„Čaj u pet“ simbol otmenosti Beograda

by | septembar 28, 2018

Tradicija ispijanja čaja u našoj zemlji rođena je tek krajem 19. veka, sa javljanjem prve mlade buržoazije koja je stil života i otmenost evropskih dvorova i bogatih porodica pokušala da prenese i u Srbiju. Baš kao i u Parizu, Londonu ili Beču, dame i gospoda Beograda praktikovala su popodnevna okupljanja kao simbol pripadnosti višem materijalnom ili pak intelektualnom staležu. Ritual mondenskog okupljanja gde su se degustirale različite vrste čajeva posebno je bio popularan između dva rata, tridesetih godina prošlog veka.

U kućama pripadnika „visokih krugova“ tadašnje Srbije srebrni čajnik bio je nezaobilazan detalj trpezarije ili dnevne sobe, a setovi iz kojih se čaj služio uglavnom su bili od srebra i kristala dizajniranim sa puno stila i ukusa. Sve ekskluzivnije „čajanke u pet“ za dame su bile prilika da pokažu svoje najnovije toalete ali i uživajući uz topao napitak, prilika da se dogovore o najnovijim dobrotvornim akcijama po kojima su ženska udruženja tog doba bila veoma poznata. Gospoda su pak koristila ovu vrstu okupljanja kako bi prodiskutovali o najnovijim političkim i društvenim temama.

Uz nežnu muziku klavira i stari bakin porculanski set šoljica oživite svu otmenost kojim je Beograd odisao početkom 20. veka. U tome može pomoći novi ledeni čaj Fuzetea koji dolazi u četiri intrigantne kombinacije ukusa: crni čaj-breskva-hibiskus, crni čaj-limun-limunska trava, zeleni čaj-mango-kamilica i crni čaj-šumsko voće. Osim vrhunske arome, prednost Fuzetea je i u tome što je zaslađen prirodnim zaslađivačem stevija koji ima nula kalorija, pa se tako može pohvaliti 30 procenata nižim nivoom šećera. Harmonija ukusa – čaja, voća i bilja pruža nesvakidašnji doživljaj i inspiriše da se u svakom trenutku osećamo posebno i oživimo čari predratnog Beograda u kojem je otmeno držanje, uživanje u najfinijim ukusima, kvalitetnoj muzici i ukusno odabranoj garderobi bio definicija dobrog života.

Tagovi: