Kako nam je Milena objasnila da se razvedemo (i ne plačemo zbog toga)

by | novembar 15, 2016

Prvobitno objavljena u Italiji, ova knjiga sublimira višegodišnje autorkino iskustvo na polju porodične medijacije i dotiče se svih aspekata sa kojima se „budući bivši partneri“ susreću tokom razvoda ili kriznih situacija u braku, koje se ne moraju uvek završiti razvodom.

Milena-Stojkovic2

Foto: Promo

Italijansko izdanje knjige je obeležilo 40. godina od legalizacije razvoda u Italiji, pokrećući debatu oko mnogih društvenih tabua – od uloge katoličke crkve u porodici i društvu, preko zaštite dece i nasiljem ugroženih partnera, do teme femicida… Polazeći sa neutralnog, iskustveno i naučno zasnovanog stanovišta, ova knjiga priznaje status kvo savremenog društva – razvod (u nekom svom obliku) postoji otkako je sveta i veka i nema izgleda da ćemo ignorišući njegovu realnost uspeti da ga „izbrišemo gumicom“ iz naših života. Dakle, umesto da zatvaramo oči pred realnošću (koliko god ona bila bolna), ova knjiga nam preporučuje da se hrabro i trezveno suočimo sa njom i, što je možda najvredniji aspekat ove knjige, pruža nam konkretna uputstva i instrumente za što bezbolnije prevazilaženje situacija bračne krize i razvoda.

Zahvaljujući brojnim stručnim saradnicima na ovoj knjizi, čitaoci će dobiti čitav niz instrukcija i konkretnih uputstava kako da prebrode pravne, psihološke, ekonomske, porodične i druge probleme vezane za razvod. Posebnu pažnju smo posvetili prilagođavanju sadržaja knjige uslovima života kod nas, kao i specifičnostima domaćeg zakonodavstva u oblasti braka i razvoda, u čemu nam je izuzetno značajnu pomoć pružila saradnica na polju domaće legislative, gospođa Irena Bjeloš.

Foto: Promo

Foto: Promo

Iako će ova knjiga svojim pozitivnim (a ponekad i šaljivim) pristupom svakako pokušati da opusti čitaoca i ulije mu nadu da „i posle razvoda ima života“ i da biti razveden ne mora i ne treba da znači „biti doživotno žigosan stigmom srama i odbačenosti“, ona nikako ne propušta da se osvrne na goruća pitanja vezana za nefunkcionalne veze: nasilje u porodici, sigurne kuće i sl.

Porazni su podaci o broju žena koje u našem društvu trpe nasilje od strane supružnika (prošle godine je u Srbiji 48 žena smrtno stradalo od svojih supružnika). Uzroci zbog kojih žene ne uspevaju da se izbave iz takvih situacija su, nažalost, uglavnom finansijske prirode. Drugi bitan razlog zbog kojeg žene ostaju u braku sa nasilnicima jeste nedostatak svesti o načinima i instrumentima za prevazilaženje problema. Zato se ova knjiga, pored toga što daje konkretne psihološke, pravne i finansijske savete, trudi da angažuje što širi front podrške institucijama koje pružaju pomoć žrtvama nasilja, pre svega Sigurnim kućama.

Foto: Promo

Foto: Promo

Autorka Milena Stojković rođena je u Beogradu, a već dvadeset godina živi u Rimu, gde je diplomirala sociologiju i osnovala prvu evropsku agenciju za planiranje razvoda, Ciao amore. Godinama se bavi porodičnom medijacijom i koordinira timom profesionalaca (advokati za razvode, psihoterapeuti, medijatori, seksolozi, komercijalisti i savetnici) kako bi pružila pomoć neophodnu parovima koji se razvode ili žele da spasu narušeni odnos.

Knjiga „Ćao amore“ dostupna je putem www.mascomstore.rs , uz besplatnu dostavu na adresu.

Tagovi: