Seksualne dezinformacije na društvenim mrežama su u porastu, a koliko je ovaj trend zapravo opasan po generaciju Z?

by | decembar 22, 2021
Seksualne dezinformacije na društvenim mrežama

Seksualne dezinformacije na društvenim mrežama su sve češće, usled porasta samoproklamovanih eksperata na ovu temu. A ukoliko se ne edukujemo na pravi način, to može i te kako postati opasno. 

Već neko vreme, društvene mreže, a naročito TikTok, preplavljene su raznoraznim savetima. I dok neke rado prihvatamo (kao što su mejkap ideje), s nekima i te kako moramo biti oprezni. S tim u vezi, sve je veći porast saveta koji se tiču seksualnih odnosa, a koje ne daju stručna lica.

Seksualni mitovi na društvenim mrežama

Dezinformacije

Dezinformacije su u poslednjih nekoliko godina sve prisutnije na društvenim mrežama, a one mogu biti opasne. Generacija Z svakodnevno se sureće s aplikacijama koje dele upravo dezinformacije. Zapravo, na TikToku sve može postati viralno. Jedan takav primer jesu i videi o DIY prezervativima. Stoga, još jednom apelujemo: Sadržaj na društvenim mrežama se mora konzumirati s oprezom!

Seksualno obrazovanje

Istraživanja su pokazala da se tinejdžeri o seksualnim pitanjima edukuju prvenstveno na internetu, zbog srama ili osećaja krivice. A obrazovanje tim putem može doneti više štete nego koristi. Najčešće, o ovim pitanjima na internetu edukuju se deca pripadnici LGBT populacije. Upravo je ta ranjiva grupa najčešće i na „udaru“ dezinformacija.

Pročitajte i… O seksu se u školi uči kasno

Ipak, TikTok ima programe koji promovišu medijsku pismenost i bore se protiv lažnih informacija. Takođe postoje i određena pravila na ovoj društvenoj mreži.

Stručnjaci su saglasni oko činjenice da je najvažnije da mladi nauče da naprave razliku između toga šta su validni, a šta nevalidni izvori informacija. Ovo se odnosi na sve teme, uključujući i ovu delikatnu – seksualnost.

Pročitajte i… Jedan od najtežih razgovora s decom je onaj o seksu

lepotaizdravlje.rsNataliia Nesterenko / iStock via Getty