Da li ste hormonični?

by | avgust 13, 2009

Zahvaljujući hormonima, rastu nam grudi, kukovi postaju zaobljeniji a koža blista. No, oni uzrokuju i menstrualne grčeve, jutarnju mučninu i valunge. Da biste izašli na kraj sa svim neugodnim posledicama dejstva hormona, i uživali u njihovim pozitivnim efektima, isprobajte metode koje vam predlažu čitateljke L&Z.

 

Lepota i Zdravlje - PMS hormoni

 

PROBLEM 1: PMS

Simona, 29, uživa u tome što je žena iako to podrazumeva i PMS, kao i bolne menstrualne grčeve. „Svakog meseca iznova dobijam osećaj kao da se ponovo rađam“. „Fascinira me ta povezanost sa prirodom i njenim ustaljenim ciklusima.“
Nezavisno od godina života, kulture, rase i porekla, sve žene imaju iste reproduktivne hormone – estrogen, progesteron i testosteron, koji cirkulišu njihovim organizmom i odgovorni su za tipične promene kao što su menstruacija, trudnoća i menopauza. „Svi ti procesi vezuju me za moju majku, baku i sve žene koje su živele pre mene. Oni su dokaz da smo posebne.“, kaže 58-godišnja Zorica, majka dvoje dece.
No, kad se suoče sa bolnim menstruacijama, PMS-om, jutarnjom mučninom i drugim tegobama koje uzrokuje dejstvo hormona, ovaj „poseban dar“ verovatno je poslednje o čemu žene razmišljaju. Zato, za sve one čije tegobe zahtevaju nešto „jače“ od spoznaje da su posebne, čitateljke L&Z predlažu lekovita sredstva koja će im pomoći da održe hormonalnu ravnotežu i žive rasterećeno iz decenije u deceniju.
Više od 75% žena pati od predmenstrualnog sindroma (PMS), čiji se simptomi pojačavaju u tridesetim godinama života i mogu da uzrokuju ozbiljne probleme sve do menopauze (oko 51. godine). Bez obzira na vrstu simptoma – koji uključuju sve, od osetljivih, bolnih grudi do pada koncentracije i depresivnosti – uzrok je uvek povišen nivo estrogena i progesterona.

Prirodni lekovi
Ishrana: Ako smanjite unos kofeina i prerađenog šećera, bar tokom predmenstrualne faze, ublažićete nadutost i oscilacije raspoloženja. Takođe, redukovanje soli u ishrani pomoćiće vam da sprečite zadržavanje tečnosti u organizmu.
Fizička aktivnost: Dokazano je da vežbe pozitivno utiču na raspoloženje – tokom intenzivnih fizičkih aktivnosti organizam oslobađa endorfin, prirodni analgetik koji stvara osećaj smirenosti i popravlja raspoloženje, kao i serotonin – prirodni antidepresiv.
Dodaci ishrani: U sprečavanju nervoze pomaže svakodnevno uzimanje kalcijuma – u vidu tableta od 1.200 mg ili namirnica bogatih ovim mineralom, kao što su spanać i brokoli. Takođe, za vreme PMS-a treba uzimati 400 IU vitamina D, najbolje u formi dijetetskog dodatka ishrani.

Konvencionalne terapije
Oralna kontracepcija: Ukoliko uzimate pilulu, a nadimanje se javlja kao nuspojava, lekar će vam verovatno promeniti vrstu pilula. Jedna od opcija jeste i pilula na bazi sintetičkog hormona drospirenona koji deluje kao diuretik.

 

PROBLEM 2: Endometrioza i fibroidi

Ivana je prestala da uzima pilulu pre šest godina, nakon čega je počela da oseća snažne grčeve, migrene, a krvarila je gotovo svaki drugi dan. „Svakog meseca najmanje dva dana sam izostajala s posla. Sedala sam kod kuće i neprekidno plakala!“, priča ova 36-godišnja žena. Konačno, jedan od brojnih ginekologa koje je posetila u tom periodu, otkrio je da Ivana ima endometriozu – migraciju materičnih ćelija u okolna tkiva (organe) u kojima one nastavljaju da rastu. Endometrioza može da uzrokuje stvaranje ožiljaka i, ako su ugroženi jajovodi, kao u njenom slučaju, da dovede do sterilnosti. Na svu sreću, ovo oboljenje je izlečivo.
No, mnogo češće matericu „napadaju“ fibroidi – benigne tvorevine koje se obično javljaju u najreproduktivnijem periodu. Većina žena koja ima fibroide ne oseća nikakve simptome, dok neke pate od obilnog krvarenja, produženih menstruacija i bolova u karlici.

Prirodni lekovi
Masaža i akupunktura: U nekim slučajevima endometrioze i fibroida znatno pomažu specijalni oblici masaže i akupunktura. Ivana, na primer, redovno odlazi na specijalnu blagu masažu abdomena – arvigo. „Ova terapija mi izuzetno pomaže. Ožiljačno tkivo se smanjilo, a seksualni odnosi više nisu tako bolni“, kaže Ivana. Akupunktura takođe može znatno da ublaži simptome fibroida.
Oblozi od ricinusovog ulja: Primenjuju se direktno na donji abdomen i drže se 20 minuta, 5 dana u nedelji. Koža apsorbuje ulje, što opušta mišiće, redukuje upalu i podstiče cirkulaciju.

Konvencionalne terapije
Analgetici: Sredstva koja mogu da se kupe u apoteci bez lekarskog recepta pomažu u slučaju blage endometrioze. No, ako ni maksimalne doze analgetika ne deluju, najbolje je da porazgovarate sa lekarom koji će odrediti drugačiji način lečenja.
Privremeni prekid menstruacije: Kontinuiranom primenom monofazne (ista doza svake pilule) oralne kontracepcije, i izostavljanjem placebo pilula, možete da napravite pauzu u menstrualnom ciklusu. Na ovaj način, unutrašnji omotač materice se ne širi, što će redukovati bol. Ako su u pitanju fibroidi, lekar može da prepiše medikamente, kao što su gonadotropini (GnRH-a) – sredstva koja obaraju nivo hormona, zaustavljaju menstruaciju i smanjuju fibroide.
Laserska terapija: Može da pruži privremeno olakšanje ženama koje pate od fibroida, jer odvajaju tkivo ovih izraslina od organa. Međutim, za nekoliko meseci do godinu dana ovo tkivo može ponovo da izraste.
Hirurške intervencije: U postupku materične arterijske embolizacije u arterije se ubrizgavaju male čestice koje snabdevaju fibroide krvlju. Miomektomija (ili MRI) je operacija ultrazvukom kojom se uklanjaju fibroidi, ali materica ostaje nedirnuta. Histerektomija je trajno rešenje za fibroide. No, s obzirom na to da se radi o operativnom uklanjanju materice, a često i jajnika, spada u krajnju opciju.

 

PROBLEM 3: Menstrualni bolovi

Većina žena je najjače grčeve imala tokom prve menstruacije, nakon čega, kako godine prolaze, oni bivaju sve slabiji. No, neke žene decenijama trpe bolne grčeve.
Šta je uzrok bolnih kontrakcija materice? Ukoliko jajna ćelija ne bude oplođena, unutrašnji omotač materice (endometrijum), pripremljen da primi oplođeno jajašce, postaje suvišan. Zbog toga organizam proizvodi prostaglandin, hormon koji indukuje kontrakcije materice i odbacivanje endometrijuma. Rezultat su često snažni grčevi u prva dva dana menstruacije.


Prirodni lekovi
Topli oblozi: Stavljanje toplih obloga na stomak opustiće mišiće i ublažiti grčeve.
Konopljika ili divlji biber (Vitex agnus castus): Ova lekovita biljka raste na području Mediterana i južne Evrope, a obično se koristi u formi kapsula ili kao čaj. Istraživanja su dokazala da ublažava kontrakcije materičnih mišića.
Seme lana: Svakodnevno konzumiranje lana (dve kašike samlevenih semenki), koji je prirodno antiupalno sredstvo, može da ublaži grčeve.
Fizička aktivnost: Vežbanje pojačava lučenje endorfina – hormona dobrog raspoloženja i prirodnog sredstva protiv bolova.
Relaksacione tehnike: Primena relaksacionih tehnika – joge i meditacije – može da ublaži simptome PMS-a.

 

Konvencionane terapije
Sredstva protiv bolova: Nesteroidni analgetici, koje možete da kupite u apoteci bez recepta (brufen, na primer), delimično blokiraju dejstvo prostaglandina pa tako i intenzitet menstrualnih grčeva. Ova vrsta lekova deluje optimalno ako se uzme dan-dva pre početka menstraucije.
Oralna kontracepcija: U slučaju da su grčevi neuobičajeno snažni i da traju sve vreme menstruacije, mnogi lekari prepisuju oralne kontraceptive za njihovo ublažavanja grčeva.

 

PROBLEM 4: Valunzi

 

Kada je Daliborka ušla u 40. godine života, počela je da pati od valunga – iznenadnih naleta toplote u gornjem delu tela. „Ti naleti vrućine izuzetno su neprijatni, naročito ako ste jedina osoba u prostoriji koja se znoji, i pri tom drugima, postavlja pitanje: ‘Da li je i vama toplo?'“, kaže Daliborka koja sada ima 50 godina. Valunzi su najčešći simptom menopauze koja počinje u 40. ili 50. godinama i obično traje oko dve godine. Neke žene, pak, osećaju ih i mnogo duže. Daliborka se još uvek bori sa unutrašnjom vrućinom. Osnovni uzrok ove tegobe je pad nivoa estrogena i progesterona. Jajnici više ne proizvode dovoljne količine ovih hormona, obično već oko 45. godine, a njihova produkcija potpuno prestaju oko 55. godine ženinog života.

Prirodni lekovi
Ishrana: Za početak, izbegavajte kofein koji je dokazani okidač valnuga. Posavetujte se sa lekarom o uzimanju fitoestrogena. U pitanju su biljne materije koje se nalaze u sastavu mnogih namirnica i biljaka, a deluju slično estrogenu. Istraživanja pokazuju da tofu i drugi proizvodi od soje koji sadrže fitoestrogene pod nazivom izoflavoni mogu znatno da ublaže valunge. Zato, eksperti preporučuju svakodnevno konzumiranje soje, kao i uzimanje dodataka koji sadrže sojine izoflavone, vitamin B i kalcijum.
Tehnike disanja: Istraživanja pokazuju da žene koje pate od visokog stepena anksioznosti teže podnose valunge, kao i ostale simptome menopauze. Duboko, ritmično disanje usporava rad srca i snižava nivo stresa, a posledično i učestalost valunga za čak 50 posto.

Konvencionalne terapije
Progesteron: Krema na bazi prirodnog progesterona (iz biljke divlji jam) u maloj dozi, koja se utrljava u kožu, može da ublaži toplotne „talase“.
Antidepresivi: Antidepresivi pod zajedničkim nazivom selektivni serotonin ruptejk inhibitori (SSRI), a naročito paksil, mogu da redukuju valunge.
Terapija hormonske nadokande: Iako mnoge žene žele da se izbore sa tegobama menopauze prirodnim sredstvima, oni nekada ozbiljno remete njihov svakodnevni život pa je upotreba medikamenata neizbežna. Jedna od opcija jeste i hormonski preparat (kombinacija estrogena i sintetičkog progesterona) kojim se reguliše hormonska neravnoteža u organizmu žene. Naravno, prilikom propisivanja hormonske terapije, neophodno je da se uzmu u obzir brojni parametri – životna dob, druga oboljenja, životne navike, ishrana…

 

PROBLEM 5: Telesna težina

Uvećanje sala na stomaku jedna je od najčešćih posledica menopauze, a uzrokuje ga (opet!) nedostatak estrogena. No, s obzirom na to da višak masnog tkiva povećava rizik od srčanih oboljenja, izuzetno je važno da održavate optimalnu telesnu težinu.

Prirodni lekovi
Fizička aktivnost: Aerobne aktivnosti sprečavaju gojenje, olakšavaju san, poboljšavaju raspoloženje i – štite kosti. Svakodnevna šetnja, često plivanje i vežbe pilatesa odlični su „kontrolori“ telesne težine.
Ishrana: Uravnotežena ishrana u ovoj fazi života postaje važnija neko ikada ranije jer se rizik od osteoporoze i srčanog udara znatno povećava. Jedite dosta voća i povrća, kao i namirnica bogatih kalcijumom.

 

Konvencionalne terapije
Terapija hormonske nadoknade: Postoje određeni naučni dokazi da su žene koje uzimaju hormonske preparate vitkije i da imaju manje naslage sala na torzou (naročito na stomaku).

 

PROBLEM 6 Seksualne promene

Poput mnogih žena u 40. i 50. godinama, nakon nekoliko godina menopauze i Mirjana je primetila smanjenje lubrikacije vagine. „Meni to nije toliko smetalo, ali suprugu jeste“, kaže Mirjana. I u ovom slučaju, glavni uzrok bio je pad nivoa estrogena koji omogućava održavanje elastičnosti i nivoa vlažnosti vagine. Bolni seksualni odnosi smanjuju libido i mogu da izazovu ozbiljne probleme u braku. Menopauza istovremeno pruža brojne mogućnosti da se zbližite sa partnerom na razne druge načine. Takođe, seks može da postane mnogo dublji i emotivniji.

Prirodni lekovi
Lubrikanti i hidratantna sredstva: Ova sredstva povećavaju vlažnost vagine, što je korisno ne samo za seks, već i za zdravlje (suvost vagine može da uzrokuje pojavu ranica i infekcija).

Konvencionalne terapije
Krema na bazi estrogena: Krema na bazi estrogena (za spoljašnju upotrebu) koja se izdaje na lekarski recept može da pospeši vlaženje i elastičnost vagine. Takođe, postoje i vaginalete na bazi biljnog estrogena koje podstiču vlaženje vagine i sprečavaju iritacije tokom seksa.
Testosteron: Neki lekari propisuju terapiju testosteronima (u formi pilula, krema ili šumećih tableta) koja podstiče seksualnu želju. No, potpuna bezbednost primene testosterona u ove svrhe još uvek nije naučno dokazana.

 

Lepota i zdravlje - pms hormoniBEJBI BUM! POLUDELI HORMONI 

Mnoge žene iskuse različite emocija tokom trudnoće, od kojih je većina uzrokovana hormonima. Nivo estrogena i progesterona tada su viši nego ikada, što izaziva brojne promene – od pojačane potrebe za specifičnom hranom do naglašene seksualne želje. „Tokom trudnoće kosa mi je bila gusta i sjajna, nokti jaki, a grudi divno zaokrugljene i mnogo veće!“, kaže Saška, 30. „Međutim, mozak mi je ‘podetinjio’. Zaboravljala sam stvari u radnji i stalno sam ponavljala iste rečenice.“


PRIPREMA ZA RAĐANJE Progesteron omogućava jačanje unutrašnjeg omotača materice koji pruža oslonac oplođenoj jajnoj ćeliji i placenti. Zbog dejstva estrogena, grudi postaju veće i osetljivije, dok hormon relaksin omekšava i opušta cerviks u pripremi za porođaj.


SREĆA I SPOKOJ ZBOG MATERINSTVA Spoznaja da se vaše telo priprema za stvaranje i rađanje novog života zaista je jedinstven osećaj. Ema, 35, majka dvoje mališana, tvrdi da je bila opijena od sreće tokom trudnoće. „Svaki dan, svih devet meseci, imala sam utisak da mi se dešava čudo!“, priseća se Ema. Iako je osećala mučninu, tokom obe trudnoće, nije mnogo patila zbog toga.


VEZA SA ČOVEČANSTVOM „Svaki put kada bi se moja beba pomerila, zaboravljala sam na sve muke“, kaže ona. „Trudnoća mi je pružila samopouzdanje i osećaj mira. Osećala sam bliskost sa svima. Nepoznati ljudi su dodirivali moj stomak, što mnoge trudnice ne vole, ali meni nije smetalo. Takođe, lako sam sklapala poznanstva sa drugim trudnicama – imala sam utisak da smo u posebnom sestrinstvu.“

 

Tekst: Nataša Ćovin; Foto: Shutterstock

Tagovi: