Kako kontrolisati nagle promene raspoloženja u trudnoći?!

by | avgust 17, 2015

Sanja BulatovicPiše: dr Sanja Bulatović lekar specijalista ginekologije i akušerstva supspecijalista fertiliteta i steriliteta Poliklinika Novakov logo

 

 

 

Različiti su problemi sa emocijama u trudnoći – najčešće su promene raspoloženja, briga oko ishoda trudnoće i porođaja koji vodi ka nesanici, bojazan da više niste privlačni…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Promene raspoloženja u trudnoći su potpuno normalna stvar i posledica su delovanja hormona! Beba koja dolazi menja život – od vaših emocija, do odnosa sa partnerom, posla, novih životnih zahteva… Strah od ishoda trudnoće i porođaja je dodatno opterećenje i normalno je da menjate raspoloženja, a o tome uvek razgovarajte sa svojim najbližima, biće lakše. Radite nešto, da biste odvratili sebi pažnju od briga – čitajte, šetajte, vežbajte, družite se…

Najverovatnije da će vam promene raspoloženja biti najviše izražene na početku i na kraju trudnoće, pa se na to i pripremite. Normalno je da ste usredsređeni na jedan od najvažnijih događaja u vašem životu i da o tome mnogo mislite i pričate, kako sa drugaricama, tako i sa svojim suprugom.

Zabrinutost oko ishoda trudnoće je takođe normalna stvar – ružni snovi i strah da sa bebom nešto neće biti u redu su vrlo česta stvar, i proizilaze iz činjenjice da sve mame najviše od svega žele da njihove bebe budu savršene, što je potpuno normalno.

Razgovarajte o tome sa svojim lekarom, koji će vas uveriti da, ako su rezultati testova koje radite tokom trudnoće dobri, i ako na ultrazvučnom pregledu sve deluje normalno, šansa da sa bebom stvarno nešto nije u redu je zaista mala. Strah da ste se suviše ugojili, da više ne izgledate lepo je vrlo česta u trudnoći. Telo se menja i to je potpuno normalno. Negujte se kao i do trudnoće, uz posebnu pažnju posvećenu koži stomaka, bedara i butina, kao i grudi. U ogromnoj većini slučajeva strah da više ne izgledate lepo je neopravdan!

Nesanicu pokušajte da izbegnete tako što ćete preko dana biti fizički aktivni, pa ćete kad bude vreme za krevet biti umorni. Pre spavanja nemojte jesti obilne obroke. Ako i dalje ne možete da spavate, razgovarajte o tome sa svojim lekarom.

Tagovi: