Pro Femina 2014: Bolja vremena ne čekamo nego ih sami stvaramo!

by | april 3, 2014

grupna

Sve fotografje sa konferencije „Pro Femina 2014“ možete pronaći na sledećim linkovima: https://www.dropbox.com/sc/4n8ae4cbr1oadey/p7vmfNvhsI
https://www.dropbox.com/sh/mgx86ckpwytmk02/mCeMmrRWOi

19:50

Izvršna urednica „Lepote i zdravlja“ Jasmina Ubiparip svečano je zatvorila konfrenciju „Pro Femina 2014“. Sledi Aperol After Work Party. Vidimo se u aprilu 2015. godine!

jasmina

DSC_7287

19:40

Posle uzbudljivog poslednjeg panela Duška Jovanić izvukla je dobitnika nagradnog krstarenja koje dodeljuje Cruise & Ferry Centar. Sanja Klimović dodelila je nagradu Tamari Ognjević.

krstarenje

19:23

Vedrana Rudan: „Kod nas ljudi radije priznaju da su fašisti nego fetišisti!“

Branko Rosić: „Kod nas je seks šaljivi žanr.“

IMG_8906

Nichim Izazvan: „Danas postoji taj fenomen seks-turizma. Ne znam da li znate da danas devojke iz Hrvatske masovno dolaze u beogradske noćne klubove radi seksa.“

Duška Jovanić: „Da li se ta strategija regiona u krevetu svodi na to da se spase turistička sezona?“

Helena Mihić: „Da bi muškarac bio sa mnom mora da bude na mom nivou. Dakle, ako ja njemu kupujem biftek, on ne može da kupi burek. Ako me razmete.“

18:55

Nichim Izazvan: Na konto ove podele u regionu mi smo bolje prošli jer smo dobili Severinu i Nikolinu Pišek (a i Vedranu Rudan), a dali smo Stefana Kapičića.

18:47

Marina Krleža: „Svaka pametna žena ne pada na stereotipe! Nikada nisam birala muškarce na osnovu nacionalnosti, ali moram da priznam da su me

Vedrana Rudan: „Ja sam ovde prvi put čula da polni organ ima nacionalnost.“

IMG_8926

18:40

Stigli smo i do poslednjeg panela o seksualnim stereotipima i stvarnosti “Region u krevetu”, o tome kakvi su ljubavnici muškarci iz zemalja nekadašnje Jugoslavije. Učesnici panela su Vedrana Rudan, spisateljica i kolumnistkinja, Rijeka; Marina Krleža, spisateljica, Zagreb; Branko Rosić, publicista i kolumnista, Beograd; Helena Mihić, spisateljica, bivša misica i model, Novi Sad; Nichim Izazvan, social media guru, Beograd i Helena Roza, TV voditeljka i kolumnistkinja, Skoplje. Panel, čiji je pokrovitelj izdavačka kuća Laguna,vodiće Duška Jovanić, novinarka, Beograd.

IMG_8884

18:30

Vanja Gavrovski zamolila je sve paneliste da otkriju šta je tajna uspešnih žena.

Sandra Gnjatović: „Žena mora pre svega da bude dobro organizovana osoba, ali i da posveti vreme samoj sebi!“

Aleksandra Radujko: „Morate puno da se volite i u toj pozitivnoj energiji pronađete inspiraciju za sve!“

Marinela Kvapil: „Ponekad skuvajte ručak za dva dana.  Moji mali trikovi su što nekada, dok se igram sa decom, istovremeno odgovaram i na mejlov.“

Jelena Blečić: „Veoma je bitna volja – šta god da radite ona je neophodna da biste uspeli!“

Jasmina Sanader: „Ugledajte se na Francuskinje.“

18:15

Sandra Gnjatović: „Strašno je što veliki procenat mladih žena danas se radije odlučuje za to da ne budu samostalne već da zavise od drugih.“

Marinela Kvapil: „Ja stižem deci da pripremim sendviče i to vreme provedeno u kuhinji za mene je, na neki način, antistres terapija. Trudim se da moja porodica ne bude srećna i zadovoljna samo na fotografijama.“

Jasmina Sanader: „Današnje „domaćice“ najviše vremena troše na gledanje telenovela i rijalitija!“

IMG_8868

18:10

Jasmina Sanader: „Mislim da je ovo doba dominacije žena! Ta evolucija je davno počela, samo što mi toga nismo bile svesne. Mame danas ne prave deci užinu pre škole, deca su navikla da barem dva obroka dnevno pojedu van kuće. Danas žene imaju mogućnost da za kraće vreme postignu isti učinak nego ranije.“

18:03

Aleksandra Radujko: „Nikada se nisam opterećivala time koliko vremena provodim sa decom. Meni je veoma važno da vreme koje provedem sa sinovima bude kvalitetno, da crtamo, pišemo, igramo se. Važnije mi je da dva sata kvalitetnog vremena provedem s njima nego da sam, na primer, ceo dan kod kuće a da moja deca vreme provode gledajući televiziju. Moj radni dan se ne završava u pet nego kad mi stigne poslednji mejl.“

IMG_8887

17:57

Sandra Gnjatović: „Boravak u kuhinji za mene predstavlja zadovoljstvo i trudim se da deci pripremam zdrave obroke. Majka sam pet devojčica i kod kuće nam je nekako uvek gužva, ali s obzirom na to da posao obavljam od kuće uspevam da uspostavim balans.“

IMG_8867

17:52

Jelena Blečić: „Važno je pronaći harmoniju između porodice i posla. Ja kao umetnik u svemu se trudim da nađem kreaciju i imam slobodu.“

Aleksandra Radujko: „Kao i Marinela, nisam izašla iz kuhinje. Mlada sam se udala, majka sam dvoje dece i poslednjih pet godina radim u New Media Team Communications and Consulting. Karijera ili porodica – stvar je izbora, svako bira ono što njemu najiše odgovara.“

Marinela Kvapil: „Ja nikada nisam ni izlazila iz kuhinje. Majka sam dvoje dece i urednik zabavnog programa Prve Televizije i trudim se da ništa od toga ne trpi.“

IMG_8892

17:40

Na redu je debata “Wifestyle: Da li želimo da se vratimo u kuhinju?” u kojoj će učesnice pokušati da odgovore na pitanje da li smo spremne da zapostavimo karijeru i vratimo se u kuhinju? Moderator panela Vanja Gavrovski, PR menadžer izdavačke kuće Laguna. Učesnice su: Marinela Kvapil, urednica zabavnog programa Prva TV; Sandra Gnjatović, finansijski analitičar, Beograd; Aleksandra Radujko, managing director New Media Team Communications and Consulting, Beograd; Jelena Blečić, slikarka i dizajnerka, Beograd; Jasmina Sanader, Filmski kostimograf i dizajner aksesoara, Beograd. Pokrovitelj panela je Frikom.

DSC_6890

DSC_7215

17:20

U toku je Baileys koktel. Program nastavljamo za 20 minuta.

DSC_6862

17:05

Slobodanka Martinović: „Žene od stila i muškarci od stila su oni koji imaju po 60-70 godina i ne pojavljuju se u medijima!“

Boško Jakovljević: „Za Crnogorce se kaže da su konzervativni, a opet vidimo da pomno prate modu.“

DSC_6823

17:00

Lorella Flego: „Mislim da su Slovenci kao nacija ‘zatvoreniji’ i da ne prate puno modu. S obzirom na krizu u državi Slovenija je izgubila srednju klasu.“

Afërdita Paquarada: „U Prištini bih žene podelila u dve kategorije: one koje slepo prate modne trendove i žene u zrelim godinama koje ne vole da eksperimentišu sa stilom.“

Nenad Korkut: „Često sam u situaciji da radim liste najbolje obučenih žena u Hrvatskoj. Moram da priznam da žene koje zaslužuju da budu na vrh liste uglavnom nisu sa estrade.“

DSC_6903

16:45

Bojan Božić: Od nas se danas očekuje mnogo. Očekuje se da svaki komad bude bude prodat. Pokušavamo svaki model koji kreiramo isto da tretiramo – bez obzira na to da li će on biti prvi, drugi ili četvrti na listi. Danas najbolje prolaze šljokice.“

Fuad Backović Deen: „Puno novca sam potrošio dok nisam počeo da studiram. U karijeri pevača moda mi je pomogla toliko da sam zapamćen kao ekscentrična ličnost. U Sarajevu me, na primer, i dan danas doživljavaju vrlo čudno.“

DSC_6832

16:32

Slobodanka Martinović: „Crna Gora je postala prestižna modna prestonica. Mislim da generalno imamo šta da pokažemo i ni iz čega napravimo nešto!“

DSC_6809

Afërdita Paquarada: „Ja sam u svet mode ušla kao model, a nastavila sam da studiram modu u Londonu. Poslednjih 10 godina radim u Prištini.“

