Istopite masne naslage na stomaku uz pomoć sedmodnevne dijete

by | januar 15, 2021
sedmodnevna dijeta

Pet obroka dnevno tačno u određeno vreme pomoći će vam da uklonite masne naslage na stomaku i ubrzate metabolizam.

Koje je idealno vreme za svaki obrok?

Ako želite ravan stomak, a nakupilo vam se dosta potkožne masti, naoružajte se strpljenjem i upornošću. Kompleksnim metaboličkim procesima treba vremena da se vrate u normalu. Međutim, neke rezultate možete postići već posle nedelju dana ako se pridržavate ovog programa za podizanje nivoa leptina.

Leptin je hormon sitosti koji luči masno tkivo kako bi se regulisala potrošnja energije i kontrolisala glad. Ta supstanca ima sposobnost da ponovo pokrene metabolizam, aktivirajući one funkcije organizma koje tope masne naslage na stomaku. Ona je ta koja uspeva da zaustavi kazaljku na vagi i sugeriše hipotalamusu, centru u mozgu koji reguliše mnoge funkcije metabolizma i osećaj gladi, koliko nam je hrane potrebno.

Sedmodnevna dijeta koja topi masne naslage na stomaku brza je i veoma efikasna, pod uslovom da sledite pravila o vremenu uzimanja pet obroka dnevno.

7.00 – doručak

Ako ujutru jedete slatko ili ugljene hidrate, posebno ukoliko doručkujete rano, oko sedam sati, stimulisaćete proizvodnju leptina. Nivo ovog hormona sitosti će ostati visok čitavog dana, a vi ćete biti manje gladni. Važno je da unesete u organizam ugljene hidrate, najbolje one kompleksne, što znači da su pravi izbor integralni hleb (raženi) ili musli. Ni proteini ne bi trebalo da izostanu, a njih će vam obezbediti rikota, jogurt ili manji tost s malo pršute, ali samo ponekad. Osim kafe, možete popiti zeleni čaj ili mate čaj.

Šta dobijate: Odmah ćete stimulisati proizvodnju leptina, pa ćete imati i dovoljno energije, te držati pod kontrolom osećaj gladi do užine.

11.00 – užina

Idealno vreme za drugi obrok jeste do 11 sati – kako bi proizvodnja hormona sitosti ostala na visokom nivou, te da se ne bi stvorila ,,rupa“ u stomaku. Možete uzeti malo oraha i lešnika, uz neku voćku ili neke niskokalorične energetske pločice. Nemojte preskakati užinu čak i ako ste u gužvi. Neka vam užina svaki dan bude drugačija. Ako niste doručkovali, možete uzeti i jogurt sa niskim sadržajem masti.

Šta dobijate: Sprečavate osećaj gladi, a posebno uzimanje slatkiša, koji bi vam podigli nivo šećera u krvi i otvorili apetit, što bi dovelo do skupljanja novih masnih naslaga.

12.30 – ručak

Važno je da ovaj obrok sadrži proteine. Smanjite količinu ugljenih hidrata, ali ih ne izbacujte iz ishrane. Dovoljno je da pojedete 50 g pirinča uz 100 g do 120 g proteina. Jedite ribu poput tune, lososa ili sabljarke, belo pileće ili ćureće meso (ne više od dva puta), kajganu, tofu, goveđu pljeskavicu. Uz to ide salata ili povrće kuvano na pari, začinjeni s malo ulja.

Ako jedete van kuće, izbegavajte kupovne sendviče. Izbegavajte i slatkiše i deserte. Eventualno možete pojesti voćnu salatu, po mogućstvu – onu od šumskog voća.

Šta dobijate: Bićete siti, a vaš metabolizam će ostati aktivan bez skupljanja viška masti.

16.30 – užina

Pravila za popodnevnu užinu su ona ista koja važe i za prepodnevnu. Možete uzeti i 70 g grčkog jogurta s lešnicima i seckanim voćem. Važno je da ne užinate previše kasno. Idealno vreme je 16.30.

Šta dobijate: Sprečićete želju za slatkišima, koja se obično javlja poslepodne. Osim toga, nećete dočekati večeru previše gladni. (Pročitajte i: Koje su najbolje i najgore dijete 2021. godine)

20.00 – večera

Jedan od uzroka gojaznosti je to što se jede previše kasno. Posle 21 sat metabolizam je sporiji i organizam se priprema za odmor. Ako večerate kalorične namirnice, one će se veoma brzo pretvoriti u masne naslage na stomaku.

Prevarite hormone sledećim trikom: ,,produžite“ večeru tako što ćete je podeliti na dva dela. Prvi deo će činiti supa, pire od povrća ili čorba. Takva hrana doprinosi sitosti iako je niskokalorična. Umesto testenine, jedite krompir ili mahunasto povrće, koje sadrži i proteine i ugljene hidrate.

Drugi deo obroka treba da bude lagan – na primer, riba ili mlečni proizvodi s niskim sadržajem mlečne masti, poput rikote, uz dosta povrća. Umesto deserta možete pojesti kompot od jabuka s malo cimeta (koji snižava nivo šećera u krvi) i nekoliko iseckanih oraha.

Šta dobijate: Nećete uneti previše masti o organizam pred odlazak na počinak, a ipak ćete smanjiti apetit, ne rizikujući napad gladi usred noći.

23.00 – čaj za dobar san

Osim dijete, i dobar san pozitivno utiče na mršavljenje. Prema jednom istraživanju Univerziteta u Njujorku, nedovoljno odmora navodno dodaje 800 grama nedeljno. Nasuprot tome, dobar odmor skida u proseku 900 grama za isto to vreme. Prema tome, pijte čajeve za opuštanje – pomoći će vam da ublažite nervozu. Čajevi od kamilice, matičnjaka, lipe, lavande i valerijane najbolje opuštaju. (Pročitajte i: Pouzdan recept za vitku liniju – najbolji biljni čajevi)

lepotaizdravlje.rsOkrasiuk/Shutterstock.com