Jačanje imuniteta: Odbrana od virusa ili – samo mit?

by | decembar 16, 2021
jačanje imuniteta

Jačanje imuniteta postalo je glavni cilj tokom pandemije koronavirusa. Ali da li zaista možemo tek tako da ojačamo naš odbrambeni sistem?

Još od antičkog perioda, priče o zdravlju baziraju se na imunitetu. A medicina se od najranijih dana oslanjala na metafore poput vojske, armije, vrednih radnika… kako bi objasnila veoma složen sistem koji kontroliše zdravlje i homeostazu ljudskog tela.

Imuni sistem našeg organizma izuzetno je komplikovan i nalazi se u različitim delovima tela, od limfnih čvorova, preko slezine, grudne žlezde, krajnika, krvi (limfociti) pa do creva i usta, a reaguje na faktore u našem organizmu, ali i one oko njega, koji se nalaze u sredini koja nas okružuje. A ti mikroorganizmi, poput bakterija, virusa i gljivica, koji nas okružuju, mogu biti dobri ili pak opasni po naše zdravlje. Ako su opasni, napadaju naš imuni sistem, a on se trudi da očisti napravljeni nered.

S početkom pandemije koronavirusa svi smo pričali o jakom imunitetu, ali da li je to zaista moguće postići?

Jačanje imuniteta – mit ili istina?

Uprkos uvreženom mišljenju, nova naučna saznanja ukazuju na to da je jačanje imuniteta pogrešan koncept i da verovatno nije ni moguć.

Primer je sam koronavirus. Kod većine ljudi, kada se ozbiljno razbolje, pluća postaju upaljena i puna tečnosti. Zbog toga kiseonik otežano cirkuliše. Organizam šalje svoju imunološku „artiljeriju“ (citokine, limfocite, makrofage, T-ćelije i dr.) da napadnu virus. Rezultat je citokinska oluja, niz inflamatornih odgovora koji dovode telo u disbalans. Zbunjeni i prezaposleni imuni sistem može da napadne i ćelije sopstvenog organizma te da dovede do autoimunih bolesti poput celijakije, astme, Hronove bolesti i multiple skreloze. U ovom slučaju, jače nije uvek bolje.

Neki faktori imunog sistema su van naše kontrole (starenje, genetika i pol). Iako su žene podložnije autoimunim bolestima i Alchajmeru, one se isto tako efikasnije bore s virusima i bakterijama. Ovo je dokazano i tokom pandemije Covid-19 – stopa smrtonosti kod žena je manja.

Ali ima i faktora na koje možemo da utičemo – ishrana, fizička aktivnost, upravljanje stresom i san. Imuni sistem u slučaju loše ishrane, nekretanja i/ili manjka sna spušta svoj gard što dovodi do infekcija.

Imunitet i ishrana

Od 70% do 80% imunog sistema „živi“ u našim crevima. Zato je optimizovanje crevne flore najbolji način da podržimo naš imunitet. Savet je da konzumiramo namirnice bogate vlaknima (voće, povrće, žitarice od celog zrna, mahunarke, semenke i orašaste plodove).  Lečenjem sistema za varenje uklanjamo i upale i postajemo otporniji na viralne pretnje.

Pročitajte i… Ishranom do imuniteta

Isto tako, veoma je važno održavati balans nivoa šećera u krvi. Stoga dijabetičari i imaju poteškoća u kontrolisanju infekcija. Izbegavajte unos procesuirane hrane, šećera, loših masti, soli, brze hrane i aditiva.

Da zaključimo: Očuvanje zdravlja svodi se na izbalansiranu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, san i izbegavanje stresa. Uz to, ne zaboravite da je i higijena pola zdravlja. Redovno pranje ruku (sa ili bez pandemije), održavanje doma čistim i pranje svežih namirnica (voća i povrća) ključno je za naše zdravlje.

lepotaizdravlje.rsAnastasia Gryukanova/iStock/Getty Images via Getty Images Plus