Reč stručnjaka: Čarobna moć cinka

by | novembar 11, 2017
  1. Koliko je cink zastupljen u organizmu, gde se sve nalazi? Kako se boriti protiv nedostatka ovog minerala?

 

Cink je mikroelement, mineral koji je zastupljen u organizmu i neophodan je za njegovo normalno funkcionisanje. Najveće koncentracije nalaze se u kostima, zubima, kosi, koži, jetri, mišićima, belim krvnim zrncima i testisima. Prirodni izvori cinka su crvena mesa (govedina i svinjetina), zrna žitarica, pšenične klice, spanać, boranija, grašak, mleko i jaja, ostrige, seme bundeve, orasi i badem. Dnevne potrebe za cinkom su oko 10mg za odrasle i nešto više za decu i trudnice. Ukoliko je unos hranom nedovoljan ili je njegova apsorpcija onemogućena zbog postojanja gastroenteroloških oboljenja potrebno ga je unositi dodatno u obliku suplemenata.

  1. Kako cink deluje na organizam generalno?

Neophodan je za rast i razvoj i pravilno funkcionisanje imunskog sistema. Ima značajnu ulogu u zarastanju rana, a smatra se i da sprečava razvoj insulinske rezistencije i uvećanje prostate. Deluje i kao snažan antioksidans jer vezuje slobodne radikale u organizmu.

  1. Zašto i na koji način cink pomaže osobama koje se bore sa problemom masne kože, proširenih pora i kožnih nepravilnosti?

Cink deluje i antiinflamatorno i adstrigentno na masnu i aknoznu kožu. To znači da smanjuje broj bakterija prouzrokovača akni i suzbija zapaljenje. Ima uticaj i na keratinocite, ćelije kože, sprečavajući njihovo prekomerno umnožavanje koje inače dovodi do nastanka komedona tj. mitisera. Na taj način uklanja višak sebuma, odnosno masnoće, otvara pore, eliminiše crvenilo, a u isto vreme kožu matira. Upravo zahvaljujući ovakvom dejstvu, na tržištu se u novije vreme pojavio jedinstven preparat cinka u spreju, Serozonic, iz palete La Roche Posay-a. Serozonic pomaže u oslobađanju kože od masnog filma i neprijatnog sjaja.

  1. Pored učinkovitosti na problematičnu i masnu kožu, da li cink ima pozitive efekte na druge tipove kože, kada ne postoji problem sa masnoćom i viškom sebuma?

Cink ima pozitivan efekat na kožu izmenjenu dečijim ekcemom, seboroičnim dermatitisom, pelenskim osipom, opekotinama itd, tako što deluje umirujuće i pospešuje obnovu tkiva i zarastanje rana.

  1. Da li su i u kojoj meri kozmetički brendovi na tržištu prepoznali i iskoristili moćna svojstva koje cink ima?

Na tržištu postoje brojni preparati sa cinkom namenjeni iritiranoj koži (usled ekcema, pelenskog osipa, seboroičnog dermatitisa). Pored toga, cink se koristi i kao mineralni UV filter u kremama za zaštitu dečije kože od sunca.

 

Sagovornik: Dr. Bojana Živković, spec. dermatovenerolog,

Ordinacija EDREA Kneza Miloša 19, Beograd

 

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu!

 

Tagovi: