Kako hronična urinarna infekcija ubija seksualni život i šta vi možete da uradite po tom pitanju?

by | april 17, 2023
urinarna infekcija i seksualni život

Urinarne infekcije su ozbiljan zdravstveni problem: utiču na opštu sliku, uništavaju bubrege. Ali, tu nije kraj: hronična urinarna infekcija itekako utiče na društveni, ljubavni i seksualni život žene.

Svaki put je ista rutina. Poznati osećaj peckanja nakon mokrenja. Česta trčkanja do toaleta, nekada bez ikakve potrebe. Mokrenje uz akutni bol i nelagodnost. Prepoznatljivi znaci hronične urinarne infekcije su izuzetno frustrirajući, posebno za one koji su već jednom iskusili ove probleme.

Zašto baš ja imam hroničnu urinarnu infekciju? Ovo pitanje najčešće ostaje bez odgovora, a lekar vas šalje kući sa još jednom turom antibiotika i opaskom da znate sve o tome kako da održavate higijenu i koje čajeve da pijete. I to je to! A bol i sve posledice koje ostavlja urinarna infekcija? A one nisu male. Simptomi urinarne infekciju utiču na vašu svakodnevicu, sposobnost da radite, da putujete, pa čak i na ono najinitimnije: seksualni život.

 

U kakvoj su vezi seks i urinarne infekcije?

Verovatno i sami znate: nećete dobiti UTI svaki put kada imate seks. Ali, seks definitivno može da dovede do nove upale i smatra se jednim od glavnih okidača, naročito za žene.

Zbog toga, infekcije urinarnog trakta su dobile nadimak „cistitis medenog meseca“ — cistitis je drugo ime za infekciju bešike — jer česti snošaji mogu dovesti do razvoja urinarne infekcije.

Drugi razlozi zbog kojih biste mogli da dobijete ponovljene UTI su: da imate novog partnera, da živite sa dijabetesom ili prolapsom karličnih organa, prelazak u menopauzu (povećana suvoća koja nastaje kada nivo estrogena padne može povećati vaše šanse) ili imate poteškoće sa potpunim pražnjenjem bešike.

 

Kako hronična urinarna infekcija utiče na seksualni život?

Recimo samo ovo: za žene koje imaju hronične urinarne infekcije, nema maženja ispod čaršava. Savet lekara je jednostavan: odmah posle odnosa idite u toalet i mokrite da biste izbacili bakterije i sprečili novu upalu. To znači da bukvalno, čim završite sa vođenjem ljubavi treba da iskočite iz kreveta i otutnjite u kupatilo. Nimalo  privlačna slika, zar ne?

Urinarne infekcije obično izazivaju bakterije koje žive u crevnom sistemu i koje se nenamerno mogu preneti iz rektuma u ​​vaginu. Ovo je neverovatno čest problem i polovina svih žena ga doživi bar jednom u životu, a svaka četvrta boluje od ponovljenih urinarnih. Ako upravo imate urinarnu, šanse su vam čak 30 odsto da ćete osetiti iste simptome bar još jednom u narednih pola godine!

Piškenje odmah nakon odnosa, nije jedino što morate da menjate u svom seksualnom životu ako imate hroničnu upalu mokraćnih puteva. Svaki novi odnos, svaki novi partner za vas su potencijalni rizik. A kada smo stalno zabrinuti tokom seksa, to onda smanjuje uživanje i za vas i za partnera i postepeno, ali izvesno, ubija seksualnu želju.

Takođe, spontanost je potpuno mrtva. Žena koja je sklona urinarnim infekcijama pre odnosa mora da se uveri da su ruke njoj i partneru čiste, da su se oboje istuširali da je (pogađate) bila u tolaetu neposredno pre kontakta. Sve to da bi sprečila prenos neželjenih bakterija do uretre i izbegla nedelje bola i antibiotika. Gde je tu romantika?

Možda i najteže je što žene o ovome nemaju sa kime da razgovaraju, jer se svaka bolest koja može da se poveže sa polnim organima, pa makar to bila i obična mokraćna infekcija, i dalje smatra tabuom.

 

L&Z preporučuje

Medicyst® je prirodni preparat namenjen osobama sa akutnim i hroničnim urinarnim infekcijama. Medicyst® je prirodni uroantiseptik, sa dokazanim trostrukim efektom kod infekcija urinarnog trakta. Smanjuje simptome urinarne infekcije u prvih 24h zahvaljujući BioShield® tehnologiji izrade sprečavajući česte i ponovljene urinarne infekcije.

 

Kako poboljšati seksualni život kada imate UTI?

Dakle, šta možemo učiniti u vezi sa stanjem koje utiče na naše živote na tako lični način? Ne morate da prestanete da imate seks da biste sprečili urinarne infekcije. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste minimizirali nakupljanje bakterija i smanjili rizik od dobijanja upale zbog seksa.

  • Urinirajte pre seksa i odmah posle. Ovo će isprati vaš sistem i sprečiti bakterije koje su ušle u vaš urinarni trakt .
  • Očistite genitalne i analne oblasti (brisanjem samo napred-nazad) pre i posle seksa.
  • Ostanite hidrirani tako što ćete piti puno vode, a zatim popijte dodatnu čašu nakon odnosa. Ovo će vam pomoći da oslobodite urinarni trakt od neželjenih bakterija.
  • Koristite vaginalni lubrikant. Trenje tokom seksa može iritirati uretru.
  • Razmislite o novom obliku kontrole rađanja. Ako ste skloni UTI, možda biste želeli da izbegavate upotrebu dijafragme ili spermicida kao oblika prevencije trudnoće. Oni mogu uneti bakterije u područje i mogu ubiti zdrave bakterije koje drže problematične klice pod kontrolom.
  • Zatim, tu je lečenje hronične urinarne infekcije.

 

Kako lečiti hroničnu urinarnu infekciju?

Nakon razgovora sa vama, vaš lekar će ili preporučiti tretmane za ponavljajuće urinarne infekcije ili će vas poslati posebnom lekaru koji se zove urolog. Nekomplikovane UTI se obično leče antibioticima nedelju dana, ali u složenim slučajevima, dugotrajni antibiotici / antibiotici u malim dozama mogu se davati čak 6 meseci.

Da biste smanjili šanse da se zarazite u budućnosti, potrebno je da promenite način života. Evo nekih navika koje morate da usvojite:

1. Pijte puno vode. Ovo pomaže u izbacivanju bakterija iz urinarnog trakta.

2. Mokrite često. Izbegavajte zadržavanje urina u dužem vremenskom periodu. Ovo sprečava razmnožavanje bakterija u bešici.

3. Za žene, nakon mokrenja, obrišite se od napred ka nazad, ova tehnika izbegava unošenje bakterija direktno u uretru.

4. Pridržavajte se dobre lične higijene kako biste zaštitili svoje privatno područje od bakterija. Ovo uključuje mokrenje nakon seksualnog odnosa.

5. Takođe, izbegavajte korišćenje dijafragme i spermicida za kontrolu rađanja. Oni su povezani sa povećanim rizikom od urinarnih infekcija.

Jacop Amentorp Lund/GettyImagesPlus