umorni, posavetujte se sa lekarom i uradite test na hormone štitne žlezde.

Dijabetes

Godišnje se dijagnostikuje više od milion ljudi koji pate od dijabetesa tipa 2. Dijabetes je povećanje nivoa šećera u krvi žlezde gušterače (pankreas), što se dešava kada gušterača prestane da potpuno ili delimično proizvodi hormon insulin ili proizvedeni insulin nije delotvoran u organizmu. Znaci šećerne bolesti su: često i obilno mokrenje, umor/slabost, zamagljen vid, žeđ, naglo mršavljenje, česte infekcije, itd. Ako ste se prepoznali u nekom od ovih simptoma, obavezno posetite lekara.

Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis je teška i hronična upalna bolest vezivnog tkiva koje najviše utiče na zglobove. U ovom poremećaju imuni sistem napada hrskavice, kosti, a ponekad i unutrašnje organe. Od zglobova su najčešće zahvaćeni mali zglobovi šake, ramena, kolena. Ova autoimuna bolest nije uvek laka za dijagnostikovanje, ali postoje neke suptilne naznake da trebate početi sa traženjem. Reumatoidni artritis se događa kada se imuni sistem okreće protiv sebe i napada zdravo tkivo u zglobovima. Mnogi simptomi kao što su umor, manjak energije, gubitak apetita i bol u zglobovima su pored reumatoidnog artritisa povezani i sa drugim zdravstvenim problemima, uključujući i druge oblike artritisa kao što su fibromialgija i lupus. Ukoliko osećate jutarnju ukočenost oko zglobova koja traje najmanje sat vremena pre maksimalnog poboljšanja, ako vam otiču zglobovi i primećujete čudne kvržice ispod kože, obavezno odmah idite kod lekara.

Sindrom hroničnog umora

Sindrom hroničnog umora je najčešći naziv za stanje iscrpljenosti o kom se veoma malo zna i nepoznat mu je uzrok. Drugi nazivi za ovaj sindrom su: postviralni sindrom umora, benigni mijalgički encefalomijelitis, mijalgički encefalomijelitis, sindrom hroničnog umora i imunološke disfunkcije. Simptomi ove bolesti uključuju bolove u mišićima i zglobovima po celom telu, kognitivne smetnje, hroničnu i ponekad veoma tešku mentalnu i fizičku iscrpljenost. Umor je čest simptom mnogih bolesti, ali je sindrom hroničnog umora multisistemska bolest i relativno je retka.

Depresija

Depresija je današnje vreme veoma učestala bolest koju je vrlo važno prepoznati na vreme i suočiti se sa njom. Osnovne karakteristike ove bolesti su bezvoljno raspoloženje, tuga, gubitak osećaja zadovoljstva, gubitak snage i energije, javljanje osećaja neodređenog straha (anksioznost). Javljaju se i osećaj krivice, besperspektivnosti, gubitak volje za životom, razmišljanja o samoubistvu i pokušaji. Uz to nastupa promena mišljenja, sna i apetita.

Ukoliko prepoznate neke od ovih simptoma na sebi, obavezno odmah zakažite pregled kod lekara i recite mu sve što vas muči. Zdravlje je najbitnije u životu i nemojte da čekate ni munit kako bi rešili svoje probleme.

Tagovi: