Da li žene još uvek same obavljaju kućne poslove?

by | novembar 29, 2011

Žene još uvek lavovski obavljaju kućne poslove, a muškarci se drže svojih tradicionalnih uloga. Šta se desilo sa čovekom u savremenom društvu? Žene provode skoro 10 sati nedeljno radeći kućne poslove, a one koje imaju decu, na to troše čak do 16 sati.

Ova vest zasigurno predstavlja veliki udarac muškarcima novog doba koji učestvuju u obavljanju kućnih poslova. Jer, kao što žene sumnjaju, one i dalje provode više vremena kuvajući i spremajući nego njihovi partneri.

Prema novom istraživanju žene posvećuju 10 sati nedeljno – 85 minuta dnevno, kućnim poslovima, dok muškarci to rade sat vremena manje, 57 minuta. Tokom godine žene  izgube pune tri nedelje na obavljanje kućnih poslova, dok muškarci izgube nedelju dana manje. Međutim, kada se deca rode, žena preuzme još više odgovornosti za domaćinstvo, provodeći 16 i po sati nedeljno brinući se o svojoj porodici i kući, dok očevi to rade 11, 5 sati nedeljno.

Dok sve više muškaraca kuva, briše prašinu češće nego ikada pre, u ostalom delu dana obavljaju stereotipne muške dužnosti kao što su čišćenje automobila, iznošenje đubreta i slično. U istraživanju koje je naručila osiguravajuća firma iz Velike Britanije, „Aviva“  više od 2 000 parova ispitano je ko radi šta u njihovoj kući.

Mnogi od ispitanika rekli su da imaju plaćeni posao koji obavljaju  puno radno vreme i da isto toliko vremena provode u obavljanju kućnih poslova. Istraživanje je pokazalo da žene troše daleko više vremena na obavljnje poslova u domaćinstvu – 105 minuta nedeljno troše na kuvanje, zatim 77 minuta na pranje i peglanje, 68 minuta na spremanje svega ostalog u kući, dok supružnici provode samo 66 minuta kuvajući, pola sata peglajući veš i samo 36 minuta potroše na opšte spremanje. Međutim, muškarci troše 10 minuta više od svojih supruga na sređivanje automobila i bašte.

Luiza Kolei, šef zaštite u frimi „Aviva“ kaže: „Balansiranje porodičnog i poslovnog života stalni je izazov, posebno kada su deca uključena. Vrlo je bitno da parovi međusobno podele poslove. Neizbežno je da jedno od njih dobije teže zadatke, što i nije loša stvar ukoliko drugi partner obavlja druge dužnosti.“

 „Život je konstantno balansiranje, posebno za one roditelje koji moraju da izgrade svoj raspored oko rasporeda drugih ljudi – posao, briga o deci i drugo. Tada je lako shvatiti da se pojedinci osećaju veoma stresno kada pokušavaju da urade sve“, kaže Luiza.

Ne postoji lako rešenje, ali komuniciranjem i vodeći računa da je teret podeljen ravnomerno i pošteno može da se olakša pritisak i muškarcu i ženi.

Tagovi: