Najzdravija ovsena kaša: Ovako se pravilno priprema

by | april 10, 2023
Najzdravija ovsena kaša

U poslednje vreme su vrlo popularne jer se brzo pripremaju. Ali uz ova pravila izvucite maksimum benefita – ovako se pravi najzdravija ovsena kaša.

Uglavnom smo navikli na to da brzinski zgrabimo kesicu polu-gotove ovsene kaše ali one nisu najbolja opcija za naš organizam. Čak ni ako dodate voće ili orašaste plodove. Pune su šećera i aditiva koji nisu neophodni da bi bila ukusna. Otkrivamo vam u nastavku kako da pripremite zdraviju opciju „instant ovsene kaše“.

Najzdravija ovsena kaša: Ovako se pravilno priprema

Zašto je ovsena kaša dobra za zdravlje?

Za maskimalne benefite pripremite ovsenu kašu od celog zrna žitarica. Bogate su vlaknima, imaju najviše vitamina i vrlo su zasitne.

S druge strane, instant ovsene kaše koje najčešće viđamo na policama prodavnica prolaze kroz jaku obradu, zbog čega se kraće kuvaju, ali postaju „praznije“. Pored toga, u takve pahuljice mnogi proizvođači dodaju šećer, ukus i aromatične aditive koji štete organizmu.

Ovsena kaša od žitarica bogata je beta-glukanima, rastvorljivim dijetetskim vlaknima koja polako oslobađaju energiju tokom varenja, zbog kojih se duže osećate sitim. Vlakna takođe „vezuju“ štetan holesterol u crevima, ne dozvoljavajući da se apsorbuje: samo jedan tanjir ovsene kaša smanjuje nivo holesterola u krvi za 20%.

Ovsena kaša čisti sistem za varenje, pomaže u lečenju gastritisa i drugih bolesti želuca.

Pored toga, savršeno smanjuje nivo šećera u krvi (ako je ne pomešate sa proizvodima koji sadrže šećer), normalizuje nivo želudačna kiseline, poboljšava rad creva, olakšava rad jetre i pankreasa.

Najbolje vreme za ovsenu kašu

Ako se bavite sportom, jedite ovsene kaše u danima treninga: složeni ugljeni hidrati će se brže apsorbovati. Bolje je da je ne jedete za doručak, već za užinu ili zajedno sa namirnicama koje su bogate proteinima. Proteini su nam neophodni za pravilan rad mišića, a u ovsenoj kaši ga nema dovoljno.

Ne preporučuje se ni da jedete ovsenu kašu noću jer pruža mnogo energije koju organizam ne može da potroši tokom spavanja. To znači da će se ona onda taložiti u mastima.

Koja je najzdravija ovsena kaša i koliko dugo se kuva?

Najkorisnija opcija su žitarice od celog zrna, koje se kuvaju najmanje 30-40 minuta.

Ako za to nemate vremena, opredelite se za pahuljice od celih žitarica. One se brže kuvaju – 15 minuta će biti sasvim dovoljno.

Polu-gotove ovsene kaše se pripremaju za samo dva minuta. Samo ih prelijte ključalom vodom i ostavite da kratko odstoje.

Najbolja ovsena kaša kuvana je u mleku i ima još bolji ukus. Ako imate netoleranciju na laktozu, koristite biljno mleko – badem, kokos, pirinač, soja…

Dodaci ovsenoj kaši takođe prave veliku razliku. Pospite orašaste plodove koji su puni zdravih masti i proteina. Naravno, još jedan sjajan dodatak je voće jer su prave bombe vitamina! Nažalost, njihove hranljive materije opadaju nakon kuvanja, zato je idealno da stavite sveže voće u svoju kašu.

Miljana MomirovićHalfpoint/GettyImagesPlus