Smeh sprečava bol

by | novembar 19, 2011

Istraživanje britanskih naučnika je pokazalo da samo 15 minuta smeha značajno povećava prag tolerancije na bol. Spontani mišićni napor koji se javlja tokom smejanja, pojačava lučenje hormona sreće, što deluje na mozak poput opijata.

Da je smeh najbolji lek za sve odavno je poznato u nauci. Smejanjem u društvu prijatelja, mozak potpada pod uticaj hemikalija sličnih opijatima i lakše podnosi bol, pokazala je nova britanska studija.

Britanski naučnici obavili su istraživanje s ljudima koji su gledali inserte iz komedija Mister Bin i Prijatelji, dok je druga grupa gledala ozbiljne scene golfa i dokumentarnih emisija o prirodi. Istovremeno su proučavali njihov nivo tolerancije na bol.

Samo 15 minuta smeha povećao je prag tolerancije na bol za deset odsto, dok gledanje ozbiljnih ili neutralnih isečaka nije uticalo na lakše podnošenje bola.

Međutim, tokom istraživanja naučnici su uočili ključan faktor. Naime, smeh koji je umanjivao bol, bio je samo onaj relaksirajućeg karaktera, kod kojeg dolazi do opuštanja, stiskanja očiju i uključivanja trbušnih mišića. Obično kikotanje nije delovalo na bol.

Prilikom smejanja ispuštanje endorfina (hormona sreće) dolazi zbog spontanog mišićnog napora koji se ponavlja, a on je posledica izdisanja bez naknadnog udisanja, smatraju naučnici. Ovaj napor iscrpljuje i zbog toga podstiče ispuštanje endorfina.

Tagovi: