Zašto biramo pogrešne muškarce? Psiholozi otkrivaju prave razloge zašto ostajemo u toksičnim vezama!

by | oktobar 30, 2024
zašto biramo pogrešne muškarce

Svaka od nas se makar jednom zapitala zašto biramo pogrešne muškarce, a odgovor nije baš tako jednostavan… 

Svaka osoba ima slobodu izbora, ali zašto devojke tako često greše i završavaju u nezdravim vezama? To je upravo slučaj kada morate da duboko zaviriste u svoje detinjstvo. Kada tražite partnera, ono što je devojka videla u porodici igra ogromnu ulogu. Prema psiholozima, ljudi uglavnom biraju dva puta: iput poricanja ili put imitacije. A je to i deo odgovora na pitanje zašto biramo pogrešne muškarce. Detaljnije vam otkrivamo u nastavku.

Zašto biramo pogrešne muškarce?

Ako je kod kuće postojala idila, mama i tata su se voleli, žena će pokušati da pronađe dostojnog mladića i izgradi kopiju porodice svojih roditelja. Međutim, iz više razloga ovo ne uspe uvek.

Prvi utisak je često varljiv kada se muška briga i udvaranje doživljavaju kao garancija sreće i harmonije. Čak i ako se iznenada pokaže da je ova veza štetna, devojka nastavlja da misli da će jednog dana sve ponovo ispasti i da će biti kao pre. Ali ne, više neće biti dobro.

Druga opcija je ako situacija u kući nije bila baš povoljna. Mama često govori devojčici da su muškarci podmukli, skloni prevari i da svi žele samo jedno. Dakle, ćerka je, ne shvatajući, pod uticajem ovih stavova. I čitavim svojim kasnijim postojanjem ona potvrđuje teorije apsorbovane u detinjstvu.

Članak se nastavlja posle reklama

U ovom slučaju, devojka nesvesno traži partnera koji odgovara verovanjima koja žive u njoj. Ako verujete da su svi muškarci loši, onda ćete sresti samo pogrešne partnere. Ako mislite da svi varaju, onda vašim izabranicima neće smetati druženje po strani. Uverenje da stvari nikada neće biti dobre u vašoj porodici je direktan put do razočarenja.

Upravo ovi stavovi iz detinjstva diktiraju patološki izbor neprikladnih partnera. I možete i treba da se borite protiv njih u ordinaciji psihologa, jer nijedna popularna tehnika sa interneta neće pomoći da se otkrije tako dubok sloj zabluda i stereotipa.

Težnja ka idealu

Nešto ređe, ali i prilično često, bolne veze izazivaju prva ljubav ili rana sećanja. Vi birate partnera koji je sličan nekom stvarnom idealu, ali u isto vreme apsolutno nije prikladan za vas.

Članak se nastavlja posle reklama

Međutim, nezaboravna slika Supermena živi u vašim mislima, a s vremena na vreme dolazite u kontakt sa istim tipom. Upravo onu zbog koje patite.

Nijedna devojka neće reći da želi da bude povređena u vezi, da joj se ponizi dostojanstvo. A kada par tek počne da izlazi, njihova komunikacija je uvek ispunjena veoma svetlim, pozitivnim trenucima: izabrani vidi samo ono dobro u svom partneru, a on joj pokazuje svoje najbolje strane.

Članak se nastavlja posle reklama

Ali, nažalost, nakon samo šest meseci, a ponekad i ranije, veza se okreće sa svojom mračnom stranom. I suočavaju se sa zlostavljanjem, manifestacijama „gaslightinga“ , nasiljem – emocionalnim, psihičkim, a ponekad i fizičkim. Sa muškarcima koji povređuju, uništavaju samopoštovanje i uništavaju njihove živote.

Postoji nekoliko razloga zašto žena s vremena na vreme pronalazi toksične partnere zbog kojih pati – to može biti:

sindrom žrtve;
anksiozan tip vezivanja;
nisko samopoštovanje;
sindrom spasioca;
Stokholmski sindrom

Psiholog će vam pomoći da shvatite zašto birate ljubavnike koji izazivaju bol. Takođe, zajedno sa njim, moći ćete da proradite niz stavova koji vas sprečavaju da uđete u zdravu vezu.

Dakle, pogledali smo glavne razloge zašto devojke s vremena na vreme postaju biraju partnere koji su im potpuno neprikladni. Unija sa njima ne donosi sreću, već bol. Umesto da letite, počinjete da se gušite. Češće se čuju prigovori nego izjave ljubavi, a svađe postaju norma.

Članak se nastavlja posle reklama

Ipak, milioni parova ostaju u takvim vezama. Zašto se ovo dešava?

Zašto biramo pogrešne muškarce i ostajemo u nesrećnim vezama?

Bilo bi previše jednostavno reći: devojka ne raskine sa nasilnikom iz razloga „samo da ne bude sama“. Naravno da ovo nije tačno. Svi znaju da ne možete ostati tamo gde vam je loše… ali ostajete. Vrlo često je ovo kretanje po inerciji. Uostalom, sve je tako dobro počelo.

Dešava se da se osoba „zaledi“ u mislima o tim prvim mesecima kada je njen partner bio ljubazan, simpatičan, empatičan , ispunjavao njene najluđe fantazije, darivao cveće i bio pažljiv. Sve ovo je već prošlo, ali sećanja su živa. I na kraju, čini se da jednostavno nešto nije u redu: sada će sve biti nabolje, a tih šest meseci će se vratiti. Nažalost ne.

Veze nikada neće postati lepše nego što su bile na početku, jer upravo u periodu slatkog mi pokazujemo najbolje za šta smo sposobni, a to čini i naš partner. Svi žele da se dopadnu drugoj strani. A ako posle bukvalno nekoliko meseci veza počne da ide nizbrdo, morate da izađete iz nje što je pre moguće i ne očekujete da će sve biti po starom. Jer neće.

Čovek se na sve navikne, a njegov mozak je dizajniran tako da mu poznato izgleda najsigurnije i najudobnije, čak i ako nije tako. Nakon što je nekoliko meseci (ili čak godina) u nesrećnoj vezi, naviknemo se na partnera i stil komunikacije koji imaju.

Članak se nastavlja posle reklama

Svađe, scene ljubomore, kršenje ličnih granica, pa čak i nasilje, počinju da se čine kao norma ili manifestacija ljubavi (da, dešava se). „Ljubav ima mračnu stranu“, „Svi žive ovako“, „Ali on mene ne udara“, „Udara me – znači voli me“ – ove i slične misli su tipične za devojke koje žive po inerciji i stalno uverite sebe da je sve u redu, tako je strašno i morate to da izdržite.

Da li vam ovo zvuči poznato? Onda postavite sebi pitanje: „Da li se zaista osećam loše ili mi je ova misao nametnuta (prijatelji, mediji, vaše loše raspoloženje)?“ Ako vas nešto zaista ne zadovoljava i sprečava da budete srećni, onda se zapitajte i: „Zašto ovo dozvoljavam?“ – i pokušajte da odgovorite iskreno.

Zatim razmislite šta treba da promenite u svom ponašanju da biste to popravili i razgovarajte iskreno sa partnerom. Smireno i jasno objasnite šta vam se tačno ne sviđa u vašoj vezi. Postoje dve opcije za razvoj događaja nakon ovoga – ili će vas saslušati i sve će vam uspeti, ili će otići da traži „udobniju“ ženu za sebe. U drugom slučaju, nema razloga za brigu, jer ovo definitivno nije vaš muškarac.

Mnoge devojke misle da je problem samo u njima. Da im je partner idealan, da one nisu lepe, pametne, vesele… A ako rade na sebi i ispravljaju se, onda će odnos ponovo postati isti kao što je bio na početku.

I vrlo često ovo mišljenje podržavaju i podstiču njihovi izabranici. Dakle, ako muškarac kaže: „Svi problemi su u tebi“, „Ti si me učinila takvim (lošim)“, treba da bežite bez osvrtanja. On manipuliše vama. Potpuno ste isti kakvi ste bili na početku veze, kada se vaš izabranik zakleo u ljubav.

Članak se nastavlja posle reklama

Samo što njegova ličnost može imati narcisoidni poremećaj ili nasilne sklonosti, i treba da ima pokornog i poniženog partnera oko koga može da se gura.

Narcis je kategorija destruktivnog partnera kojeg je najteže napustiti, jer vam on to jednostavno neće dozvoliti. Treba samo da objavi svoju nameru da prekine vezu – i narcis će vas moliti da ostanete, ubeđujući vas na željenu odluku uz pomoć najnežnijih uveravanja i izjava ljubavi.

I čim mu poverujete i pristanete da mu „date šansu“, sve će se ponovo vratiti u normalu: izabrani će vas ponižavati iznova i iznova, dokazujući da ste prazni, a da niste vredni tako divnog čoveka.

Ipak, morate skupiti snagu i otići, iako su narcisi često uspešni i veoma harizmatični pojedinci i, naravno, čine privlačne partnere. Važno je zapamtiti da su veze nešto što treba da vas ispuni pozitivnim emocijama, da vam pruži podršku, osećaj sopstvene vrednosti i potrebe za partnerom. Da bude mesto snage, a ne stalnih borbi, emocionalne i mentalne devastacije.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Da li ste nekada bile u toksišnoj vezi?

Loading ... Loading ...
fizkes via Getty