Nenad Korkut: „Svemu se može pristupiti ozbiljno i površno, pa i modi. Ja sam modu uvek shvatao ozbiljno. Nikada nisam razmišljao o tome da će moj hobi biti medijski eksponiran.“

DSC_6757

DSC_6913

IMG_8571

16:20

U sledećem panelu “Đavo je, ipak odneo Pradu” predstavićemo modni skener regiona. Učesnici su: Lorella Flego, modna novinarka i TV urednica, Ljubljana; Fuad Backović Deen, pevač i menadžer u modi, Sarajevo; Afërdita Paquarada, modna dizajnerka, Priština, Slobodanka Martinović, novinarka, Podgorica; Nenad Korkut, Modni analitičar, Zagreb i Bojan Božić, dizajner modne kuće „Afrodite Mode Collection“, Beograd. Moderator panela je Boško Jakovljević, voditelj, Beograd. Pokrovitelj je Afrodite Mode Collection.

DSC_6741

16:15
„Sanjaj šta hoćeš, samo moraš da znaš šta hoćeš, moraš da pitaš sebe šta želiš. Da biste uspeli morate da znate šta želite od života.“

16:09
„Sanjam nemoguće snove i pitam se šta bi bilo kad bi se ti snovi ostvarili. Ta pomisao me užasava. Mislila sam da nikada neću uspeti da ostvarim svoje snove, ali ipak sam uspela. To se desilo kada sam prestala da krijem svoje slabosti, da krijem svoje mane. Znam da budem i razmažena, to sam skrivala do momenta kada sam shvatila da me moji prijatelji i dalje vole.“

16:05
„Podrška je najvažnija na putu ka uspehu“, savetuje glumica. „Za mene je sloboda najvažnija stvar na svetu. Apsolutna sloboda je i dana danas za mene neostvaren cilj. U meni su se oduvek borile dve osobe, jedna koja je želela da ruši granice i druga koja je oduvek htela da bude zaštićena i da se kloni sukoba. Oduvek sam dozvoljavala da se te dve sile u meni sudaraju. Nikada nisam dozvolila da jedna od njih preuzme primat.“

16:00
„Kada su me konačno primili na fakultet shvatila sam šta moram da uradim da bih uspela. Shvatila sam da treba da se prestanem truditi da budem neko drugi. Shvatila sam da treba da pokažem svoje mane, da pokažem šta je to čega se stidim. Treba da pokažemo svoje greške. Taj celulit, kožu koja malo visi… da pokažemo da nemamo problem s tim.“

15:56
„Jedino sam na sceni mogla da otkrijem sve što je u meni. Nikada se nisam usudila da u svom životu pokažem emocije! Želela sam da zauvek ostanem na sceni. Oduvek sam želela da postanem glumica, da dobijem šansu kao glumica. Kada sam htela da upišem Akademiju, imala sam veliki strah da će me odbiti jer nisam izgledala kao tipične holivudske glumice. Odbili su me više puta.“

DSC_6747

15:50
„Verujem da svi imaju svoje stepenice koje ih vode do uspeha. Danas je uspeh postao ultimativan zahtev, ako nisi uspešan ti ne postojiš.“

15:49
Glumica Mirjana Karanović: „Konačno sam prihvatila da sam uspešna osoba. Mislila sam da je to samo privremena stvar, da ću završiti u nekoj desetoj klasi glumaca. Sve vreme sam se trudila da dokažem da sam dobra i sebi i drugima. Konačno sam sebe ubedila u to da sam uspešna.“

DSC_6769

15:45
Na redu je Case Study 3 u kojem će glumica Mirjana Karanović otkriti kako da ostvarimo svoje snove. Pokrovitelj ovog dela programa je voda “Jana”.

DSC_6600

15:41
Tokom balkanskih i Prvog svetskog rata bavila se fotografijom, kao prva žena ratni fotograf.

15:38
Jasna Jovanov: „Slikarstvo Nadežde Petrović uvodi srpsku umetnost u tokove savremene evropske umetnosti.“

15:35
Jasna Jovanov: „Nadežda Petrović dolazi iz jedne veoma urbane porodice u kojoj je obrazovanje uvek bilo na prvom mestu. Njena porodica bila je mesto gde su se okupljali najkreativniji ljudi tog vremena. Nadežda slika prirodu celog života, a takođe se bavila fotografijom.“

15:33
Jasna Jovanov predstavlja fotografije poznate slikarke i iznosi detalje iz njene biografije: „Nadežda Petrović je najviše inspirisala naše vajare. Ona je ličnost iz srpske istorije kojoj je posvećen najveći broj spomenika.“

DSC_6662

15:28
Na redu je Art Break u okviru kojeg će upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, Jasna Jovanov govoriti o jednoj od najvećih srpskih slikarki Nadeždi Petrović.

DSC_6490

15:19
„Kako dolazi do toga da jedna namirnica postane in?“, jedno je od pitanja koje je postavila gošća konferencije.
Filip Ćirić kaže da se prilikom odabira namirnica koje kroz svoj restoran plasira vodi hedonizmom, a ne pravilima zdrave ishrane.

DSC_6624

15:10
Lin Montgomeri, žena bivšeg ambasadora Amerike u Srbiji takođe iz publike prati konferenciju.

15:09
Na redu je pregled rezultata Samsung ankete na koju su posetioci odgovarali tokom trajanja panela. 44 odsto prisutnih izjasnilo se da trendovi ne utiču na njihovu ishranu. Na redu su pitanja iz publiku.

DSC_6407

15:05
Doktorka Lejla Kažinić Kreho dodaje kako je hrana ultimativni lek i užitak. „Mi moramo u našim kulinarskim emisijama više zastupati zdrave namirnice“.

14:58
Dr Lejla Kažinić Kreho: „Ne postoje suplementi koji ubijaju toksine u hrani, ne postoji super dijeta, ali postoje razne mogućnosti kojima ljudi mogu da umanje posledice nezdrave ishrane.“

DSC_6387

14:56
Moderator Vjekoslav Kramer upitao je paneliste koja je to hrana koju bi oni vratili u svakodnevnu ishranu, hrana koju su ljudi zapostavili.

DSC_6420

DSC_6556

14:54
Dr Lejla Kažinić Kreho: „Hormoni koji se stavalju u meso mogu uzrokovati rak debelog creva.“

14:51
Dr sci. Milka Mia Popović „Jedna prosečna porodica troši previše novca na hranu koja predstavlja prazne kalorije.“

14:50
Ana Gifing: „Testovi i analize koje pacijenti mogu da urade da bi proverili koja vrsta hrane im odgovara koštaju od pet do deset hiljada dinara.“

DSC_6503

14:38
Dr Lejla Kažinić Kreho: „Ako ljudi 10 000 godina jedu žitarice nije moguće da ih odjednom izbace iz svoje ishrane. Ćevapi su društvene kalorije.“

Ana Gifing: „Što je veća vrednost hormona adrenalina u organizmu to je apetit veći.“

Filip Ćirić: „Kultura u ishrani i domaćinstvu je nešto što je ranije bilo prisutno u društvu. Ljudi su bili upoznati s različitim novitetima u ishrani, kao što su različiti začini, kao na primer kurkuma.“

14:25
Ana Gifing: „Mediji treba da promovišu zdravu ishranu, da se deca na vreme upoznaju sa zdravim navikama.“

14:22
Dr Lejla Kažinić Kreho: „U proseku svako od nas unese tri do četiri kilograma toksina putem hrane.“

14:17
Dr Lejla Kažinić Kreho: „Mnoga mentalana stanja i mnoge bolesti u direktnoj su vezi s onim što jedemo. U 21. veku hrana se koristi kao lek. Genetski modifikovana hrana nije hrana.“

DSC_6393

14:15
U trećem panelu “Trend: Food is the new fashion” učesnici će predstaviti nove gastronomske trendove i popularne režime ishrane. Učesnici su Filip Ćirić, šef i suvlasnik restorana Homa, Đorđe Pavlov Kortina, maneken i ugostitelj, dr Ana Gifing, stručnjak u oblasti anti-aging medicine, Aleksandra Gudelj, Dr sci. Milka Mia Popović i Dr Lejla Kažinić Kreho, magistar kliničke nutricije. Moderator panela je Vjekoslav Kramer, TV kuvar iz Sarajeva. Partner ovog panela je Gerovital.

DSC_6763

DSC_6614

13:50

Dok traje pauza za ručak powered by CFC Krstarenja, pogledajte najzanimljivije tvitove:

tvit1

tvit2

tvit3

tvit4

tvit5

tvit6

tvit7

tvit8

tvit9

tvit10

tvit11

Zvanično vozilo konferencije Ford pobrinulo se da panelisti stignu na vreme.

DSC_6752

DSC_6811

DSC_6818

DSC_6823

IMG_8675

DSC_6765

13:15

„U Insajderu nije objavljena nijedna rečenica za koju nemamo dokaz!“, zaključuje Brankica i dodaje da sledeća priča kreće u maju.

Brankica Stanković: „Verujem da je svima koji se pominju u mojoj knjizi bio šok kada su videli da sam sve objavila, to sigurno niko nije očekivao. Svaka država može da reši potencijalnu opasnost za bilo koga, pa i svakog novinara u Srbiji. Bitno je samo da država pokaže snagu. Ne znam što se to kod nas još nije desilo.“

Na pitanje šta bi rekla kada bi njena kćerka htela da se bavi istraživačkim novinarstvom, Brankica kaže da još uvek ne zna kako bi odreagovala jer je to velika odgovornost.

IMG_8676

Brankica Stanković: „Kod nas ne postoji novinarska solidarnost kao u svetu. Kada novinar otkrije nešto, objavi vest pa se drugi sa njim takmiče da otkriju više. Kod nas se napravi jedna emisija kao što je Insajder, nastane skandal, emisija se završi i nikom ništa.“

Brankica Stanković: „U Srbiji je sve normalno, pa čak i to da neko kupi pušku da me ubije i da to može da se desi svakom novinaru koji reši da se bavi svojim poslom. Tužio me je Luka Bojović zato što se u mojoj knjizi, prema zvaničnim policijskim beleškama, nalazi kao jedan od naručilaca mog ubistva. On me je tužio zato što službene beleške ne smeju da se objavljuju. Jedan od razloga zašto sam napisala knjigu i sve obelodanim je što niko nije znao šta se zaista dešava, pa ni moji najbliži. A na obezbeđenje se ni dan danas nisam navikla. Mislim da na to niko ne može da se navikne.“

Na pitanje da li će joj posle toga i posle suda pasti na pamet da ponovo piše o takvim stvarima, Brankica kaže: „Hoće, naravno! Važno je da emisija kao što je ‘Insajder’ postoji.“

12:55

Sledi razgovor „Jedan na jedan“ čiji je pokrovitelj Dokukino fondacija. Brankica Stanković će nam govoriti o detaljima svoje, više nego zanimljive, biografije.

IMG_8636

12:50
Kroz neformalan razgovor i interakciju sa publikom, šminkajući Milicu, Aleksandar je podelio sa nama korisne beauty savete koji će korisiti svakoj ženi.

Pre nego što počnemo napomenuću da je, pre svega, najvažnija nega! Takođe, ten je vrlo bitan. Linije od pudera na vratu obavezno četkom razmažite kako vam glava ne bi izgledala kao da je zašrafljena„, našalio se Điki.

IMG_8631-490x735

12:30
Na redu je drugi Case Study „Hoću da budem lepa: Da li je svakodnevna nega i ulepšavanje opterećenje ili uživanje?“. Aleksandar Đikić, zvanični šminker brenda Maybelline New York, i Milica Đokić, direktorka korporativnih komunikacija Color Press Grupe, pokušaće da odgovore na pitanje da li je nama damama svakodnevno ulepšavanje teret ili uživanje. Partner Case Studyja je Maybelline New York.

DSC_6612

IMG_8610-490x326
12:25
Isidora Bjelica: „Obratite pažnju na prevenciju zdravlja. Veoma je važno hraniti se zdravo, imati zdrave životne navike i koristiti organsku kozmetiku. Malo je poznato da žene unose čak 2500 otrova samo preko kozmetičkih proizvoda! Ono smo što jedemo i mislimo! Da biste bili zdravi morate imati pozitivne misli.“

Azra Ikalović: „Skrining mamografija se u svetu radi od 40 godine. Ako se žena starija od 40 godina ne javi na redovan mamografski pregled, a u međuvremenu oboli od karcinoma, ona gubi pravo na besplatno lečenje i ja to pozdravljam. Skrining nam spasava život!“

IMG_8598-490x326
12:05
Andrijana Božović: „Ja nemam malignu bolest, ali patim od reumativnog artritisa koji može dovesti do invaliditeta. Ono što je dovelo do toga je stres koji je okidač svega! Do pre pet godina živela sam jedan normalan život. Postala sam majka 2008. godine i sve je nekako bilo ok. Moj partner je 2010. godine saznao da boluje od karcinoma, nakon čega je usledilo mučenje. Ja sam se drugi put porodila mesec dana kasnije. Tada je dijagnosfikovano da moj drugi sin nije rođen zdrav, tj. nije bio psihomotorno zdrav. Tada su počeli bolovi u šakama, ali ja nisam tome pridavala značaja. Moj suprug je preminuo posle godinu dana, a borba sa mlađim sinom se nastavila. Opet posle godinu dana njegovo zdravstveno stanje nije bilo dobro, vladao je neki virus. Dobio je visoku temperaturu, ali njegovo telo nije izdržalo. Preminuo je 2012. godine. U takvim situacijama morate da budete jaki. Ja sam se vratila na posao četiri meseca nakon što mi je sin preminuo, tada morate da radite. Morala sam da budem tu za starijjeg sina koji tada nije bio svestan šta se dešava. Morate na neki način da budete sebični i posvetite se sebi jer ako ste vi dobro i vaše dete će biti dobro.“

Sandra Pavlović: „Ja sam pre svega majka deteta obolelog od bulozne epidermolize. To je veoma retka bolest, u našoj zemlji je svega 37 odsto obolelih. Kada očekujete zdravo i pravo dete, kasnije doživite šok i suočavate se sa jednom strašnom činjenicom. Vi svakog dana svom detetu morate da nanosite bol jer ga previjate. Ako ga ne previjete znamo kakve su posledice“.

Isidora Bjelica: „Ja sam pretrpela svašta jer nažalost nisam imala privatnost. Nažalost u medije je procurela informacija da sam operisala karcinom jajnika, što je stvorilo probleme unutar moje porodice. Muž se razboleo i doživeo neku vrstu odbojnosti, kao i kćerka kojoj su u školi govorili da če joj majka umreti. Tako da sam ja sedam dana nakon operacije morala da brinem o svom zdravlju, ali i zdravlju svoje porodice.

IMG_8604-490x326

11:45
Dragana Ćosić: „Prvi put kad mi je dijagnostifikovan rak dojke bilo je teško, bilo je i suza, bila sam nesigurna u sebe iako važim za jaku ženu. Prvi put kada sam problem podelila sa nekim bilo mi je lakše. Nažalost imala sam dva tumora, ali drugi put već nisam razmišljala o tome zašto se to baš meni dešava – možda tako treba.“

IMG_8600-490x326
11:38
Veran Matić: „Zahvaljujući mobilnom mamografu do sada je pregledano 55.000 žena i otkriveno 1000 karcinoma dojke. Taj mamograf danas ne radi jer državne institucije ne mogu da se dogovore koja će da radi sa njim. Ministarstvo zdravlja i RFZZO napravili su problem kome ga dodeliti u nadležnost.“

11:38
Marina Kosanović: „Prema podacima SZO, do 2032. godine očekuje se 22 miliona obolelih od raka dojke. Od ove bolesti svake godine u Srbiji oboli 4000 žena!“

IMG_8613-490x326

DSC_6619

11:32
Počinje panel “Bolest kao izazov: Zdravlje kao cilj”, koji će voditi Marina Kosanović, novinarka i media expert, Beograd. Učesnici su Veran Matić, glavni urednik B92, Beograd; Dragana Ćosić, autorka TV emisija, novinarka i voditeljka, Beograd; Isidora Bjelica, spisateljica, Beograd; Azra Ikalović, predsednica Saveza žena obolelih od raka dojke „Iskra“, Banja Luka; Andrijana Božović, pevačica, Podgorica; Sandra Pavlović, predsednica udruženja „Debra“. Pokrovitelj panela je Mg Mivela.

IMG_8592-490x326
11:28
Irina Čepinac Ban: „Pre 20 godina moj sin je oboleo od raka i uspešno je izlečen bez ikakvih posledica. No to lečenje je ostavilo posledice na mene. Majka u trenutku dijagnoze maligne bolesti su šok i stres koji ostavljaju posledice za ceo život. Mama tada postaje sveznalica – takozvana Google mama. Podrazumeva se da majka mora da bude hrabra. Njoj nije dozvoljeno da se rasplače, pogotovo pred detetom. Majka mora sve da podnese i osnaži sebe. U udruženju ‘Zvončica’ mi to upravo i radimo – pomažemo majkama koje su se našle u nevolji da budu snažne i lakše prevaziću problem. Majka mora da bude i lepa, dostojanstvena, pa i zabavljačica. Ona mora da bude duhovita, moćna. Da bude mađioničar – stvori novac za lečenje, za sve.“

11:25
Irina Čepinac Ban iz Udruženja roditelja dece obolele od raka „Zvončica“ objasniće nam koje osobine roditelj mora da poseduje kada se zajedno sa detetom uhvati u koštac sa ovom opakom bolešću.

IMG_8580-490x326
11:20
Zorica Milosavljević Slavnić: Zašto je važan vitamin B17 u procesu lečenja? B17 sastavljen je od dve molekule šećera, jedne cijanida i benzaldehida, koji lako prolaze kroz ćelijsku membranu, lako dostižući visoku koncentraciju unutar ćelije. Samo ćelije karcinoma sadrže enzim za “otključavanje“ koji vrši razlaganje B17 na svoje sastojke. Njega ima malo u zdravim ćelijama. Vitamin B17 se može koristiti kod svih vrsta primarnih tumora i metastaza.“

11:05
Zorica Milosavljević Slavnić: „U Srbiji, kao i u svetu, vodeći uzrok smrti kod muškaraca je tumor pluća, a kod žena tumor dojke. Faktori rizika oštećenja gena, koji dovode do tumora, najčešće su pušenje, nepravilna ishrana, holesterol, hipertenzija, alkohol, sunčevo zračenje itd.“

DSC_6792

U prvom Case Studyju će doktorka Zorica Milosavljević Slavnić govoriti o prevenciji i lečenju malignih oboljenja. Pokrovitelj Case Studyja je B17 Apricarc.

IMG_8496-490x326

10:42
Dubravka Valić Nedeljković: „Žene danas nisu primorane da biraju između karijere i porodice već je to stvar izbora. Kada radite u društvenim naukama imate tu mogućnost da radite od kuće. U prirodnim naukama je drugačije jer morate da budete prisutni – zato je sve manje žena u prirodnim naukama.“

10:35
Helena Ivanov: „Postoji problem u samom sistemu – zastarela literatura u obrazovnim ustanovama, profesori koji nisu zainteresovani i studenti koji nisu dovoljno motivisani. Tu su i pomenuti mediji koji doprinose tome da danas diploma nema nikakvu važnost i da su žene iz nauke dosadne.“

10:32
Dubravka Valić Nedeljković: „Od najranijeg detinjstva imate dečje novine za dečake i dečje novine za devojčice. One ozbiljnije dečje novine čitaju samo ona deca čiji roditelji insistiraju na tome. Deca u osnovnoj školi uglavnom ne čitaju novine, a naša istraživanja pokazala su da se oni uglavnom informišu na internetu , ali ne prate informativne sadržaje.“

Natalija Pekić: „Žene nekako teško dolaze do vrhovnih pozicija. Zato mi danas kao iskusne i uspešne žene iz preduzetništva moramo da otvorimo vrata mladim devojkama čije vreme tek dolazi i ukažemo im na neke greške koje smo mi napravili“.

10:25
Aida Ćorović: „Časopisi namenjeni ženama retko kada posvećuju pažnju ženama iz nauke. Njih nekako doživljavamo kao dosadne osobe čiji život nije zanimljiv. To nije tačno, njihovi životi su i te kako zanimljivi!“

10:20
Dubravka Valić Nedeljković: „Naša istraživanja na Filozofskom fakultetu pokazala da su muškarci uglavnom na visokim pozicijama – oni su vlasnici medijskih kuća, direktori marketinga… a žene su uglavnom na srednjim pozicijama. Takođe, pokazalo se da su žene izvor informacija samo u 20 odsto slučajeva. Žene prosto nisu dovoljno zastupljene u medijima.“

IMG_8489-490x326
10:15
Helena Ivanov: „Problem je moderni svet koji je donekle prihvatio da žena ne treba da bude diskriminisana, a onda je napravio neku drugu podelu. Žena treba da bude lepa i negovana, a muškarac je taj koji razmišlja. Mediji greše u tome što ističu žene koje ne treba da budu uzor mladima. Zašto se na naslovnim stranama nalaze pevačice, a ne, na primer, žene iz nauke? Nismo ni svesni koliko mediji utiču na mlade žene!“

Natalija Pekić: „Nakon ulaska u EU, situacija u Hrvatskoj se promenila u smislu da se radi revizija državne birokratije. To je dovelo do toga da imamo puno obrazovanih mladih ljudi koji su svesni da moraju sami da se izbore za svoj posao i svoje mesto, odnosno da nema više kompanije koja će vas zaposliti.“

10:07
Biljana Jovanović: „Podrška u najranijem detinjstvu ključni je razlog da žena jednog dana bude uspešna na svim poljima svog života“

Vesna Maraš: „Ja sam imala problema u svom obrazovanju jer pripradam generaciji koja se suočila sa sankcijama i mogućnosti da odete ’napolje’ da se usavršavate. Danas ljudi ipak imaju tu mogućnost da studiraju u inostranstvu. Nauka mora više da se popularizuje među mladim svetom.“

IMG_8501-490x326
09:55
Aida Ćorović: „Mislim da su i dalje žene i muškarci podeljeni. Borba za ravnopravnost praktično traje poslednjih 100 godina i kada pogledate gde su žene bile tada, a gde su sad vide se pomaci. Ipak mislim da poslednjih 25 godina mi samo idemo unazad, odnosno da se žena ponovo vraća u kuću, što današnjem društvu odgovara.

Dubravka Valić Nedeljković: „U Srbiji 55 odsto akademskih građana su žene. U svetu i kod nas statistika je neumitna, pa kako obrazovanje ide na više tako je manje”

IMG_8481

 

09:45
U prvom panelu “Znanje i zvanje: Zamke obrazovanja i karijere na Balkanu” će nam dame iz oblasti nauke i obrazovanja, kao i uspešne poslovne žene, pomoći da razrešimo probleme sa kojima se žene susreću u procesu obrazovanja, usavršavanja, kao i na polju karijere.

Učesnice panela su: Dubravka Valić, vanredna profesorka i šefica Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta, Novi Sad; Vesna Maraš, dobitnica priznanja Najuspešnija žena u nauci, Plantaže 13. jul, Podgorica; Helena Ivanov, dobitnica priznanja Najbolja govornica na svetu, Beograd; Aida Ćorović, aktivistkinja, Novi Pazar; Natalija Pekić, EU ambasadorka ženskog preduzetništva RH, Osijek i Biljana Jovanović, vlasnica i direktorka modne kuće „Luna“, Požarevac. Moderator je Nina Borovac, direktorka medijske agencije, Sarajevo. Pokrovitelj panela je „L’Oréal“.

IMG_8472-490x326
9:43
Pre početka prvog panela reč ima Jelena Keserović, aktivistkinja Autonomnog ženskog centra, koja će nam objasniti kako da damo svoj doprinos suzbijanju nasilja nad ženama.

Jelena Keserović: „Prošle godine policija je imala čak 20.000 prijava slučaja nasilja nad ženama, a od tih 20.000 podneto je svega 18 odsto krivičnih prijava! Zabrinjavajuć podatak je i taj da je svaka treća žena pretrpela nekakav oblik fizičkog ili seksualnog nasilja!“
IMG_8477-490x326
Jelena je pozvala prisutne da potpišu plakat podrške i podrže Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

IMG_8479-490x326
9:30
Konferansije Zorana Stojković zvanično je otvorila konferenciju „Pro Femina 2014“ i uvodnu reč prepustila glavnoj urednici „Lepote i zdravlja“ Lidiji Ćulibrk.
IMG_8556-490x735
Danas ćemo ponovo pričati o ženama, sa ženama i za žene. Pokušaćemo da sagledamo kakve su naše potrebe, mogućnosti i problemi u ovim vremenima. Volela bih da odemo odavde naoružani novim idejama o tome kako možemo pomoći sebi i svojim bližnjima da se izborimo sa teškoćama ovog vremena koje svi imamo i svako sa sopstvenom idejom šta može da učini da ovo vreme postane za sve nas bolje“, rekla je Lidija Ćulibrk.

pro-femina-610x457
9:00
Početak konferencije „Pro Femina 2014“, u organizaciji magazina „Lepota i zdravlje“, zakazan je za 9.30 sati. U toku je registracija učesnika i Welcome Coffee.

Godinu dana kasnije, pričaćemo o novim temama i dilemama koje muče žene iz celog regiona dok čekaju bolja vremena, kako smo i nazvali ovu konferenciju.

Bavićemo se različitim temama: od zamki obrazovanja i karijere na Balkanu preko panela „Bolest kao izazov – zdravlje kao cilj“ i „Food is the new fashion“ do „Wifestyle: Da li želimo da se vratimo u kuhinju“ i završnog panela „Region u krevetu: Između stereotipa i stvarnosti“.

Konferencija će okupiti veliki broj značajnih imena od Brankice Stanković, Mirjane Karanović, Aide Ćorović, Verana Matića, Duške Jovanić, Isidore Bjelice i Helene Ivanov iz Srbije do Vedrane Rudan i Marine Krleže iz Hrvatske. Pored njih u radu konferencije će učestvovati novinarke, modne dizajnerke, lekarke i profesionalke iz drugih oblasti i iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Slovenije.

Pratite konferenciju uživu putem livestreaminga:

Program konferencije možete pogledati OVDE.

Autor: Life Content
Foto: Mirko Tabašević, Life Content

Tagovi: