Obratite pažnju na njih: Simptomi smanjene funkcije štitne žlezde

by | januar 4, 2016

dr-Edita-StokiccPiše: Prof. Dr Edita Stokić, lekar specijalista interne medicine, supspecijalista endokrinologije
poliklinikanovakov.com

Poliklinika Novakov logo

 

 

Hipotireoidizam predstavlja smanjenje funkcije štitne žlezde, kada se luči manje hormona nego što je potrebno da se održava normalan telesni metabolizam.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Čest uzrok smanjene funkcije štitne žlezde je tiroiditis – zapaljenski proces štitne žlezde, a najčešći ovakav poremećaj je Hashimotovo oboljenje. Kod ovog oboljenja imuni sistem osobe napada ćelije štitne žlezde i uništava ih. Hipofiza, da bi uticala na štitnu žlezdu da stvara više tiroidnih hormona, luči više TSH, a povećanje rada dovodi do uvećanja štitne žlezde. Do hipotiroidizma, ređe, može doći i ako se ne unosi dovoljna količina joda ishranom.

Simptomi smanjene funkcije štitne žlezde razvijaju se sporo, a najčešći su slabost i umor, dobijanje na telesnoj masi, smanjenje apetita, promene menstrualnog ciklusa, gubitak seksualne želje, osećaj hladnoće, zatvor, bol u mišićima, naduvenost kapaka, lomljivost noktiju, opadanje kose.

Da bi ustanovio da li je smanjena funkcija štitne žlezde, endokrinolog traži određene laboratorijske pretrage, povremeno i ultrazvuk štitne žlezde.

U slučajevima kod kojih je potrebna terapija, daju se tiroidni hormoni. Doza lekova polako se povećava dok se ne dostignu normalne vrednosti u krvi, nakon čega su potrebne redovne kontrole radi praćenja stanja.

Tagovi: