Da li ste FEMBOT- Ledena kraljica?

by | jul 25, 2009

Umorne od prijateljstava koja nikako da prerastu u emotivnu vezu (jer je on slep kod očiju) i od toga da uvek budu povređena strana u vezi, novi soj čeličnih žena (e, tu leži objašnjenje za frazu ženski robot ili fembot!) rešio je da napokon pobedi muškarce u njihovoj igri.
 Istražujući nove trendove u odnosima polova (kod nas i u svetu), L&Z reporterka je odlučila da podrobnije ispita novi fenomen i opipa puls – ako uopšte bude mogla da ga nađe – tipičnom fembotu.

 

lepota i zdravlje ledena kraljicaNovi soj žena
Sedim u noćnom klubu, nadomak šanka, posmatram jedan par, tačnije njihovu igru zavođenja, i, naravno, prisluškujem razgovor (hej, pa ja sam na zadatku!). On je, već prilično pripit (valjda da bi stekao više hrabrosti) i priznaje ženi, koja deluje poput sante leda, da ne može da prestane da misli na nju. „Oh, stvarno“, ravnodušno odgovara ona i ispija gutljaj koktela. „To je baš zanimljivo“, nastavlja ledena kraljica. Hvatajući se za ove reči, kao davljenik za slamku, muškarac je zasipa pitanjima: „Zbog čega je tako lepa žena još uvek slobodna?“, „Zašto je došla u veliki grad?“, „Čime se bavi, gde radi?“… Ona uzvraća konvencionalnim osmehom i rečima: „Saznao si sasvim dovoljno, za sada“.
Neki drugi posmatač i prisluškivač možda bi zaključio da je žena ćutljiva zato što – a) Ne zna šta da kaže, ili b) Redovno čita priručnike tipa „Umetnost zavođenja za početnice“. No, ona je dokaz o rađanju novog soja žena, onih koje ne žele već na prvom sastanku da ispolje sve što osećaju i ispričaju čitav svoj životopis.
Devojčila sam se tokom ranih devedesetih godina, u periodu koji je obeležila preterana otvorenost žena (i to u svakom smislu), u eri TV serija poput „Ali Mekbil“, ženskih udruženja, ekspanziji ženskih pisaca i literature. No, i pored toga što je prošlo čitavih deset godina, žene se i dalje guše u emocijama, često neuzvraćenim, pogrešno artikulisanim ili nekontrolisanim. Dakle, mislim da smo sazrele za veliku promenu koja se pojavljuje u formi onoga što bih nazvala „fembot“: smirene, pribrane i emotivno nedodirljive žene.


Plačljivicama je odzvonilo
Uostalom, pogledajte naokolo, sigurno ćete uočiti da je sve više žena koje su uklonile „čip za senzitivnost“. Kao i obično, prve dokaze možemo da pronađemo u popularnim TV serijama – i to u vidu ženskih likova koji su inspirisani promenama u društvu, ali istovremeno podstiču dobar deo ženske publike da se promeni. Kada je reč o izmenama tipične ženske uloge u društvu, verujem da su najindikativniji primeri žena od karijere u brojnim „medicinskim“ serijama (na primer „Uvod u anatomiju“). Čak i van scene, planetarno obožavani seks simboli ponašaju se (i izgledaju) potpuno suprotno nekadašnjem modelu plačljive, slabe i nezaštićene žene. Na primer, Anđelina Džoli priznaje da ne vidi nikakvu korist od plakanja. Skarlet Johanson veruje da monogamija nije prirodna za čoveka, dok Bruk Šilds otkriva da mora redovno da se odmara od dece.
Fembotizam sve više pomera granicu između polova. Danas smo sposobne, ako ne da se izborimo za ista primanja, onda makar da smanjimo razlike u „muškim“ i „ženskim“ platama, da stičemo viša zvanja od muškaraca, vodimo državu, same podižemo decu, bez stida zadovoljavamo svoje seksualne apetite…


Lični prostor
Nađa (33) živi sa svojim momkom već pet godina, ali ne planira da se uda za njega iako bi ga to usrećilo najviše na svetu. „Dopada mi se život koji vodim. Naravno, ne mogu da tvrdim da ću se tako osećati za godinu ili dve. Sve veze su ciklične.“ Nađa ovo izgovara krajnje smireno i racionalno, baš kao da priča o prodaji deonica sluteći njihov pad na berzi!
Ipak, ne osećam nikakav prezir ili sažaljenje prema njoj. Koliko me pamćenje služi, sve naočigled neprirodne stvari, barem sa socijalnog stajališta – potreba za ličnim prostorom i odlaganje vezivanja ili braka – javile su se sasvim prirodno u mom životu. Oduvek sam znala da suzdržavanje ostavlja posledice. Mojoj majci, srdačnoj i otvorenoj osobi, samokontrola nikada nije stvarala probleme. Sećam se da je jednom, kada se tata dugo zadržao sa svojim prijateljima, napravila scenu čim je (napokon!) prekoračio kućni prag. Osula je paljbu na njega i rekla mu pregršt uvredljivih reči. Kasnije, kada je pokušala da ublaži efekte svađe po moju dečiju dušu (imala sam tada 12 godina), odgovorila sam joj pitanjem: „Mama, zašto moraš da kažeš tati SVE što osećaš?“.
Za razliku od naših majki, žene moje generacije provode osam sati na poslu, u klasičnoj muškoj areni u kojoj su muškarci usavršili brojne, inače urođene, robotske sposobnosti. Napokon, rešile smo da naučimo trikove kojima se oni dugo služe. Zaista ne možete (ne morate!) da razmišljate o žučnoj svađi koju ste prethodne noći vodili sa svojim dragim. Umesto toga, samo se fokusirajte na posao. Opustite se, zadržite svoje probleme i strahove za sebe, ne otkrivajte svoje planove i adute i sigurno ćete napredovati. Dakle, femboti su konačno savladali ove lekcije i primenjuju ih podjednako uspešno i bez mnogo muke i van radnog mesta.


Muškarci su postali mekši

Istovremeno, muškarci su poslednju četvrtinu veka proveli u potrazi za svojom osetljivom stranom bića. To znači da će tip koji se nekada šalio o tome da je dovoljno da pritisne „mute“ dugme pa da ona zaćuti, otkriti da je daljinski u njenoj ruci.
Minja (32) je nedavno raskinula sa dečkom, otvorenim i emotivnim muškarcem. „Rekla sam mu da između nas nema bliskosti, a on mi je odgovorio: ‘Kada sam pokušao da ti se približim, zaustavila si me. Nikada nam nisi pružila šansu da postanemo pravi par’.“
Nekoliko meseci pre toga, Minja se razdvojila od supruga, teškog čoveka kojeg, ma šta da je radila, nikako nije mogla da zadovolji. Onda je odlučila da je vreme da se usredsredi na zadovoljavanje sopstvenih potreba. „Kada izađete iz veze, morate da naučite da brinete o sebi. U tom procesu postajete sebični, ali i očvrsnete. Mislim da je to dobro za vas“, kaže Minja. Upravo taj stav uticao je na njene buduće veze. „Bila sam svesna da svom novom dečku ne dozvoljavam da mi se previše približi, što je bila šteta jer je divan čovek. No, on je znao pravila. U svakom trenutku je mogao da ode.“
Ipak, efekti fembotizma nisu ograničeni samo na emotivne veze i odnos prema muškarcima. S obzirom na činjenicu da su naši životi postali dinamičniji, prijatelji i kolege neminovno su postali zamenljivi. Kada se nađu dve žene, tajne se ne pričaju tako lako, ne puštaju se odmah suze, a menstrualni ciklusi nisu obavezno sinhronizovani. „Ponekad osetim potrebu da bolje upoznam devojku s posla koja mi se učini zanimljivom“, kaže Ana (30). „A onda pomislim, ‘Zašto da se trudim?’. Prijateljstvo zahteva vreme i trud, a ja nisam sigurna da se to isplati.“
U osnovi, žene su postale mnogo obazrivije u pogledu toga gde i na koga troše vreme i energiju. „Imam velikih briga“, kaže Katarina (29). „Prvenstveno, to je moja porodica – mentalno oboleli mlađi brat i bolesni roditelji. S druge strane, svaki dan ‘manevrišem’ na poslu, izbegavam podmukle napade s leđa. U takvom okruženju, sa toliko emocija koje svakodnevno držim u sebi, nemam vremena da idem po kancelarijama i ćaskam sa koleginicama o tome koju maskaru koristim.“


Sve je stvar kontrole
U današnjem svetu, u kojem vladaju različiti oblici neumerenosti, femboti se ponašaju kao emotivni anoreksičari. Održavanje bezbedne emotivne distance možda jeste oslobađajuće iskustvo, ali svako ko to radi duže vreme, zna za posledice. Potiskivane i ignorisane emocije neminovno isplivaju na površinu i počnu da vas progone. Štaviše, postoji još jedna, mnogo gora nuspojava fembotizma: utrnulost ili ravnodušnost.


lepota i zdravlje

DA LI STE FEMBOT?


1. Zaplačem…
a) Za tili čas.
b) Povremeno.
c) Skoro nikada.

2. Broj filmskih klasika koje sam pogledala:
a) Bezbroj. Obožavam ih.
b) Jedan ili dva, ali ne mogu da se setim naziva.
c) Šta su to filmski klasici.

3. Ne mogu da započnem dan bez…
a) Čaja i tosta.
b) Kafe i čokoladica.
c) Mesnatog, obilnog obroka.

4. Moj odnos sa kolegama je…
a) Prisan. Nekoliko puta sam kumovala koleginicama.
b) Mlak. Na oproštajne zabave odlazim samo zbog hrane i pića.
c) Hladan. Kolege su samo konkurencija.

5. Kada prijateljica preživljava težak raskid veze…
a) Danima je slušam, analiziram problem, predlažem rešenja.
b) Ne odgovaram na njene pozive i SMS dok sam na poslu, ali viđamo se uveče.
c) Kažem joj da prestane da kuka.

6. Kada naletim na emisiju Opre Vinfri…
a) Uzdišem, teško mi je i, na kraju se, utešim epizodom dobre TV komedije.
b) Promenim kanal.
c) Ne podnosim kada se bilo ko tako jeftino poigrava tuđim emocijama.

7. Najviše se identifikujem sa…
a) Džulijom Roberts u „Čeličnim magnolijama“.
b) Emili Blant u „Đavo nosi Pradu“.
c) Umom Turman u „Kil Bilu“.

8. Najsrećniji događaj za mene je…
a) Prvi odlazak na koncert omiljene rok grupe.
b) Otkriće kreditne kartice.
c) Prvi put kada sam nekoga otpustila.

9. Kada vidim baletanke, osećam se kao…
a) Odri Hepbern
b) Niska, debela i trapava žena – nikada ih ne nosim.
c) E, to je super kod mene. Ja ne „osećam“.

 

Rezultati
Najviše odgovora pod A: Fembot anemija
U vašem telu, a naročito u duši, ne postoji ni gram metala!

Najviše odgovora pod B:
Pola čovek, pola robot
Vi imate srce i jedan nevidljivi oklop od lakog metala kojim štitite emocije kad vam je najteže.

Najviše odgovora pod C: Pravi fembot
Tačno je da ne pucate iz očiju, ali to biste sigurno radili, samo da možete.


Tekst: Nataša Ćovin; Foto: Shutterstock

 

 

Tagovi: