Nakon što smo zbog zaostajanja u testiranju na Korona virus, pali pod vatru drugih zemalja kada je u pitanju kritična masa, od 30. marta testirano je 856 546 hiljada ljudi.
Proces testiranja je jednostavan i potencionalno ga možete raditi bilo gde.
– Postoji nekoliko različitih dostupnih tipova testova za COVID-19, neki su pouzdaniji od ostalih – rekao je Geri V. Prokop, MD, predsednik American Society for Clinical Pathology’s Commission on Science, Technology and Policy, i potpredsednik i direktor virologije u Klivlendskoj klinici, za Health.
Preporučeni test je test brisa nosnog turbinata u kome lekar ubacuje mali bris u nos pacijenta, sve dok ne dođe do nazofarinska.
– CDC je nedavno ovlastio zdravstvene radnike da koriste alternativne briseve za test na COVID-19, slične onima koji se koriste za testiranje grla – rekao je dr Prokop. Bris obično ima veću veličinu i manje je komforan za pacijenta, jer mora biti ubačen nazad u nos.
Pojedine bolnice koriste i test preko krvi da dokažu da pacijent ima COVID-19, ali dr Prokop upozorava da to ima implikacija i naglašava da se ova vrsta ispitivanja ne koristi na Klivlendskoj klinici.
– Različite sorte koronavirusa cirkulišu svake godine, izazivajući obične prehlade – rekao je on.
– Ovo može prouzrokovati da test iz krvi odreaguje i da lažni pozitivni rezultat ukoliko je pacijent bio zaražen ovim virusima u prošlosti.
Generalno se rezultati testiranja prilično brzo vraćaju u zavisnosti od lokacije ispitivanja.
– Neke bolnice imaju laboratorije koje mogu da odrade briseve, dok druge moraju da ih šalju na obradu drugim objektima – rekao je dr Prokop.
– U Klivlendskoj klinici smo u stanju da uradimo test na licu mesta i podelimo rezultat testa sa pacijentom u roku od 24 sata. Neki noviji testovi su razvijeni i primenjeni u bolnicama u kojima su bili potrebni brzi rezultati i imaju još brže vreme preokreta – dodao je.
Ni jedan test nije 100 posto siguran. Kako su svakog dana tokom pandemije odrađene hiljade testova, očekivano je da se pojave i lažno negativni rezultati.
Studija objavljena 12. Februara u žurnalu Radiology pokazala je da 5 od 167 testiranih pacijenata negativno, uprkos tome što su snimci skenera pluća pokazali da su oni bolesni od Korona virusa.
– Kada medicinski stručnjak pravilno uradi test nazalnog turbinate tačnost je stilčna testovima za influence – rekao je dr Prokop. Po CDC osetljivost na test influence je 50 posto do 70 posto tačna.
– Uvek ima mesta za grešku – rekao je dr Prokop – To znači da pacijent može dobiti lažno pozitivan ili lažno negativan rezultat – svakako, kaže on, lažno pozitivni su malo verovatni.
Većina testova targetira više od jedne regije virusa, i više od jedne targetirane regije mora biti prikazano kao pozitivno. Prošitajte još: Da li su simptomi Korona virusa drugačiji kod dece?
Kod lažno pozitivnog rezultata testa je verovatnije da će doći do ukrštanja od uzorka do uzorka…
– Lažno negativan rezultat testa može se pojaviti ukoliko je uzorak uzet u ranoj fazi bolesti – rekao je dr Prokop za Health.
Kako se vrši testiranje na Korona virus pogledajte u videu: