Kako nastaju akne kod odraslih: uzroci, okidači + rešenje!

by | novembar 22, 2019

Problemi sa kožom nisu samo verni pratilac puberteta. Loša vest je da su akne u odraslom dobu sve češće, naročito kod žena, ali dobra vest je da postoje sjajni preparati kojima možete lako da izlečite akne *(koji su to preparati saznajte na kraju teksta!). Iako smo se nadali da izlaskom iz puberteta, odlaze i akne, to se ipak ne dešava u potpunosti…

 

Zašto imamo akne?

Akne su zapravo veoma čest problem odraslih žena. Ovakve akne se po strukturi dosta razlikuju od pubertetskih akni. Pošto su akne upalni procesi na koži, izgledaju obično kao nepravilnosti na koži brade, donje vilice i vrata, i dominantne su u U zoni, dok su kod tinejdžera dominantne u T zoni.

Pubertet je period kada je hormonalni disbalans prirodan proces, i tada dolazi do prirodnog rasta muških polnih hormona tj. androgena. Ali, kod odraslih, uticaj hormona u razvoju akni jednako je odgovoran u velikoj meri, i obavezno morate proveriti pre upotrebe izabrane beauty rutine, šta se dešava sa vašim hormonima, tj. šta je uzrok vaše hormonske neravnoteže, koja ima za posledicu pojavu akni.

 

Šta su glavni okidači akni?

Osim hormonske neravnoteže, veliki uticaj u razvoju akni imaju nezdrave životne navike-emotivni stres, pušenje, ishrana bogata ugljenim hidratima i mlečnim proizvodima.

Stres dovodi do pogoršanja akni, jer dolazi do hormonskog disbalansa usled pojačanog lučenja određenih hormona, neuropeptida i inflamatornih citokina, koji podstiču aktivnost lojnih žlezda i dovode do pogoršanja akni. Dokazana je i povezanost pušenja sa pojavom akni zbog moguće interakcije nikotina sa receptorima na lojnim žlezdama, a u sebumu pušača je nađena manja koncentracija a-tokoferola, koji je važan antioksidans, i njegovo smanjenje može dovesti do pogoršanja akni.

Naučnici su dokazali i da je hrana sa visokim glikemijskim indeksom odgovorna za pogoršanje akni. Ovakva hrana brzo povećava količinu šećera u krvi, i podstiče naš pankreas da luči više insulina. Insulin stimuliše androgene na pojačanu produkciju sebuma i hiperkeratinizaciju koji su ključni u nastanku masne i kože sklone aknama.

Zato se osobama koje su sklone aknama preporučuje da smanje unos mlečnih proizvoda i da izbegavaju obrano mleko, jer sadrži puno hormona među kojima su reporoduktivni, hormoni rasta, i drugi hormoni, koji pojedinačno i zajedno, utiču na nastanak akni.

Spoljašnji negativni faktori su još jedan od značajnih razloga zašto se akne pojavljuju. Najčešći faktori u razvoju akni su: aerozagađenje, UV zračenje, vetar i hladnoća. Svi ovi agresori iritiraju i narušavaju barijernu funkciju kože, smanjuju njenu antioksidacijsku sposobnost, i uzrokuju upalne procese koji su ključni u razvoju i progresiji akni. Uticaj zagađenja i spoljnih činilaca kao što je UV zračenje, ozon, zagađivači iz vazduha, dovodi do stvaranja peroksidovanih produkata 29 skvalena koji imaju komedogeno, a nemaju antimikrobno dejstvo.

Sunčevi zraci imaju naizgled dobar uticaj na akne, jer poboljšavaju izgled kože – ona je preplanula, pa se samim tim nepravilnosti manje vide. Ali, kada se koža sklona aknama prekomerno izlaže suncu, i ne zaštiti na odgovarajući način, najverovatnije će se pojaviti još više neželjenih akni nakon leta. Najpre dolazi do dehidratacije kože usled preterane izloženosti suncu, a kasnije lojne žlezde počinju ubrzano da rade što doprinosi nastanku masne i problematične kože. Usled toga, koža privremeno zadebljava kako bi se zaštitila: mrtve ćelije kože očvrsnu i ispod njih se nakuplja sebum, zbog čega se začepe pore i stvaraju dugotrajne nepravilnosti (komedoni). Nakon izlaganja suncu, iz tih nepravilnosti se stvaraju nove akne.

 

Beauty rutina za kožu sklonu aknama

Od presudne važnosti je napraviti dobar izbor preparata za negu kože. Korišćenjem preparata koji nisu za akne, možemo poremetiti osnovne funkcije kože. Na primer, ukoliko su preparati za čišćenje agresivni – sa uklanjanjem nečistoća može da se ukloni i sloj koji je štiti, pa može doći do promene u mikrobiološkoj flori i da se naruši prirodna PH vrednost kože.

Biraj proizvode koji su: nekomedogeni (ne zatvaraju pore), lagane teksture u vidu gela, koji istovremeno čiste i hidriraju kožu, brzo se upijaju, ne ostavljaju debeli ili masni sloj na koži, i imaju fiziološku PH vrednost (5,5). Jedan od takvih proizvoda je Normaderm Phytosolution rutina za čišćenje i negu lica, koja koriguje nepravilnosti, hidrira i istovremeno obnavlja i jača barijernu funkciju kože.

Zahvaljujući kombinaciji kliničke efikasnosti i izvanredne kozmetičnosti, gel i nega čine NORMADERM PHYTOSOLUTION rutinu odličnim saveznikom u preuzimanju kontrole nad kožom sklonom aknama.

Normaderm Phytosolution Intensive Purifying gel za umivanje 400 ml, informativna cena: 1.771,65 RSD

Normaderm Phytosolution gel za umivanje sadrži minerale, cink koji ima antibakterijsko delovanje i bakar koji pomaže pri regulaciji sebuma, kao i ekstrakt probiotika koji jača barijeru kože. Zahvaljujući njima, on uklanja nečistoće i tragove zagađenja već kod prvog umivanja, i dokazano deluje protiv masnog sjaja.

Normaderm Phytosolution Double-Correction dnevna nega 50 ml, informativna cena: 2.108,26 RSD

Normaderm Phytosolution dnevna nega deluje na tri fronta zahvaljujući snažnim dermokozmetičkim sastojcima prirodnog porekla, poput salicilne kiseline koja ublažava kožne upale, hijaluronske kiseline koja pročišćava i hidrira kožu tokom celog dana i probiotičkog derivata Bifidus koji za cilj ima jačanje barijerne funkcije kože. Dnevna nega ima dvostruko delovanje – CILJANO DELUJE na kožu tako što je pročišćava, koriguje akne, mitisere i pigmentacijske fleke, a istovremeno je OBNAVLJA kroz 24-satnu hidrataciju, regulaciju sebuma i smanjenja vidljivosti pora.

Na taj način se jača funkcija barijere kože protiv spoljasnjih štetnih uticaja, i dobija se čista i blistava koža sa manje nepravilnosti i klinički dokazano delovanje protiv masnog sjaja. Koža je obnovljena, a barijerna funkcija kože ojačana.

Foto:Getty Images

Tagovi:

top