Alkalna dijeta: Način ishrane koji je zaludeo svet

by | januar 5, 2016

Ova dijeta uspostavlja balans u celom organizmu. Osim gubitka kilograma, ovakav način ishrane će vam doneti zdravlje i energiju.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Alkalna dijeta se u mnogo toga razlikuje od popularnih dijeta za mršavljenje. Bazira se na pravilnom unosu kiselo-baznih namirnica tokom dana, koji treba da su u srazmeri 4:1 u korist alkala. Alkalna hrana doprinosi celokupnom zdravlju i sprečava pojavu bolesti.

Prekomerna kiselost organizma može biti izuzetno štetna za celokupno zdravlje čoveka. Osobe koje su isuviše kisele konstantno su umorne, malaksale sa manjkom energije, često su podložni prehladama i infekcijama.

U tegobe ulaze još i loša probava, gastritis, nadutost stomaka, grčevi, bolni mišići i zglobovi, glavobolja. Za sve to je zaslužna kisela hrana!

Pročitajte i… Pet trikova za brzo mršavljenje: Tri kilograma manje za nedelju dana

Alkalna dijeta ima zadatak da se uspostavi pravilna ph ravnoteža tj. ph balans organizma i da pomenute tegobe nestanu!

Alkalna dijeta podrazumeva dnevni unos u srazmeri 75% sirove hrave i 25% kuvane hrane. Dr Ana Grifing specijalista iz oblasti antiejdžing medicine tvrdi da su beli šećeri i industrijske namirnice glavni okidači za većinu savremenih bolesti kao što su dijabetes, osteoporoza, visok krvni pritisak i dr.

Takođe, narušavanjem ph balansa unosom kiselih namirnica narušavamo optimalne ph vrednosti koje se kreću od 7,35-7,45.

Naučnici idu i još korak dalje te tvrde da se maligni tumor može razviti isključivo u kiseloj sredini a ne u baznoj, i to dokazuju činjenicom da su ljudi koji imaju karcinom imaju značajno sniženu ph vrednost, koja se kreće u skali od 0 do 14, pri čemu je najbaznija vrednost 14 a najkiselija 0.

Recept za alkalnu dijetu potražite u nastavku teksta… 

Kojih pravila bi trebalo da se pridržavate i kako izgleda dnevni meni pogledajte na sledećim stranama…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kisele namirnice do 25% dnevno:

Meso: svinjetina, teletina, govedina, živinsko meso, tunjevina, divljač, rakovi, školjke, mesne prerađevine, sardine iz konzerve.

Voće: šljiva, mandarina, maline, brusnica, višnje, nar, ananas, jabuka, breskva, kajsija, grejpfrut, jagode, ribizle, papaja, trešnje i dr.

Pročitajte i… Oni ne drže dijetu: 7 tajni vitkih ljudi

Bazne namirnice 75% dnevno (alkalna hrana)

Povrće: beli luk, brokoli, crni luk, đumbir, morske alge, krompir, patlidžan, karfiol, blitva, prokelj, kelj, korijander, vlasac, šargarepa, sveže paprike, kupus, spanać, zelena salata, pasulj, crna rotkva, bundeva, lubenica, krastavac, celer, artičoka, gavez, ren, maslačak, rotkvice, repa, pastrnak.

Voće: banana, kokos, smokve, avokado, limeta, limun, pomorandže, mango, kruške.

Ostalo: seme bundeve, mak, kesten, laneno ulje, kokosovo ulje, maslinovo ulje, bosiljak, timijan, ječam, ovas, proso, sojino mleko, morska so, zeleni čaj, jabukovo sirće.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Alkalna dijeta jelovnik za jedan dan

Doručak: omlet od 2 jaja, jedno parče integralnog hleba i jedan svež paradajz,nakon toga šolja čaja od đumbira.

Užina: jedna banana, semenke bundeve (1 šaka).

Ručak: Supa od povrća, junetina sa slatkim kupusom.

Užina: jabuka ili šaka badema.

Večera: piletina na žaru (150 gr) uz kupus salatu ili riba uz mešanu salatu.

Pročitajte i… Koje signale vam telo šalje kada vam se jede slatko, slano ili kiselo?!

Alkalna dijeta je prilično fleksibilna tako da sami kreirate svoj jelovnik za svaki dan. Vodite računa o količinama baznih i kiselih namirnica tokom dijete i nećete pogrešiti.

Iskustva vezana za alkalnu dijetu:
Ukus hrane ne određuje njenu kiselost – primer: limun je veoma kiseo ali je izuzetno bazna namirnica, za razliku od belog šećera koji je veoma sladak a ima kiselu ph vrednost.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jesti što više svežeg povrća i voća, piti najmanje 2 litre tečnosti tokom dana.

Pijte svakodnevno sok od limuna.

Ribu i meso jesti bez pirinča, hleba i krompira uz obaveznu salatu. Sveže salate spremite uz maslinovo ulje ili jabukovo sirće.

Žitarice kombinovati sa medom.

Namirnice što manje termički obrađivati, izbegavati trans masti i industrijski prerađenu hranu.

Pročitajte i… Ukusan zimski napitak s cimetom koji topi kilograme

Razmak između obroka mora biti najmanje 3 do 4 sata. Obavezna je fizička aktivnost (lagane vežbe, vožnja bicikla, šetnje u prirodi).

Alkalna dijeta će vam već nakon tri dana povratiti energiju i osećaćete se mnogo snažnije. Da bi se postigli rezultati vidljivi na oko (skidanje sala sa stomaka), potrebno je i do 8 nedelja pridržavanja jelovnika.

Alkalna dijeta nije instant niti kratkoročno rešenje za mršavljenje koje prati jo-jo efekt, već donosi rezultat na duge staze.

Tagovi: