
9 prirodnih antiejdž tretmana za negu kod kuće
Na tržištu danas postoji mnoštvo krema, losiona i seruma čiji je cilj umanjenje bora i usporavanje znakova starenja. Međutim, spas nudi i priroda. ...
Dah je pravi učitelj balansa između onoga na šta možemo da utičemo i svega onoga čemu je potrebno da se prepustimo.
Još su drevne discipline, poput joge, dah nazivale inteligencijom tela, a disanje povezivale s vitalnom energijom koja nas održava u životu. Kako god razmišljali o disanju – kao o pukoj razmeni gasova koja nas održava u životu ili kao o načinu da povratimo ravnotežu uma i tela – bićemo u pravu. Zbog svog jedinstvenog dvostrukog kvaliteta, istovremeno automatskog i voljnog, disanje je sve to, i mnogo više.
Piše: Jelena Malenović, instruktorka joge disanja, joge hormonalne ravnoteže i autorka bloga Spice Sunshine
Od svih funkcija našeg autonomnog nervnog sistema, samo disanjem možemo po volji da upravljamo i pristupimo onim njegovim delovima zaduženim za regeneraciju, duboku relaksaciju, introspekciju, san ili energizaciju, fokus, akciju, povezivanje. Pored toga, disanje je povezano i sa mišićnim i koštanim tkivom. Prilikom svakog udaha i izdaha pokreće se čitav niz velikih i malih mišića, zglobova, kostiju i koščica. I samo disanje je pokret, promena oblika grudne i abdominalne šupljine, i u tom pokretu učestvuju i unutrašnji organi zajedno sa tkivom fascije, prepunim neurona koji stalno pričaju, prenose poruke između organa i s kraja na kraj čitavog tela.
Tako dah može da umiri, opusti, ojača, neguje, uspava, izoštri, oporavi, otkloni bol, odmori, rastereti, oraspoloži, ali i postane ključ za razumevanje svega onoga što se u telu u tom trenutku dešava. U isto vreme, dah je pravi učitelj balansa između onoga na šta možemo da utičemo i svega onoga čemu je potrebno da se prepustimo. Bili mi svesni svog disanja ili ne, ono će se svakako dešavati jer živimo u atmosferi koja želi da dišemo. Stoga je za efikasan dah potrebno samo da sklonimo prepreke i napravimo prostor da telo s lakoćom, neprimetno i prirodno, samo udahne i otpusti izdah.
Ono što prvo naučimo na časovima joge disanja jeste da ne postoji samo jedan pravilan način da dišemo. Disanje se nikad ne dešava van konteksta i na njega utiče mnogo toga, od uzrasta, psihofizičkog stanja, trenutne potrebe za energijom, sve do položaja tela. Različito ćemo disati kad se odmaramo i kad trčimo, a sposobnost našeg tela da disanje lako i brzo prilagodi svim našim potrebama ono je što želimo da razvijemo. Ako već govorimo o pravilnom disanju, onda bi to bilo svako ono kojim telo adekvatno odgovori na trenutne metaboličke potrebe. U stanju mirovanja optimalno disanje bilo bi ono koje se odvija kroz nos, nečujno i ritmično, uz dobro usklađeno kretanje grudnog koša i stomaka. (Pročitajte i… Pod stresom ste? Ove jednostavne tehnike disanja umiruju um za 60 sekundi!)
Međutim, baš kao što možemo da se prejedemo, tako možemo i da „predišemo” ili hiperventiliramo i tako smanjimo ishranjenost tkiva kiseonikom. Disanjem kroz nos ćemo prirodno umiriti i produžiti dah, pospešiti cirkulaciju i prokrvljenost, ali i pojačati lučenje pljuvačke, što je jedan od znakova da se nervni sistem umiruje, a telo relaksira i obnavlja.
Zanimljivo je da i ishrana ima uticaj na kvalitet disanja. Prerađena hrana pojačava lučenje sluzi i kiselost u organizmu, na šta reaguju bubrezi i disanje koje se ubrzava, kako bi se telo vratilo u ravnotežu. Tako jedna od prvih stvari koju možemo uraditi za kvalitet svog disanja jeste da pretežno ili potpuno konzimaramo integralnu, prirodnu hranu. Zatim i da dišemo kroz nos.
A dalje, duboko ili plitko, tiho ili čujno, čak i zaustavljanje daha može imati svoju funkciju, te vežbanjem otkrivamo kako disanjem možemo uticati na unutrašnja stanja, kako da se lakše krećemo, vratimo telo u prirodan položaj, oslobodimo napete mišiće… Ono što je važno da znamo u radu s dahom jeste da pratimo lakoću i prijatnost disanja, a jasan pokazatelj da je potrebno da zastanemo i vratimo se korak unazad jeste kad se zadišemo ili ostanemo bez daha. I najvažnije od svega što možemo naučiti jeste da se prepustimo i uživamo u svakom novom udahu i izdahu.
Iz redakcije magazina „Natural Health“