10 razloga zbog kojih treba da plastične kese zamenite cegerom

by | januar 31, 2019

Plastične kese su pogodne da prenesemo našu robu iz marketa do kuće, one su svakodnevni i sastavni deo našeg života pa o njima i ne razmišljamo preterano. Ove kese iako su jako praktične za svakodnevni život, sa sobom nose dosta štetnosti po životnu sredinu, kao i po naše zdravlje.

Pošto sa sobom nose toliko štetnih uticaja, mnogi gradovi širom sveta već su stavili zabranu na korišćenje plastičnih kesa. 

Izdvojili smo neke od razloga, zbog kojih bi i mi trebalo da razmislimo o zameni plastičnih kesa cegerom:

1. Plastične kese zagađuju našu vodu i zemljište

Pošto su veoma lake, mogu jednostavno preći velike razdaljine putem vetra i vode, zapliću se u granje drveća, putuju po površini vode, zbog svega toga zagađuju okruženje, a i izgledaju ružno.

2. Napravljene su od neobnovljivih izvora energije i utiču na klimu

Većina ovih kesa napravljena je od polipropilena, materijala koji je napravljen od nafte i prirodnog gasa.Oba materijala su neobnovljivi resursi i njihova ekstrakcija doprinosi globalnim klimatskim promenama. Za proizvodnju 9 plastičnih kesa, potroši se i u prirodu emituje podjednaka energija kao energija utrošena u vožnju kola od jednog kilometra. A prosečno trajanje jedne plastične kese je celih 12 minuta, nakon čega se štetne materije emituju u prirodu.

3. Plastične kese ostaju u prirodi

U eco-friendly duhu, L&Z redakcija je umesto plastičnih kesa izabrala biorazgrađivi Lindex ceger u pastelnoj nijansi.

Iako se plastične kese razgrađuju, kada sitne čestice završe u okeanu, one nastavljaju da žive u telu drugih živih bića. Danas se procenjuje oko milion štetnih čestica nastalih razgradnjom plastičnih kesa koje plutaju po površini svetskih okeana.

4. Štetne su po životinje

Razgrađene čestice plastičnih kesa, često slučajno završe kao hrana mnogim životinjama. One mogu izazvati infekciju i trovanje ovih životinja.

5. Štetne su za ljudsko zdravlje

Plastične kese sadrže hormonske hemikalije štetne po ljudsko zdravlje. Lancem ishrane, te štetne materije mogu dospeti do ljudskog organizma i ugroziti ljudsko zdravlje.

6. Imaju svoju cenu

Iako ih prilikom kupovine ne plaćamo, ove kese su sve, samo ne besplatne. One koštaju od 3 do 5 centi po satu proizvodnje, a ta cena se inkorporira u cenu proizvoda koje kupujemo.

7. Nije ih lako reciklirati

Većina reciklažnih objekata ne ispunjava uslove za reciklažu plastičnih kesa, pa ih ne prihvataju. Stvarna stopa njihove reciklaže iznosi samo 5%.

8. Ove kese podrazumevaju eksterne troškove

Mi smo izabrali ovaj simpatični ceger! Da li se i vama dopada?

Ove kese iziskuju mnogo eksternih troškova, koje često ne uzimamo u obzir. Ovi troškovi podrazumevaju negativan uticaj na način života, oštećenje životne sredine i ugroženost života flore i faune. Ovakvi troškovi nisu uključeni u ekonomske analize, ali su izrazito štetni za životnu okolinu.

9. Postoji kvalitetnija alternativa

Kada korišćenje cegera pređe u naviku, uvidećete sve njegove prednosti, pre svega su izdržljiviji! Pri tom  je proizvodnja cegera pogodan način da se zaradi i da ljudi imaju više posla.

10. Mnoge zemlje su zabranile upotrebu plastičnih kesa, a trebalo bi i naša

40 zemalja širom sveta zabranila je upotrebu i proizvodnju plastičnih kesa, a zabrana je preporučena na globalnom nivou.

Pročitajte i…EKO AWARENESS:Razlozi zbog kojih treba da postanemo eko osvešćeni

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu

Tagovi:

top