Snovi nam pomažu da zaboravimo ružne uspomene

by | novembar 24, 2011

Stres nestaje kada mozak obrađuje naša emotivna iskustva tokom REM faze sna. Mnogi ljudi koji su pod emocionalnim stresom, nerado idu na spavanje jer se plaše onoga šta san može doneti…

Međutim, naučnici su otkrili da sanjanje u REM fazi sna (tzv. faza brzih pokreta očiju, faza u kojoj najviše sanjamo) je od suštinskog značaja jer nam pomaže da se izborimo sa našim unutrašnjim nemirima.

Istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji otkrili su da mozak obrađuje naša emotivna iskustva tokom sna, a to podrazumeva sva bolna sećanja koja smo duboko potisnuli u sebi. Autor ove studije Els van der Helm kaže: „Tokom REM faze sna uspomene ponovo naviru i integrišu se, tada je stres potisnut.“

Istraživački tim je proučavao 35 mladih koji su bili podeljeni u dve grupe. Svi oni imali su zadatak da pregledaju 150 emocionalnih slika i to dva puta u razmaku od 12 sati. Za to vreme MRI skener merio je aktivnosti njihovog mozga.

Polovina ispitanika gledala je slike ujutru i ponovo u večernjim satima. Morali su da ostanu budni između ova dva gledanja. Preostala polovina gledala je slike u večernjim satima, a potom ponovo sledećeg jutra, nakon prespavane noći.

Oni koji su odspavali, znatno su slabije emotivno reagovali na slike. Rezultati magnetne rezonance pokazali su da je san izazvao dramatično smanjenje reaktivnosti u delu mozga koji obrađuje emocije. Ovo je pomoglo mozgu da racionalnim rasuđivanjem povrati kontrolu nad emocionalnim reakcijama učesnika.

Pored toga, snimak moždane aktivnosti ispitanika koji su spavali, pokazao je da je nivo stresa neurohemikalija smanjen tokom sna.

Koautor studije profesor Metju Voker smatra: „Rem faza sna zasnovana je na jedinstvenom neurohemijskom sastavu koji nam predstavlja neku vrstu noćne terapije, umirujući melem koji uklanja sva loša emotivna iskustva iz prethodnog dana.“

 

 

Tagovi: