Upala bešike koja se vraća – kako je izlečiti?

Mnoge žene muku muče sa cistitisom koji im se stalno vraća. Za uspešno lečenje upale bešike, sledite pravila naših stručnjaka

by | januar 4, 2021

Bakterijska infekcija bešike i mokraćnih puteva (cistitis) česta je pojava kod žena. Upala bešike koja se vraća može biti naporna i izuetno neprijatna. Ova infekcija može se javiti iz raznih razloga.

Zašto mi se vraća upala bešike?

Uzrok upale bešike može biti vođenje ljubavi bez kondoma, održavanje intimne higijene nekim jakim sredstvom, nošenje uskog sintetičkog veša, prehlada i drugi zdravstveni problemi – zatvor, dijabetes, inkotinencija… Da biste saznali uzrok cistitisa – nije dovoljno samo da date srednji mlaz urina na analizu. Neophodno je i da odete na pregled ginekologu ili urologu. Lekar će vam, na osnovu antibiograma, prepisati veliku dozu antibiotika u trajanju od deset do četrnaest dana. Trudnice moraju biti posebno oprezne što se tiče ovog problema, jer zapostavljena infekcija urotrakta može prouzrokovati pobačaj ili prevremeni porođaj. (Pročitajte i: Vežbe za trudnice Emili Skaj: Treninzi za svaki trimestar)

I stres može biti krivac za upalu bešike

Najnovija istraživanja u Americi ukazuju na to da je višak adrenalina, hormona stresa kriv za preterano razmnožavanje bakterija u urinarnim putevima (uretra, mokraćovod i bešika) i u urinu. Zato izbegavajte stres, besane noći i preterane sportske aktivnosti. Jela bogata triptofanom (hleb i integralna testenina, banane, čokolada, sočivo, grašak) pomažu u sintezi serotonina, hormona odgovornog za održavanje raspoloženja i korisnog u borbi protiv stresa.

Ključno je pojačati izbacivanje tečnosti

Pijte što više tečnosti kako biste snizili koncentraciju bakterija u mokraći i izbacili ih iz organizma čestim mokrenjem. Popijte dve čaše vode odmah posle buđenja, a tokom dana uz vodu pijte sokove i čajeve. Jedite namirnice za izbacivanje tečnosti, najbolje sirove (ili malo kuvane), sa malo začina i malo soli. Od povrća treba jesti krompir, šargarepu, repu, blitvu, zelenu salatu, paradajz (zreo i u umerenim količinama) i grašak. Izbegavajte suvo voće, kravlje mleko, kobasice, iznutrice, proste šećere, vino, alkohol i kafu. Osim toga, tikvice, boranija, krompir i banane sadrže kalijum, koji podstiče izbacivanje tečnosti.

Kako sprečiti upalu bešike

1. Neredovno i otežano pražnjenje creva, uz oskudnu i tvrdu stolicu, pokreće infekcije u intimnoj regiji. Da biste izbegli ovaj problem, jedite što više voća i povrća (prvenstveno barene tikvice, smokve, šljive, kivi i grožđe) i pijte dovoljno vode (barem dva litra dnevno).

2. Izbegavajte uske gaćice i tesne pantalone. Uvek nosite donji veš od čistog pamuka (nipošto sintetički!) da biste izbegli iritacije genitalija i infekciju

3. Za intimnu negu koristite samo delikatne kupke, koje ne pene i koje su blago kisele. Idealna pH vrednost sredstava za kupanje jeste između 4,5 i 5,5. Izbegavajte upotrebu drugih sapuna i kupki, jer deluju nadražujuće, podstičući tako upalu i infekciju.

4. Treba da piškite nakon svakog seksualnog odnosa. Tako ćete izbaciti bakterije koje se zadržavaju u donjim delovima urinarnog trakta. (Pročitajte i:Ako vas je sramota da pitate Marijana Kašić ima odgovore za vas: Seks tokom menstruacije)

Sokovi od voća i povrća smiruju upalu bešike

Za lečenje upale bešike tradicionalno se preporučuje uvin čaj, ali za urinarne infekcije korisni su i sledeći napici:

Yulia Davidovich/Shutterstock.com

Sok ili čaj od brusnice

Da biste sprečili upalu, dnevno treba da popijete od pola šolje do dve šolje soka ili čaja od brusnice. Brusnice deluju antibiotski, snižava nivo pH mokraće i doprinosi lečenju infekcije. Ali, čaj od brusnice, ne treba uzimati duže vreme ili u velikim količinama, jer može izazvati dijareju. Brusnice se ne preporučuju u slučaju da imate kamen u bubregu, jer je sok brusnice bogat oksalatima, koji izazivaju stvaranje kamenja.

Smuti od borovnice

Borovnica je bogata cijaninom, koji neutralizuje patogene bakterije u urinarnom traktu. Pirinčano mleko sadrži vitamine grupe B, koji su korisni u borbi sa stresom.

U blender ubacite 100 g borovnica i čašu pirinčanog mleka. Blendirajte oko 30 do 40 sekundi. Pijte jednom do dvaput dnevno, najbolje kao užinu.

Sok od šargarepe

Šargarepa sadrži moćne antioksidanse, glutation, vitamin A, E i vitamine grupe B, korisne za odbranu organizma od toksina, jačanje imunosistema i ublažavanje stresa. Limun je bogat vitaminom C, koji ima antibakterijsko dejstvo.

Sok od tri šargarepe pomešajte sa sokom od pola limuna. Popijte odmah. Dovoljno je da pijete čašu soka dnevno kako biste sprečili simptome cistitisa. Najefikasniji je kad se pije ujutro na prazan stomak.

lepotaizdravlje.rsAnetlanda/Shutterstock.com