„Uradiću to sutra“: Šta je prokrastinacija i kako se nositi sa njom

by | septembar 14, 2024
„Uradiću to sutra“: Šta je prokrastinacija i kako se nositi sa njom

Koliko je opasna prokrastinacija i kako da prekinemo začarani krug beskrajnih „sutra” i „kasnije”, saznaćete u ovom članku.  

Moderan izraz „prokrastinacija“ označava sklonost stalnom odlaganju stvari, čak i onih važnih i hitnih. Odakle dolazi ova „zver” i kako je ukrotiti saznaćete u nastavku.

Prokrastinacija: Da li meditirate? Ne, odugovlačim!

Ovu naviku je lako shvatiti. Ako ste nešto zapisali u planer, pa pomerili za sutra, prekosutra i tako dalje, onda je već golim okom očigledno da samo volite da odlažete stvari za kasnije. Simptome odugovlačenja prepoznaćete i po sledećim simptomima: osećaj pritiska u grudima, želja da zatvorite oči, zaboravite ili se sakrijete od same stvari ili zadatka.

Članak se nastavlja posle reklama

U isto vreme, osećaj krivice gotovo uvek počinje da grize -ne možete zaboraviti na ono što je odloženo. Rezultat je stalna nervna napetost i iritacija. Postoji mišljenje da je odugovlačenje banalna lenjost. U stvari, postoje samo dve glavne vrste razloga za odlaganje: neki su čisto praktični, drugi su psihološki.

Na primer, posao ili oblast na koju se zadatak tiče su vam novi i ne razumete koji korak da preduzmete prvi da ne biste morali da ga ponavljate kasnije. Kada ne znate kako to da uradite, to znači da vam jednostavno nedostaje trenutna kompetencija. NAšli ste se na nepoznatom terenu ili ste dobili zadatak, ali vam nije objašnjeno šta da radite, niti ste dobili vremena da shvatite šta je šta.

Kako pobediti prokrastinaciju

Napravite prvi korak

Pokretanje biznisa, borba s viškom kilograma, kupovina stana, pa čak i banalno pisanje članka neće početi dok sami ne odredite šta je prvi korak. Kako to da odredite zavisi od vas. Možete pitati Gugl, pronaći prijatelja koji je već prošao ovim putem, pronaći stručnjaka koji će vas posavetovati, pohađati potrebne kurseve.

Članak se nastavlja posle reklama

Podelite slona na delove

Ako shvatite da ima puno posla, odmah ga podelite na delove. Podelite zahtevan zadatak na male korake i dosledno se fokusirajte na dovršavanje svake određene stavke. Zatvorite oči na sve što će se dogoditi sutra, prekosutra, za godinu dana. Vaš cilj je da uradite predviđeni zadatak ovde i sada.

Ako je „veliki slon“ podeljen na komade, ali se plašite „da ga pojedete“, zamolite nekoga od svojih najmilijih ili prijatelja da vas podrži. Često je dovoljno da osoba jednostavno sedne pored vas i moralno vas ohrabri, odvrati od strahova i poteškoća.

Članak se nastavlja posle reklama

Ne ustežite se da zatražite pomoć

Ako vam nedostaje znanja, veština i sveukupne kompetencije, prvo to priznajte sebi. Ne morate da znate i umete sve na ovom svetu. Potražite ljude koji imaju potrebno iskustvo, oni će moći da urade deo posla za vas ili ceo zadatak. Može se desiti da ono što vam je neshvatljivo, teško, nezanimljivo ili rutinsko bude najomiljenija stvar na svetu za vašeg prijatelja ili rođaku.

Rituali, ulazak u tok, isključivanje spoljašnjih nadražaja

Zamislimo da ne odlažete nešto krupno, već običan zadatak – težak, ali sa kojim se definitivno možete nositi. Pomoći će vam sledeći rituali: uključite prijatnu muziku, skuvajte ukusan čaj, očistite sto, isključite sva obaveštenja na telefonu.

Članak se nastavlja posle reklama

Podesite tajmer da počne da radi (na primer radite u ciklusima od 25 minuta), obavezno smislite nagrade za sebe Nakon što završite ovaj zadatak, pređite na sledeći deo. Veliki uspeh počinje sa ovakvim malim stvarima!

Naučite da slušate sebe. U svakom konkretnom slučaju, kada želite nešto da odložite, zapitajte se – šta je razlog? A kada vas mali đavo na levom ramenu zamoli da odložite nešto važno „za sutra“, možete koristiti ciljane tehnike.

Članak se nastavlja posle reklama

Ali najbolje je raditi sa razlozima sveobuhvatno. Čak i ljudi koji najviše odugovlače koji ne vole da planiraju mogu da nauče da organizuju svoje živote i da dosta toga urade.

stockfour/gettyimages.co.uk