5 mudrih strategija za razgovor sa šefom

by | jun 7, 2011

Čak i vrlo samouverenu osobu (na primer: vas!) može da uhvati nervoza zbog važnog razgovora s nadređenim. No, ako ostanete smireni (čak i ako glumite) i primenite naše taktike, lako ćete ostvariti ono što želite

Cilj razgovora: Povišica
Pravi tajming: Nakon dobro obavljenog posla.
Najbolja strategija: Nemojte iznositi konkretnu sumu (rizično je tražiti novac, a u kriznim vremenima niko vam ga neće dati samo zato što vi to želite). Jednostavno, recite šefu: “Kao što znate, dugo sam u firmi, dokazala sam se u ovom poslu i volela bih da se to odrazi na moju platu. Možemo li razgovarati o načinu na koji mogu da zarađujem više?” To je savršeno razuman zahtev – naravno, ukoliko ga ne postavljate svaka dva meseca. Posao šefa je, jednim delom, da adekvatno nagradi rad svojih zaposlenih – samo su zadovoljni radnici motivisani za rad. U slučaju da ne ostvarite zahtev, sačekajte narednu priliku za razgovor, a u međuvremenu se maksimalno trudite na poslu – da ne biste uništili minuli rad i osnov za višu platu.

Cilj razgovora: Unapređenje
Pravi tajming: Kada ste potpuno uvereni da ste spremni za naredni korak, kao i da titula nije jedino što želite. Najbolja strategija: Sačekajte pravu priliku za vas (što možete samo vi da procenite) odnosno mesto koje vam najviše odgovara. To znači da ne treba da stremite ka svim ponuđenim i slobodnim mestima, već da sačekate ono koje najviše odgovara vašim kvalifikacijama i radnom iskustvu. Zrelost i sposobnost procene su dve veoma važne radne karakteristike. Takođe, u razgovoru za novo mesto uvek istaknite koristi koje bi firma imala usled vašeg unapređenja (nemojte da navodite lične koristi).

Cilj razgovora: Smanjenje vaših poslovnih obaveza
Pravi tajming: Pre nego što dostignete tačku eksplozije!
Najbolja strategija: Budite direktni, a emocije zadržite za sebe. Recite: “Želim da se fokusiram na obaveze za koje smatram da su najvažnije. Možemo li da analiziramo sve poslove koje obavljam da bismo utvrdili šta je za vas najvažnije?” Uz uslov da ste temeljno razmotrili svoje obaveze i smislili način kako da ih “podelite” s drugim radnicima, molba za pomoć nije znak slabosti. Naprotiv, šef bi to mogao da protumači kao vašu veštinu za rešavanje problema. Ako ne možete da obavite sve poslove jer u vašem sektoru nema dovoljno radnika, onda ponudite šefu kompromisno rešenje: “Znam da nam je budžet ograničen, ali verujem da postoji potreba da se zaposli nekoliko honorarnih radnika.” Na vašem je šefu (a ne na vama!) da odluči da li su firmi potrebni stalno zaposleni radnici.

Cilj razgovora: Saopštavanje nadređenom da ste u drugom stanju
Pravi tajming: Ovo je drugačiji slučaj jer ništa ne tražite, već obaveštavate – najbolje je nakon četvrtog meseca.
Najbolja strategija: Olakšajte tranziciju. Jedan od načina je da u razgovoru tokom kojeg ćete obavestiti nadređenog o trudnoći istovremeno predložite osobu koja će vas zamenjivati tokom porodiljskog odsustva. Uverite šefa da ćete, pod uslovom da se trudnoća normalno odvija, raditi skoro do termina, kao i da ćete se vratiti nakon isteka porodiljskog odsustva. I nikada nemojte kriti stomak do poodmakle trudnoće (kao da se to i može!) zbog straha od gubitka posla. Što kasnije saopštite šefu, time je šok veći, a posledično i rizik od narušavanja poslovnih odnosa.

Cilj razgovora: Premeštaj/bolja kancelarija
Pravi tajming: Kada vam je potrebna privatnost zbog obavljanja posla ili odnosi u kancelariji (s drugim radnicima) narušavaju vašu radnu sposobnost.
Najbolja strategija: Skromnost i ljubaznost su ključne reči. Iznesite objektivne, racionalne razloge i izbegavajte patetiku i emocije. U suprotnom, vaš šef će steći utisak da ima posla sa sujetnom osobom. Ako obavljate poverljiv posao ili imate nekoliko važnih rokova koje morate ispoštovati u toku nedelje a koji zahtevaju koncentraciju, iznesite to kao argument. Izbegavajte izgovaranje reči “zaslužujem”. I, budite realni. Ako niko u firmi nema uslove za rad kakve tražite, onda vam ne preostaje ništa drugo nego da se naviknete na postojeće standarde.
 

Tagovi: