Povećan broj mladeževa s godinama: Zašto se to zapravo dešava?

by | septembar 23, 2022
Povećan broj mladeževa

Povećan broj mladeževa nastaje iz brojnih razloga, a mi vam u nastavku razrešavamo sve nedoumice.

Čudno, ali u prve dve godine života bebe nemaju mladeževe. Neki počinju da se pojavljuju mnogo kasnije, a najaktivnija faza njihovog rasta pada je tokom puderteta (adolescencije) . Koji faktori utiču na broj i veličinu mladeža?

Povećan broj mladeževa

  • Hormonske promene. Ovo može biti zbog adolescencije, trudnoće, uzimanja jakih hormonalnih lekova, menopauze, kao i bolesti endokrinog sistema.
  • Genetska predispozicija. Ako vaši roditelji imaju veliki broj mladeža, nemojte paničiti ako i vi imate puno ovih znakova na koži.
  • Sunčano leto je omiljeno vreme za pojavu novih mladeža. Zašto? Osnova mladeža je melanin, koji se aktivira kada je izložen ultraljubičastim zracima. Kada osoba dugo boravi na suncu, dobija veliku dozu ultraljubičastog zračenja, čime se stimuliše proizvodnja melanina. Zbog toga se većina mladeža pojavljuje na otvorenim delovima tela: licu, vratu, rukama, nogama, ramenima.
  • Radio talas i rendgensko zračenje su česti provokatori pojave novih mladeža.
  • Aktiviranje ćelija melanina može biti izazvano i dubokim ranama ili ujedima insekata.

Kao što vidite, postoji nekoliko razloga, svaka osoba će moći da utvrdi izvor svog problema.

Zašto se sa godinama pojavljuje mnogo mladeža na telu i licu?

Ako se povećanje broja mladeža dogodilo veoma brzo ili ako neki mladeži izazivaju zabrinutost (povećanje veličine, svrab, krvarenje, promena boje), preporučljivo je odmah kontaktirati specijaliste: dermatologa-onkologa. Doktor će ispitati svaku neoplazmu i identifikovati uzroke određenih simptoma.

U većini slučajeva mladeži ne izazivaju nelagodnost, međutim, ako se neki mladeži nalaze u zonama trenja (oko grudnjaka, kaiš za pantalone itd.), to može izazvati degeneraciju benigne formacije u melanom– onkološku bolest.

Da bi sprečili moguće posledice, stručnjaci savetuju uklanjanje mladeža na jedan od sledećih načina:

  • lasersko uklanjanje
  • hirurško uklanjanje
  • uklanjanje tečnim azotom
  • uklanjanje radiotalasnom koagulacijom

Zapamtite da mladež nije samo pitanje estetike, već i zdravlja. Kozmetolog nema pravo da uklanja mladež a da pre toga ne poveri sa kvalifikovanim dermatolozima.

Samopregled mladeža: DIY melanom skener

Da li ove mladeže treba ukloniti?

Kako starimo, naša koža razvija mnogo različitih izraslina. Na to utiču i genetske karakteristike.

Tako je, na primer, identifikovan gen odgovoran za pojavu melanoma i fiziološki uzroci, kao što su: insolacija, opekotine od sunca, posete solarijumima, kao i česte mehaničke povrede ili žarišta stalne iritacije na koži.

Benigne formacije uključuju melanocitne nevuse (mole), fibroepitelne polipe (papilome), seboroične keratome, angiome (vaskularne izrasline) i mnoge druge.

Za pravovremenu dijagnozu, po pravilu, potrebno je podvrgnuti dermatološkom pregledu jednom godišnje.

Lepota i zdravljemaster1305/iStock/Getty Images Plus via Getty Images