Budite oprezne: Saznajte koji proizvodi za negu kože se ne smeju kombinovati

Ako nekompatibilne kreme koristite istovremeno, rizikujete prilično ozbiljne posledice

by | avgust 25, 2022
kreme zajedno

Logika nalaže: ako koristite nekoliko efikasnih krema za lice, efekat bi trebalo da bude još jači. Greška! Postoje kreme koje se ne smeju koristiti zajedno.

Serumi, tečnosti i kreme daju vam mnogo prostora za eksperimentisanje. U svoju rutinu možete da uvrstite i po ne koliko vrlo jakih preparata, ali je pitanje kakav ćete efekat izazivati. Mnoge kreme sadrže komponente koje, kada se koriste zajedno, mogu negativno uticati na zdravlje kože. Zanima vas koje kombinacije treba izbegavati?

 

Kreme za lice koje ne idu zajedno

 

Vitamin C i proizvodi koji sadrže kiseline

Proizvodi koji sadrže kiseline kao što su glikolna ili salicilna kiselina imaju formule jake koncentracije. Istina je, zbog toga im je efekat bolji. Ipak, ako ih koristite neumereno, mogu iscrpeti vašu kožu, učiniti je suvom i podložnijom negativnim spoljnim uticajima. Ovde može da vam padne na pamet da u negu ubacite i vitamin C jer on obnavlja kožu. Ali, kakvu biste samo grešku napravili!

Činjenica je da je vitamin C izuzetno koristan, ali ne i u ovoj kombinaciji. Ako pokušate da ga pomešate sa proizvodom koji sadrži glikolnu ili salicilnu kiselinu, promenićete pH ravnotežu kože. To znači da ćete je verovatno dodatno isušiti ili pokrenuti prekomerno lučenje masnoća.

 

Evo kako hijaluronska kiselina reaguje sa ostalim vašim omiljenim kozmetičkim sastojcima

 

Retinol i piling

Retinol (ili vitamin A) je danas najpopularnija komponenta anti-age proizvoda. Povećava sposobnost kože da se regeneriše, efikasno se bori protiv bora i hiperpigmentacije. S obzirom da komponente sredstava za čišćenje, kao što su alfa ili beta hidroksi kiseline, takođe pomažu u borbi protiv promena koje donosi starenje, može se desiti da počnete da razmišljate ko kombinovanju retinola i pilinga.

Ova kombinacija može dovesti do crvenila, iritacije i povećane osetljivosti kože. Retinol i piling  lako mogu da isuše kožu i poremete ravnotežu komponenti važnih za njeno zdravlje. Postoje kreme na tržištu koje u sebi sadrće precizno izbalansiranu mešavinu ovih proizvoda i njih može da vam preporuči dermatolog. U kućnoj radinosti ne koristite kreme sa retinolom i piling istovremeno.

 

Tretmani akni i hemijski pilinzi

Po pravilu, u proizvodima protiv akni uvek postoji sastojak, kao što je benzoil peroksid, koji se bori protiv bakterija. Hemijski pilinzi takođe pomažu u ublažavanju ovog stanja. Međutim, upotreba ovih proizvoda odjednom nije najbolja ideja, jer će verovatno dovesti do crvenila i ljuštenja kože.

Ako vas i dalje proganja ideja da vam treba dvostruko jače sredstvo nego do sada, pokušajte da pristupite problemu na drugi način, Najbolje je čistiti kožu pilingom jednom ili dva puta nedeljno i toga dana preskočiti proizvod na bazi benzoil peroksida. Ipak, najefikasnija je ona borba protiv akni koju vodite uz pomoć dermatologa.

 

Budite sigurne: konsultujte dermatologa

Industrija lepote ide napred i uči da kombinuje nespojivo, da opasne formule učini bezbednim, da stvori najudobnije uslove za korišćenje ovog ili onog proizvoda. Dakle, sve što je važno da uradite kako ne biste oštetili kožu jeste da izbegavate „nasumične“ eksperimente i konsultujete kozmetologe ili dermatologe.

macniak/gettyimagesplus