5 znakova da je PMS ozbiljnija stvar nego što ste ikada mislili

by | oktobar 31, 2017

Predmenstrualni sindrom (PMS) je niz promena u radu hormona kod žena, koji se manifestuje pojavom emocionalnih, psihičkih i fizičkih simptoma… Ovo je definicija koju žene vrlo dobro znaju, ali i svakog meseca osećaju na svojoj koži. Iako PMS možda zanemarujemo, postoje znaci koji nas podsećaju da na ovaj sindrom obratimo malo više pažnje.

Ćudljivost, tišina, buka, svađa, stalna razdražljivost, plakanje, osećaj netrpeljivost, želja za samoćom – sve su to pomešana emotivna stanja kojima žene teže kada uđu u PMS i tada je najbolje ne dirati ih i ne tražiti od njih posebna objašnjenja za postupke.

Naime, ukoliko taj period utiče na vašu sposobnost da učestvujete u svakodnevnom funkcionisanju, pozabavite se time. Ume PMS da bude oličenje neke ozbiljnije situacije. Tačnije, postoje situacije koje vezujemo za PMS, a zapravo nemaju mnogo veze sa njim.

Endometrioza

Endometrioza je često vrlo bolan poremećaj u kom tkiva, koja normalno oblažu unutrašnjost materice, počinju rasti izvan nje. Ova pojava često uključuje jajnike, creva i tkivo male karlice. Endometriozna tkiva se mogu proširiti i izvan područja male karlice, ali vrlo retko. Takođe, može izazvati ozbiljne predmenstrualne grčeve i mučninu, koji se često meša sa PMS-im. Ostali znaci endometrioze uključuju teške periode i bol tokom seksa.

 

Kliknite na sledeću stranicu…

Hormonski disbalans

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) vezuje se za hormonski disbalans – nenormalni rast kose i pojavu akni. Višak ovih hormona može da dovede do promena raspoloženja i drugih PMS simptoma. Međuti, za razliku od drugih standardnih simptoma, hormonski disbalans može da izazove maljavost na licu i telu, ali opadanje kose.

Perimenopauza

Perimenopauza u bukvalnom prevodu znači „oko menopauze“ i označava tranziciju ka menopauzi. Kod žena ispod 40. godin, ovi simptomi mogu biti znak prevremene disfunkcije jajnika, što dovodi do ranije pojave menopauze.

 

Promene rasploženja

Navikli smo da vidimo i čujemo da kada je žena u PMS-u često menja svoja raspoloženja i emotivna stanja. Ali, treba imati na umu da promene raspoloženja mogu biti znak anksioznosti ili depresije. Ukoliko tokom PMS-a osećate da imate emocionalne probleme, probleme sa spavanjem (ne izlazi vam se iz kreveta), slabo jedete i ne odlazi vam se na posao – to bi zapravo mogao da bude znak depresije.

Nadutost i tokom menstruacije

Ako vam se čini da predmenstrualni simptomi traju i nakon menstruacije ili počnu čak dve nedelje ranije, trebalo bi da se pozbavaite nekim drugim uzrocima. Takođe, ukoliko se nadutost nastavi i tokom menstruacije, uglavnom su to simptomi netolerancije na laktozu ili neizbalansirane ishrane.

Autor: N.M.

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu.

Tagovi:

top