Zbog čega nam se kosa brzo masti i kako to da promenimo

by | jun 25, 2020
Masna kosa, Lepota i zdravlje

Kada je vlasište masno, kosa od sopstvene težine pada i pravljenje frizure se dodatno komplikuje. Međutim, mnogi ne znaju da mast koju proizvode lojne žlezde zapravo ima zaštitnu funkciju i da je samim tim dobra. Sebum štiti našu kožu i vlasište od oštećenja i isušivanja, tako da masna kosa ne treba da nas frustrira. Međutim, čak i ono što je dobro, ukoliko ga ima previše, može postati loše. Tako je i sa sebumom, čije preterano lučenje, ipak, nije poželjno. (Pročitaj: Gloss treatment – brzo i jednostavno do blistave kose)

Zbog čega je kosa preterano masna?

Prečesto pranje
Jedan od glavnih razloga zbog kog se kosa previše masti jeste taj što je perete prečesto. Agresivni šamponi samo pogoršavaju problem. Oni uklanjaju prirodnu masnoću tako što otvaraju kutikulu dlake, dovodeći do isparavanja vlage i njene isušenosti. Lojne žlezde pokušavaju da nadoknade taj gubitak i pojačano stvaraju sebum. (Pročitaj: Kako da farbana kosa duže ostane sjajna i lepa) Koža glave je veoma slična koži lica.

Preterano umivanje i piling masne kože dovodi baš do onoga što pokušavamo da izbegnemo, a to je još masnija koža. Isto je i s kosom – što je češće peremo, sve je masnija. Rešenje je jednostavno – perite kosu ređe. Za početak, neka to bude svaki drugi dan. Zatim taj period povećajte na tri, pa na četiri, dana. Nakon mesec ili dva, trebalo bi da primetite rezultate te da vam kosa duže ostaje čista.

Masna kosa

Pogrešan izbor preparata
Ukoliko nikada ranije niste imali problema s preteranim mašćenjem kose, razmislite o tome da li ste možda promenili nešto u rutini nege ili od kozmetike koju koristite. Moguće je da vam jednostavno ne odgovara novi šampon ili balzam. (Pročitaj: Savladajte tehniku poznatog frizera: Kako da napravite savršene talase u kosi)

Genetika
Ako masnu kožu i kosu imate od kad znate za sebe, moguće je da je u pitanju genetika. Kod nekih ljudi lučenje sebuma je jednostavno jače. Ukoliko je to vaš slučaj, isprobajte specijalno formulisane šampone koji bi trebalo da reše problem. (Pročitaj: Rešite se peruti zauvek)

Pored svega navedenog, na mašćenje kose utiču i hormoni, stres, kao i vlažno vreme. Od pomoći može biti tretman ricinusovim uljem, kao i masaža skalpa koja će podstaći cirkulaciju. Kod nekih ljudi, masna kosa je posledica seboreičnog dermatitisa, pa je u vezi s njenom negom potrebno konsultovati dermatologa. (Pročitaj: Kako zaštititi kosu od sunca?)

lepotaizdravlje.rsGuliver/Getty images