Zašto ne bi trebalo da pijete ugrejanu flaširanu vodu

by | septembar 24, 2014

Pre nekoliko godina, popularna kantri pevačica Šeril Koul tvrdila je da je za njen rak dojke kriva topla flaširana voda iz automobila.

flaširana voda

Ova tvrdnja ima smisla, a nedavno istraživanje koje su sproveli kineski i američki Univerzitet, dokazalo je da nije bezbedno piti flaširanu vodu koja je iz nekog razloga ugrejana.

Istraživači su 16 brendova flaširane vode čuvali na tri različite temperature: 3.8 Celzijusovih stepeni, 25 i 70 Celzijusovih stepeni, želeći da postignu temperaturu vode koja se čuva u frižideru, na sobnoj temperaturi i unutar automobila. „Temperatura od 70 stepena Cezijusova je uobičajena za jedan letnji, topao dan“, istakla je autorka ove studije Lena Ma.

Oni su ispitivali količinu dveju supstanci – antimona i bisfenola, nakon jedne, dve i četiri nedelje. Kao što znamo, antimon je teški metal koji se povezuje sa bolestima pluća i srca. Bisfenol je hemijska supstanca koja je zabranjena u upotrebi flašica za bebe.

Kako je temoperatura vode rasla, tako je i nivo antimona rastao. Nivo bisfenola nije bio dovoljno visok da izazove zabrinutost.

Kada bi se voda sa velikom količinom antimona svakodnevno unosila, mogla bi izazvati ozbiljne posledice. Prepuručuje se da se voda čuva na sobnoj temperaturi ili u frižideru, a da kada vam se flašica vode pregreje u kolima, jednostavno je bacite. Nije problem ako takvu vodu povremeno popijete, problem nastaje ako je redovno konzumirate.

Autor: Life Content, M.G.

Tagovi: