Tabu tema: INKONTINENCIJA

by | 24 decembra, 2009

Iako danas u svetu od inkontinencije pati više od 200 miliona ljudi, a u Srbiji svaki sedmi stanovnik, o ovoj bolesti se gotovo i ne govori. Inkontinencija urina je nevoljni gubitak mokraće koji se najčešće javlja pri fizičkom stresu, obično prilikom kijanja, kašljanja ili nošenja tereta.

 

Inkonintencija


Razlog je poremećeni anatomski položaj baze bešike, vrata i uretralnog kanala. Iako od nje uglavnom pate starije osobe, oboljevaju i mlađe osobe – npr. nakon porođaja ili upale, a u starosnoj grupi od 50-59 godina procenat obolelih je 27 odsto.

 

Tri stepena problema
Postoje tri stepena inkontinencije: prvi stepen se naziva laka inkontinencija i predstavlja gubitak mokraće pri stresu ali nikada u postelju i noću. Drugi stepen se naziva srednja inkontinencija i predstavlja gubitak mokraće pri sedenju, ustajanju, hodanju. Treći stepen je teška inkontinencija i predstavlja gubitak mokraće nevezan za stres, bez obzira na fizičku aktivnost i položaj tela.

 

Rešenje
Dr Saša Plećević, tvorac sportskog programa Dr Feelgood, preporučuje osobama koje boluju od ove
bolesti redukciju u ishrani i fizičku aktivnost. Savete za prevenciju i olakšavanje simptoma ove bolesti sažeo je u program pod nazivom 505 formula. Ova formula preporučuje uzimanje pet obroka dnevno (tri glavna i dve užine) uz savet da se dva sata posle poslednjeg obroka ne ide na spavanje. Prva petica iz naziva ovog programa predstavlja pet stvari koje treba izbegavati: proste šećere, masnu hranu, slanu hranu, belo brašno i alkohol (sem 2 čaše crnog vina). Nula predstavlja zabranu koja se odnosi na cigarete dok druga petica ističe neophodnost dnevne šetnje u dužini od najmanje pet kilometara.

 

Tagovi: