lako i ukusno: Napravite domaći hleb bez kvasca

by | mart 18, 2020
hleb hrana gastro

Neizostavna namirnica nanašoj trpezi je hleb. Poslednjih godina kako je zdrava hrana postala sve popularnija, u ishranu je vraćeno mešenje hleba bez upotrebe kvasca.

Zašto praviti hleb bez kvasca?

Domaćice uglavnom znaju da sve sastojke domaćeg hleba treba držati na sobnoj temperaturi i da testo traži toplotu. Međutim, onaj baš zdrav i lekoviti hleb podrazumeva i nešto više – treba da naraste, bude mekan, pečen i ukusan, a da ne sadrži kvasac.

Tako pripremljen hleb izuzetno je hranljiv, bogat svim neophodnim nutritijentima, dugo zadržava sitost jer upošljava creva i probavni trakt, a znatno se razlikuje od onog koji sadrži kvasac, posebno ako je beli i napravljen u industrijskim uslovima, uz dodatak aditiva. Oni su potpuno drugačijeg ukusa, sastava i, što je najvažnije, kvaliteta.

Tain – vojnički hleb

Naše bake i majke spremale su danas dobro poznati „tain“, beskvasni hleb koje su spremale kada su sinove i unuke slale u vojsku. Takav hleb mogao je danima da traje, nije se kvario, i samo par zalogaja je moglo da zasiti gladna usta. Njegova tajna je bila crno (integralno) brašno i strpljivost u mešenju i pečenju, kako bi dugo trajao. Danas se, posebno ako je spravljen od klica, najbolje od plesni čuva u frižideru. A, kao i nekada, veknica od nekoliko stotina grama, može da potraje danima.

hleb gastro zdravlje

Dobar hleb traži vreme i strpljenje

Naše bake su poznavale tajnu hleba, iako ga je bez kvasca bilo mnogo teže pripremiti da bude ukusan i lep na oko. Zato su preko noći ostavljale grudvicu brašna (s potočare i „crnog“, samlevenog s opnom) umešenog s vodom, a ujutro je dodavale u brašno i mesile sa ostalim sastojcima. Sem brašna i vode dodavale su malo ulja, soli, često i semenke (suncokreta, bundeve, lana), kako se to čini i danas. I tako zamešeno testo ostavljalo se da „miruje“ nekoliko sati, dok se ne premesi, oblikuje i stavi da se peče na laganoj vatri i bez žurbe.

Hleb bez kvasca – recept

Po dve šolje intergalnog pšeničnog i raženog (speltinog, heljdinog…po izboru) brašna stavite u emajliranu, plastičnu ili drvenu vanglicu. Kad se dobro promešaju drvenom varjačom, u rupicu sipajte polovinu kašičice sode bikarbone i praška za pecivo ili, najbolje, kašičica psilijuma, ravna kašičica soli. Brašno zamesite sa mešavinom šolje od tri decilitra mlake vode i decilitrom hladno ceđenog ulja, po želji mu dodajte semenke lana, golice ili sirovog suncokreta (kao i mlevenog badema ili oraha) i ostavite da prenoći ili odstoji nekoliko sati.

Kad testo premesite, pred pečenje, hleb premažite hladno ceđenim uljem i stavi u pećnicu. Pečen je kad dobije koricu i kad čačkalica kojom se ubode ostane suva.

Foto: Guliver/Getty