Zašto porodiljsko odsustvo u Evropi traje kraće nego u Srbiji?

by | mart 4, 2013

U pojedinim zemljama Evropske unije, porodilje se vraćaju na posao već posle dva do tri meseca nakon porođaja i to potpuno fizički oporavljene. U savremenom svetu, žene se nakon porođaja upućuju na tretmane reedukacije perineuma kojima se kompletno oporavlja grupa mišića koja obuhvata regiju oko vaginalnog otvora i anusa. 

Nakon porođaja, ovi mišići mogu biti vidno oslabljeni ili pokidani, što dovodi do nekontrolisanog (nevoljnog) mokrenja i defekacije, a u težim slučajevima i do ispadanja materice i mokraćne bešike.

U zemljama Evropske unije metod reedukacije perineuma je zastupljen više od 20 godina. U nekima, kao što je na primer Francuska, zdravstveno osiguranje pokriva čak 100 odsto troškova ove terapije jer se održavanje karlične regije i perineuma smatra esencijalnim za zdravlje žena i to je uobičajena praksa u postnatalnoj medicini.

Reedukacija perineuma je metod lečenja koji se zasniva na anamnezi, anketi poremećaja, dijagnostici i terapiji perineuma, a spada u preventivne terapijske metode.

Pre početka tretmana obavlja se razgovor i popunjava anketa, kako bi se ustanovilo u kakvom stanju se nalazi perineum. Na osnovu prikupljenih podataka i testiranja funkcije perineuma počinje terapija reedukacije.

Pre svake terapije, kao i na kraju, vrše se odgovarajuća merenja perineuma i dobija se dijagram koji ukazuje na stepen terapeutske uspešnosti reedukacije perineuma.

Svaka terapija traje oko 20 minuta. U tom vremenskom intervalu smenjuju se procesi bio-elektrostimulacije, relaksacije i mišićne aktivnosti pacijenta. Da bi reedukacija bila uspešna, potrebno je imati najmanje 10-15 terapija u periodu od pet do šest nedelja. Ukoliko je potrebno, broj tretmana se može i povećati.

Kontrolu, nadgledanje i usmeravanje pacijenta vrši lekar-terapeut reedukacije perineuma, koji poseduje sertifikat o završenoj obuci.

U kojim slučajevima se ženama preporučuju terapije reedukacije perineuma:

  • Svim ženama se dva meseca nakon porođaja (prirodnim putem ili carskim rezom) preporučuje da obavezno urade tretman reedukacije perineuma
  • Žene sa mokraćnim problemima (urinarna inkontinencija)
  • Žene sa anorektalnim poremećajima (anorektalna inkontinencija)
  • Žene sa oslabljenim (insuficijentnim) vaginalnim kanalom i vaginalnom regijom
  • Žene posle porođaja sa pelvično-spinalnim bolom
  • Žene posle  četrdesete godine, u menopauzi, kao i žene u kasnim pedesetim i šezdesetim godinama života.

Najnovija istraživanja pokazuju da bi reedukaciju perineuma trebalo uraditi i pre kontrolisane oplodnje žene, jer  taj deo tela treba pripremiti za prirodni šok (trudnoću i porođaj).

Zdrav i fukcionalan perineum pruža uredan i redovan psiho-seksualni život, povoljno deluje na srce i krvne sudove, poboljšava imunitet, sprečava gojaznost, povoljno deluju protiv infekcija, depresije, prolapsa, inkontinencija i drugih tegoba.

Da bi se terapeutski efekat tertmana održao duži period  preporučuje se ponavljanje terapeutske procedure reedukacije perineuma svake 1-3 godine, u zavisnosti od stepena poremećaja.

Od nedavno ovu savremenu preventivno dijagnostičku terapeutsku metodu moguće je sprovoditi u Beogradu u kabinetu „Centar reedukacije“ , Molerova 10/1.

Tretmani se sprovode pod nadzorom dr Vladana Miloševića, sertifikovanog stručnjaka za reedukaciju perineuma koji je stekao višegodišnje iskustvo iz ove oblasti  u Francuskoj. Više informacija potražite na web adresi www.centar-reedukacije.rs ili putem telefona 060/763-21-14.

Tagovi: