Japanski pacijenti leče se u srpskim bukovim šumama

by | decembar 22, 2015

Ljubiša Živadinović, osnivač onlajn vodiča za zdravstveni turizam, govorio je u okviru konferencije Pro Femina – Zdravlje u fokusu o razvoju zdravstvenog turizma kod nas, ukazao na izvesne pogodnosti i nedostatke tog procesa, i istakao da mi kao narod vrlo malo poznajemo svoju zemlju, njene lepote i prirodne potencijale kojima raspolaže.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Tekst priredila: Marija Milošević

Činjenica da veliki broj korisnika naših banja i drugih centara koji pružaju usluge lečenja, rehabilitacije i relaksacije dolazi iz inostranstva, podstakla je potrebu za praćenjem svetskih trendova u toj oblasti i uvođenje izvesnih promena i novina u našem zdravstveno-turističkom sektoru.

U Japanu, koji je na četvrtom mestu po broju inostranih posetilaca i korisnika naših usluga ovog tipa, trenutni hit u lečenju predstavlja boravak u šumama. Često se kao terapija za oporavak od nekoliko stotina vrsta bolesti propisuje najmanje tri sata provedenih u bukovoj šumi. S obzirom na to da mi raspolažemo velikim prostranstvima koja su prekrivena upravo tim šumama, jasno je da postoji mogućnost za implementiranje japanskog trenda i praktikovanje ove vrste terapije i kod nas.

Foto: Igor Petrović

Foto: Igor Petrović

Živadinović smatra da, iako postoje izvesne poteškoće u realizovanju svega što je potrebno za ovu oblast da uspešno živi, stranci pokazuju veliko interesovanje za nas i naše programe i hoće da dođu jer, kako kaže, imamo šta da ponudimo.

Važno je razumeti da se zdravstveni turizam danas ne svodi samo na pružanje usluga onima kojima je zdravlje narušeno ili ugroženo, već podrazumeva i preventivu bolesti i lečenju, antistres program, program detoksikacije, kao i brojne druge forme poboljšanja i psihičkog i fizičkog stanja čoveka, a u cilju produžavanja života, usporavanja procesa starenja i očuvanja zdravlja.

Tagovi: