Zašto je teško biti singl?

23/12/2020 in Lifestyle

Da li znate šta je singlizam? Ova nova kovanica, nastala (dakako) na engleskom govornom području, označava ideju da vam je život teži zato što nemate partnera. Pitate se šta je tu posebno i zašto je teško biti singl? Evo odgovora.

Zašto je teško biti singl?

Lepota i Zdravlje

Šta su singlizam i privilegije para?

Singlizam je kada večerate sami u restoranu, a gledaju vas popreko. Singlizam je kada objašnjavate da ste sami došli na pregled. Možda vam sve to ne zvuči strašno, ali probajte da se zamislite u koži ove osobe. (Pročitajte i: Kako biti singl? Citati poznatih dama daće vam odgovor na ovo pitanje)

 Nasuprot singlizmu, tu su privilegije braka ili privilegije para. Naše društvo kaže da je dvoje u vezi standard. Veza dvoje ljudi je nešto na šta nas društvo primorava, hteli mi to ili ne. 

- Postoje razne privilegovane kategorije: belci, muškarci, oni sposobni za rad... Oni to nisu tražili, oni nisu odgovorni što imaju privilegije, ali ih imaju. Prosto, njih celokupno društvo malo više voli nego ostale grupe - objašnjava Ken Blekman, seksolog. 

 Par je onaj koji je socijalno poželjniji, a njemu je lakše i finansijski. Zahvaljujući našem običaju da kao društvo dajemo prednost nekim grupama, parovi su u prednosti nad singl osobama. (Pročitajte i: Zabava u izolaciji: Uradite kviz za parove da biste videli koliko dobro poznajete svog partnera)

Bez obzira na to koliko ste srećni samac, neoženjen, treći, jednorog ili bilo šta što nije polovina jedne veze, vi ste oštećeni - kaže Bela DePaulo, tvorac kovanice singlizam.

Kakve to privilegije imaju parovi?

 

 

1. zajednički prihodi

Samo pomislite koliko je lakše osamostaliti se ako imate dva izvora prihoda. Hipoteka ili kirija duplo su manje opterećenje. 

2. usvajanje dece

Ako želite da postanete roditelj čak i putem usvajanja ili zbrinjavanja, u prednosti se ako imate partnera. Samohrani roditelji jednostavno ne stižu na čelo liste usvojitelja.

3. plus jedan događaji

Svaka pozivnica za neki svečaniji doagađaj, koktel, krštenje, venčanje, podrazumeva da dovodite pratnju

4. pop kultura

Svi filmovi, literatura, čak i čestitke pravljeni su da promovišu parove. 

5. zakoni

U većini država, i dalje, zakonodavstvo daje prednost bračnim partnerima na najrazličitijim poljima

Zašto je teško biti singl?

Ipak, samcima ove privilegije gotovo da i ne smetaju. Njima je teško biti singl zbog miliona svakodnevnih stvari. Recimo, kada treba preneti nameštaj u stan na trećem spratu. Ili, to što morate baš svako jutro vi da ustajete da biste psa odveli u šetnju. Naročito je teško ako se razbolite. 

- Priča o privilegijama zadire mnogo dublje. Ona utiče na osećanja singl osobe i na njihovo samopoštovanje. Utiče na vašu finansijsku sigurnost i na zdravlje - priča DePaulo. 

Ako ste samac celog života ćete odgovarati na određena pitanja. Neminovno će to uticati na način na koji se prema vama ponašaju porodica i prijatelji, pa čak i kolege. Sa druge strane, privilegije parova mogu naterati ljude i da ostanu u nesretnoj vezi. 

Lepota i Zdravlje

 

 

Pripazite na prijatelje koji su singl

Ako ste u paru dobro razmislite da li prepoznajete sve oblasti u kojima ste privilegovani. Ljudi u vezama često nesvesno povređuju svoje prijatelje samce. Pre svega, jer ne razumeju njihove probleme.

- Biti sam nije lak izbor u našem društvu i imati prijatelje koji to znaju i razumeju je jako bitno - kaže Ken.

Sledeći put kada vidite popust za dvoje u nekom restoranu, povedite singl prijatelja umesto pratnera. 

 

Shape

Lepota i Zdravlje

Komentari (0)

Loading