Pravilo zlatnog trougla je tajna prelepo dizajnirane kuhinje

by | februar 11, 2025
kuhinja

Ukoliko je vaš sledeći zadatak uređenje kuhinje, vredi upoznati pravilo zlatni trougao

Ako ste ikada primetili da većina kuhinja ima sličan raspored – gde su sudopera, šporet i frižider savršeno postavljeni jedno uz drugo – možete zahvaliti dizajnerima kuhinja i njihovoj čuvenoj formuli zlatni trougao.

Zlatni trougao je plan rasporeda kuhinje koji vam omogućava da radite najefikasnije, tako da priprema hrane i pečenje budu lakši, dok istovremeno pazite i na estetiku vaše kuhinje. Saznajte više o zlatnom trouglu u dizajnu kuhinje – i kako da vaša kuhinja bude savršeno organizovana prema vašim potrebama.

Šta označava pravilo zlatni trougao pri uređenju kuhinje?

Ovaj dizajnerski koncept fokusira se na funkcionalnost. „Zlatni trougao u dizajnu kuhinje bazira se na idealnom rasporedu za maksimalnu funkcionalnost“, objašnjava Liz Goldberg, osnivačica Carolyn Leona Design. U suštini, pravilo kaže da šporet, frižider i sudopera treba da budu raspoređeni u obliku trougla; dakle, ako biste povukli imaginarne linije koje povezuju ove tri tačke, formiraćete trougao. Ovaj raspored osigurava da radite što efikasnije dok kuvate i čistite.

Idealno uređenje kuhinje

Kada dizajnirate svoju kuhinju, lako je da se izgubite u izboru pločica i stilskih aparata, ali funkcionalnost mora biti prioritet. „Projekat dizajniranja kuhinje je veliki finansijski angažman, i vredi razmisliti o svakom detalju“, kaže Goldberg.
Razmislite o količini posuđa koju treba pohraniti, o tome šta upotrebljavate najčešće pa vam treba na dohvat ruke, na koji način perete i sušite sudove… Jedino tako možete napravoto prostor koji je lak za korišćenje i funkcionalan, a da izgleda dobro.

Kako urediti kuhinju po pravilu zlatni trougao?

Generalno, imaginarne „strane“ zlatnog trougla trebalo bi da budu udaljene između četiri i devet metara, ali tu postoji prostor za fleksibilnost, naročito kada uzmete u obzir, na primer, vašu visinu. Ovo je 10 pravila koje treba poštovati kada koristite pravilo zlatnog trougla:

  • Razmak između tačaka trougla: Pokušajte da prostor između šporeta, frižidera i sudopere bude u ravnoteži – ni previše uzak, ni previše širok. Idealna udaljenost je između 4 i 9 metara, što omogućava lagano kretanje i smanjuje potrebu za nepotrebnim koracima.

  • Fleksibilnost prema visini: Prilagodite visinu elemenata kuhinje prema visini korisnika. Na primer, ako ste viši ili niži, postavite stvari koje koristite često u visini koja vam najviše odgovara.

  • Osvetljenje unutar trougla: Dobro osvetljenje je ključno za efikasnost. Uverite se da su šporet, sudopera i radne površine dobro osvetljene, kako bi priprema hrane bila lakša i sigurnija, posebno noću.

  • Radne površine između tačaka: Pokušajte da u „stranama“ zlatnog trougla postavite radne površine za pripremu hrane. To će omogućiti lakši prelaz između šporeta, sudopere i frižidera.

  • Maksimalno iskoristite vertikalni prostor: Organizujte kuhinjske police i ormariće tako da svi vaši kuhinjski alati i aparati budu nadohvat ruke, ali bez pretrpavanja radnih površina.

  • Pristup izlazu: Planirajte raspored tako da izlaz iz kuhinje bude lak i brz, a da pri tome ne morate da pretrčavate ceo prostor između šporeta, sudopere i frižidera.

  • Uklopite uređaje u prostor: Pokušajte da uređaje poput mikrotalasne ili mašine za pranje sudova postavite uz zlatni trougao, ali ih učinite diskretnim u kuhinji, integrisane u kabinet ili kuhinjske elemente, da ne ometaju funkcionalnost.

  • Laka dostupnost smeća i reciklaže: Postavite fioku za smeće i reciklažu blizu sudopere, s obzirom da ćete često bacati ostatke hrane dok kuvate. To povećava efikasnost i održava kuhinju čistom.

  • Maksimalna funkcionalnost kuhinjskog ostrva: Ako vaša kuhinja ima ostrvo, neka ono bude centralno postavljeno kako bi postalo produženi deo vašeg zlatnog trougla. Tako ćete dobiti dodatne radne površine, ali i bolju organizaciju prostora.

  • Održavanje simetrije: Iako fleksibilnost u dizajnu može biti ključ, trudite se da kuhinja bude što simetričnija, s obzirom na to da ovo doprinosi estetici i funkcionalnosti prostora. Dobro osmišljena simetrija omogućava lakše kretanje i veću ergonomiju.

Sheilasay/gettyimages