Vežbanje je korisno i za mentalno zdravlje

by | oktobar 13, 2012

Stalno slušamo da je vežbanje dobro za nas. Ipak, ne radi se samo o fizičkom zdravlju – istraživanja pokazuju da dnevna fizička aktivnost takođe može da popravi i naše mentalno zdravlje. Kako su, ustvari, vežbanje i mentalno zdravlje povezani?

Jedna studija Trimbos univerziteta u Holadniji pokazala je da fizička aktivnost može da bude jedno od uspešnih sredstava u prevenciji mentalnih zdravstvenih problema u adolescenciji.

Istraživanje je sprovedeno na  više od 7000 holandskih adolecenata starosti od 11 do 16 godina, koji su popunili odgovarajuće upitnike za procenu fizičke aktivnosti, problema sa mentalnim zdravljem, percepcije telesne težine i organizovanog učešća u sportovima.

Takođe, istraživači su prikupili podatke o starosti, polu i društveno-ekonomskom statusu adolescenata – da li žive kod kuće sa roditeljima i da li žive u urbanoj sredini.

Ustanovljeno je da su adolescenti koji nisu fizički aktivni ili koji smatraju da su ,,suviše debeli’’ ili ,,suviše mršavi’’ izloženi većem riziku od unutrašnjih problema (npr. depresije, anksioznosti), kao i spoljašnjih (npr. agesivnosti, zloupotrebe supstanci). S druge strane, adolescenti koji su učestvovali u organizovanim sportovima bili su izloženi manjem riziku od problema sa mentalnim zdravljem.

Ovi rezultati navode na zaključak da određeni psiho-socijalni faktori mogu barem delimično pomoći u objašnjenju veze između fizičke aktivnosti i mentalnog zdravlja. Međutim, istraživači ističu da su važni i drugi faktori, kao što su fiziološki efekti vežbanja.

Tagovi: