Evo saveta kako da gajenje kućnih biljaka bude veoma uspešno!
Kućne biljke oplemenjuju prostor, unose novu dimenziju enterijeru, a pozitivno deluju na naše fizičko i mentalno zdravlje. Gajenje ovih biljaka je postalo sve popularnije, međutim nije svako „talentovan“ za biljke. Ili barem tako samo misli.
Gajenje kućnih biljaka
Koliko ćemo biti uspešni u ovim „baštovanskim“ kućnim poduhvatima, zavisi od mnogo faktora. Na većinu njih utičemo mi sami. Evo i saveta kako da nam kućne biljke uspevaju, naročito ukoliko smo početnici.
Okrećite saksiju s biljkom kako bi ravnomerno rasla. Okrenite je na nedeljnom nivou.
Ne đubrite zemlju tokom zime, već samo na proleće i leto. Zimi biljka svakako miruje i nije joj potrebna dohrana.
Za čuvanje biljaka koristite saksije s rupicama. Na taj način, zemlja će izbaciti višak vode, a biljka će je koristiti, po potrebi.
Tokom leta držite svoje kućne biljke napolju. U zavisnosti od vrste, izbegavajte direktnu sunčevu svetlost, već biljku (ili biljke) čuvajte u „prošaranom“ hladu. Mnogo više će na taj način biljka napredovati.
Kada je zalivanje u pitanju, učestalost zavisi od same biljke, a neki opšti savet jeste da je zalivate na svakih pet do sedam dana. Neke biljke zahtevaju više vode, a neke svega nekoliko kapi na nedeljnom nivou. Ukoliko je prezalijete, koren će se natopiti i početi da truli. Pratite stanje biljke i kada primetite da je palo „spala“, vreme je za zalivanje.
U biljnim apotekama potražite insekticide koji će sprečiti da biljku napadnu vaši i druge bube.
Secite potamnele listove prateći prirodni oblik samog lista.
S vremena na vreme brišite listove vlažnom krpom. Isto tako, listove možete brisati i pivom, koje hrani biljku.
Neke biljke više vole svetlost, a neke manje. Imajte i to na umu prilikom odabira mesta za vašu biljku.