Dom zdravlja “Dr Ristić”: odgovori na vaša pitanja (pedijatrija)

by | maj 27, 2012

Pitanje:

Interesuje me kakve posledice može da ostavi upala pluća kod dece i zašto im se daju antibiotici čak i kada je reč o virusnoj upali? Hvala na odgovoru.

Odgovor:

Za razliku od bakterijske, virusna upala pluća razvija se postepeno. Po pravilu se prvo javlja infekcija gornjih disajnih puteva koja je praćena curenjem iz nosa, suvim kašljem, glavoboljom, bolovima u mišićima, temperaturom, malaksalošću i umorom. Zbog smanjene odbrambene sposobnosti organizma cesto kod dece dolazi do udruživanja virusne i bakterijske infekcije. Pomoću stetoskopa otkriva se „pucketanje“ u plućima koje je posledica prisustva tečnosti u alveolama i ukazuje na plućnu infekciju. Ipak, da bi se uspostavila precizna dijagnoza, najčešće je potreban rendgen pluća, kao i analiza krvi, koja će pokazati da li su povišene vrednosti leukocita i drugih parametara zapaljenja.

Da bi se propisala adekvatna terapija, neophodno je utvrditi da li je reč o virusnoj ili bakterijskoj pneumoniji. U slučaju virusne upale pluća, antibiotici nemaju terapeutsko dejstvo, ali kao što je rečeno-često se-naročito kod mlađe dece moze razviti pridruzena,bakterijska infekcija-kao komlikacija ,pa se mora dati antimikrobni lek. savetuje se mirovanje, pravilna ishrana i dosta tečnosti. Simptomatsko lečenje obuhvata primenu kapi za nos i lekove za suv i nadražajan kašalj. Posledice nelečene upale pluca pre svega stvaraju sklonost ka novim upalnim procesima,pa je na lekarima da procene terapijski plan,i u skladu sa njim otprate tok bolesti -kroz pracenje deteta klinickim pregledom, laboratorijskim nalazima i po potrebi i rendgenom pluca do potpunog ozdravljenja.

DR LJILJANA LEKOVIĆ, specijalista pedijatrije Doma zdravlja Dr Ristić

Tagovi: