Šest iznenađujućih uzroka čestih zdravstvenih simptoma

by | jun 15, 2013

Kad primetite da nešto nije u redu – kašalj koji nikako ne prolazi, odjednom ste primetili da imate perut, borite se s lošim zadahom – moguće je da će vam prva reakcija biti da putem interneta pokušate da otkrijete u čemu može da bude problem.  Diskutabilno je koliko je to pametno, ali jedno je sigurno, a to je da će vam svaki lekar reći da je mnogo bolje da se konsultujete sa osobom koja je stručna za problem, a ne verovati nečemu što je napisano na internetu, a što je napisao ko zna ko.

woman_headache

U većini slučajeva zaista je bolje biti siguran i kontaktirati svog lekara, ali neke probleme možete i sami da rešite, ili barem da prepoznate o čemu se otprilike radi, pa u skladu s tim i ispravno da reagujete.

Ovo je šest čestih simptoma, i objašnjenja zbog čega se dešavaju:

1. Loš zadah

Šta vam telo govori: Moguće je da imate alergiju. Neke alergije uzrokuju ceđenje sluzi iz nosa što može dovesti do zadaha.

Koji su još mogući uzroci:

  • Loša probava i ostaci hrane u ustima
  • Karijes, nakupljanje zubnog plaka i bolesti zubnog mesa
  • Suva usta (često uzrokovana stresom, lekovima za smirenje i lekovima za srce, stalnim disanjem na usta)
  • Bolesti poput prehlade, upale sinusa i disajnih puteva, hroničnog bronhitisa i apscesa pluća, dijabetesa i bolesti bubrega

Šta da uradite: Četkicom za zube s mekim vlaknima očetkajte i jezik kako biste uklonili bakterije koje se nakupljaju  na jeziku i uzrokuju loš zadah. Izbegavajte paste koje sadrže natrijum lauril sulfat, čest sastojak koji može da isušuje usta.
Ako ni to ne pomogne, posetite svog stomatologa, a on utvrdi da problem nije u usnoj duplji, obavezno posetite svog lekara i objasnite svoje probleme jer su neke bolesti povezane s karakterističnim zadahom, kao što je neugodni voćni zadah kod osoba s nekontrolisanim nivoima glukoze dijabetičara, miris po urinu kod osoba sa problemima bubrega i teški ustajali miris zemlje kod osoba sa problemima sa jetrom. Zadah može da bude povezan i sa povratom želučane kiseline iz želuca.
Zamolite svog lekara da vam da uput za testiranje na alergije, kako biste saznali šta vas tačno muči.

2. Često imate glavobolje

Šta vam telo govori: Vreme je za šetnju. Vežbanje pojačava protok krvi i kiseonika kroz telo. Ako niste dovoljno aktivni, moguće je da vaš mozak ne dobija onoliko kiseonika koliko mu je potrebno, a to može da uzrokuje česte glavobolje. Nedavno istraživanje je pokazalo da neaktivni ljudi imaju mnogo češće glavobolje od osoba koje se bave fizičkim aktivnostima.

Koji su još mogući uzroci:

  • ležali ste se pa se glavobolja javila zbog pritiska ili istezanja vrata
  • predugo izlaganje suncu i dehidracija
  • nezdrava ishrana, lekovi (antidepresivi), alkohol
  • kosa vezana u visok rep, ili trake koje prejako pritiskaju glavu
  • loša probava i zatvor
  • nenaspavanost
  • stres
  • poremećaji vida, bolesti uha, nosa i grla, bolesti zuba i desni, degenerativne promene vratne kičme, promene krvnog pritiska
  • glavobolje mogu biti i posljedice iritacije pojedinih moždanih živaca (tzv. neuralgije), mogu biti znak upale moždanih ovojnica (meningitis), organske bolesti mozga (encefalitis, tumori mozga) ili aneurizme moždane krvne žile.

Šta da uradite: Dovoljno je samo 11 minuta šetnje dnevno – i to 3 minuta žustrog, brzog hoda, pa jedan minut sporijeg šetanja, pa ponovo 3 minuta brzog hodanja i zatim minut šetnje i za kraj još tri minuta brzog hoda. Čak i ovako kratka aktivnost može da pomgne povećanju dotok krvi i kiseonika u mozak.
Ukoliko vam to ne pomogne, razmislite malo o tome zbog čega bi glava mogla da vas boli, i o kakvoj je glavobolji reč. Da li je to „uobičajena“ glavobolja ili nešto što niste ranije osetili? Ako se sa takvom glavoboljom susrećete prvi put, kao i ako glavobolja ne prolazi nekoliko dana – obavezno se javite svom lekaru.

3. Stalno kašljete, ali niste prehlađeni

Što vam telo govori: Vaš želudac ne funkcioniše kao što bi trebalo. Suvi kašalj koji traje osam nedelja ili duže bez simptom prehlade može da bude simptom gastroezofagealne refluksne bolesti ili GERB-a, također poznate i kao refluks kiseline, povrat želučane kiseline iz želuca ili žgaravica. Kad se kiselina podigne do jednjaka iritira vaše grlo i može da uzrokuje kašalj.

Šta da uradite: Jedite češće manje obroke kako vam želudac ne bi bio preopterećen, što može da uzrokuje povrat kiseline.
Žvačite žvakaće gume bez šećera koje će pomoći proizvodnji više pljuvačke, koja može da pomogne u neutralisanju kiseline.

4. Nokti vam lako pucaju

Šta vam telo govori: Potrebno vam je  više gvožđa. Krhki nokti mogu biti znak nedostatka gvožđa, posebno ako osećate i stalno i umor, a ruke i noge su vam često hladne.

Šta da uradite: Uradite analize krvi da proverite u kakvom vam je stanju nivo gvožđa u telu.
Potrebe za gvožđem lako se mogu zadovoljiti pravilnom ishranom, a ako vam to ne pomogne, trebalo bi da posegnete za dodacima ishrani. Namirnice bogate gvožđem su meso, jaja, pasulj, sočivo, leblebija, spanać, blitva, brokoli, cvekla, cikorija, semenke, suve šljive i kajsije, listovi repe, integralna pšenica i ječam, većina orašastih plodova. Ove namirnice jedite u kombinaciji sa hranom bogatom vitaminom C, koji pomaže apsorpciju gvožđa. Suprotno tome, kalcijum ometa i umanjuje apsorpciju gvožđa, pa hranu bogatu kalcijumom i dodatke ishrani na bazi kalcijuma ne treba uzimati u isto vreme kada i hranu bogatu gvožđem.

5. U krevetu vas često uhvati grč u nozi

Šta vam telo govori: Popijte vode! Čak i blaga dehidracija može da poremeti ravnotežu elektrolita u telu, uskraćujući mišićima minerale koji su im potrebni kako bi funkcionisali.

Šta da uradite: Ispružite prste prema napred, a zatim ih podignite što više možete prema sebi kako biste opustili mišiće. Ponavljajte to u toku dana s oba stopala, kako se grčevi ne bi pojavili.
Pijte dosta vode i jedite voće sa velikim udelom tečnosti, poput lubenice, nektarine, jagode…
Ako imate jako često grčeve, i oni ne prolaze baš brzo, moguće je da imate nizak nivo magnezijujma ili kalijuma. Analizirajte krv i posavetujte se sa lekarom.

6. Imate problema s peruti

Šta vam telo govori: Moguće je da vam štitna žlezda sporije radi. Kad štitna žlezda ne luči dovoljno hormona – što se naziva hipotireoidizam – vaše telesne funkcije se usporavaju, uključujući i proizvodnju ulja. Rezultat je suva koža vlasišta. Hipotireoidizam takođe poremećuje pH ravnotežu, što može uzrokovati rast mikroskopskih gljivica i dovesti do pojave peruti.

Šta da uradite: nabavite specijalizovani šampon koji će vam pomoći da detaljnije očistite vlasište i dati mu da „diše“.
Ako se uz to i gojite i osećate umorno, napravite krvne pretrage hormona štitne žlezde. Dobra vest je da je lečenje hipotireoidizma jednostavno  – prepisivanjem hormona u obliku pilula. Loša vest je da većina osoba s hipotireozom treba da uzima hormone do kraja života.

Izvor: zena.hr

Tagovi: