Kako da znate koja je flaširana mineralna voda najbolja za vas?

by | avgust 3, 2015

Kako ne bi došlo do dehidratacije tela u vrelim letnjim danima, doktori savetuju što veći unos tečnosti. Vodu treba piti više od preporučenih dve do tri litre dnevno, jer se dodatno gubi znojenjem. Kada se javi žeđ, organizam je već blago dehidriran. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Količina vode koju jedna osoba dnevno treba da unese zavisi od uzrasta, pola, vremenskih uslova, fizičke aktivnosti i kalorijskog unosa. Ljudski organizam leti izgubi i do par litara vode, a pored nje gubi i minerale čiji nedostatak kao i višak mogu uzrokovati ozbiljne posledice. Flaširane mineralne vode uglavnom sadrže važne minerale koje su našem telu potrebni, ali i tu moramo biti oprezni jer visoke koncentracije određenih elemenata kao što su magnezijum, jod i kalcijum, mogu remetiti pravilno funkcionisanje ljudskog organizma. Treba izabrati pravu, jer ne pružaju sve vode optimalnu mineralnu kompoziciju.

Ono što sigurno može pomoći pri izboru jeste čitanje deklaracije. Mineralna voda bi trebalo da sadrži što manje natrijuma jer on podiže krvni pritisak kod osetljivih osoba i više bikarbonata koji poboljšavaju varenje i doprinose povećanju alkalnosti organizma. Odnos kalcijuma i magnezijuma trebalo bi da bude približno 2:1, jer se na taj način najbolje apsorbuju oba elementa. Unos joda mora biti kontrolisan jer je je preporučena dnevna doza od 150 miligrama dnevno veoma blizu gornjoj granici od 1,1 miligrama na dan, a prekomernim unosom joda može doći do negativnih posledica po štitnu žlezdu koja je ključna za metabolizam. Pored svega ovoga ne treba zaboraviti na prisustvo jedinjenja silicijuma (silicijum dioksida, poznatijeg kao silika) koji ulazi u sastav kostiju i vezivnih tkiva.

Prilikom kupovine flaširane mineralne vode, obratite pažnju na njen sastav kako biste obezbedili izbalansiranu mineralnu kompoziciju, nepohodnu za pravilno funkcionisanje organizma.

Tagovi: