Šta je hemijski piling?

by | januar 29, 2015

branislava gajicPiše: dr Branislava Gajić
lekar specijalista dermatovenerologije

Poliklinika Novakov logo

 

 

[inlinetweet prefix=““ tweeter=““ suffix=““]Šta je hemijski piling?[/inlinetweet] Hemijskim pilingom odstranjuju se površinski, izumrli slojevi kože, čime dolazi do njenog obnavljanja. Idealni su kako za uklanjanje početnih znakova starenja i zatezanje kože, tako i za uklanjanje površnih ožiljaka od akni, fleka nastalih kao posledica izlaganja sunčevim zracima, proširenih pora i grube, stare kože.

foto: freedigitalphotos.net

foto: freedigitalphotos.net

Pilinzi mogu biti različite jačine, odnosno dubine dejstva:
površinski,
srednje dubine i
dubinski piling.

Površinski pilinzi su najblaži i koriste se kada se žele ukloniti manje, površne bore, suvi i grubi delovi kože, manje fleke i akne. Obično se za ovu vrstu pilinga koriste voćne kiseline (alfahidroksi kiseline – AHA) – limunova, mlečna, glikolna, bademova…).

Nakon pilinga koža je glatka i nežna, ima svež i blistav izgled jer je uklonjen stari, grublji sloj, a nakon same intervencije nastavlja se intenzivirana stimulacija stvaranja kolagena i elastina. Ponavljanim intervencijama kvalitet i izgled kože se sve više popravljaju. Oporavak posle ove intervencije je najkraći i crvenilo kože koje se može javiti posle intervencije obično traje svega nekoliko sati.

Piling srednje dubine se obično radi trihlosirćetnom kiselinom (TCA – trichlor acid) i jači je nego površinski – deluje na dublje slojeve kože, te se njime deluje na dublje bore i veće nepravilnosti. Efekti su veći nego kod površinskog pilinga, ali je i oporavak duži, traje obično dva do tri dana.

Dubinski piling se radi fenolom i obično se njime deluje na duboke bore, značajnije promene na koži nastale nakon sunčanja, staračke fleke i prekancerozne promene. Ova vrsta pilinga je najefikasnija, ali je oporavak oko nedelju dana, nakon čega koža izgleda oporavljeno, mlađe i zategenuto.

Kako se radi hemijski piling?

Hemijski piling nije bolan, a subjektivni osećaj ide od blagog do jačeg peckanja, te se kod dubljih pilinga koža obično dodatno hladi. Pre intervencije kožu pregleda dermatolog da bi se isključile eventualne problematične promene.

Nuspojave mogu obuhvatati crvenilo, perutanje i blag otok, a njihov intenzitet zavisi od tipa kože i dubine pilinga.

Broj intervencija zavisi od toga u kakvom je stanju koža i kakvi se efekti žele postići. Obično se savetuje šest do osam tretmana, u razmacima od dve do šest nedelja. Dubinski pilinzi se rade ređe, u većim vremenskim razmacina. Savetuju se i intrevencije održavanja, a koliko često zavisi od toga u kakvom je stanju koža.

Mere opreza

Hemijski pilinge treba raditi tokom jeseni i zime i ne savetuju se tokom proleća i leta. Koža se, nakon hemijskog pilinga uvek mora zaštiti kremom sa visokim zaštitinim faktorom, 30 i više, jer inače može doći do oštećenja mlade kože koja se otkriva nakon pilinga.

Tagovi: