Kako da pobedite JESENJI UMOR?

by | oktobar 16, 2009


Prelazna godišnja doba proleće i jesen utiču na stanje organizma. Tokom proleća se bude i bujaju ćelije organizma, a tokom jeseni metebolizam usporava rad. Zato se tokom ovih perioda organizam teško privikava na klimatske promene.


Javaljaju se zdravstvene tegobe, umor, depresija i pad imuniteta koji rezultira alergijskim reakcijama, želudačnim tegobama i iscrpljenošću. Učestali simptomi su nagle promene telesne težine, pad koncentracije i poremećaj sna.

 

kako da pobedite jesenji umor

 

Vitalnost opada na jesen
Organizam je tokom jeseni sklon virozama jer slabe odbrambene moći, energetski potencijali opadaju a raspoloženje je promenljivo. Potrebno je vreme da se telo i psiha priviknu i prilagode klimatskim promenama, a ovaj proces zavisi od stanja organizma i psihičke stabilnosti
Osim hormonskih promena moždane hemije i pogled u ogledalo donosi razočaranje i često uzrokuje neraspoloženje. Kosa i koža su dehidrirani, bez sjaja i elstičnosti. Slično je i sa figurom, kada dođu prvi hladniji dani lako dobijemo par kilograma više. Kako nam tek predstoji zimska ishrana, pravi je trenutak da obratimo pažnju na to šta i kako jedemo, kao i kakve su nam navike.

 

Vitaminima protiv umora
Bezvoljnost, umor i pad koncentracije ili su karakteristični za jesenje dane. Glavni uzričnici umora i pada imuniteta su deficit vitamina, minerala, kiseonika u organizmu, premalo kretanja, boravka na vazduhu i sunčevoj svetlosti.
Nutricionisti i lekari savetuju više kretanja, laganu fizičku aktivnost, boravak u prirodi, ishranu bogatu vitaminima i antioksidansima.
Uz malo truda, novi režim ishrane i način života možemo da efikasno otklonimo i ublažimo simptome umora, kao i da uživamo u blagodetima svih godišnjih doba.

 

Dijeta prvi korak
Prvi korak je dijeta baziranu na voću, povrću, ribi, nemasnim sirevima i mesu. Tokom dana treba konzumirati više manjih obroka, čime se rasterećuje organizam i pokreće usporen metabolizam. Ishrana bogata vitaminima jača imunitet i vraća energiju. Ujedno predupredićete višak kilograma tokom zime, čime vraćate samopouzdanje i vedrinu. Takođe, potrebno je piti što više vode i čajeva koji oslobađaju od toksina. Iz upotrebe bi trebalo da potpuno izbacimo kalorična alkoholna i gazirana pića.

 

Ništa bez fizičke aktivnosti
Drugi i podjednako važan korak je rekreacija, preporuka su lagane šetnje u prirodi. Izbegavajte dugo sedenje u zatvorenim kafićima, prostorije pune nikotinskog dima i stalnu vožnju automobilom. Idealno je da krente u fitnes centar, ali ako nemate dovoljno slobodnog vremena, hodajte kad god imate priliku.

 

kako da pobedite jesenji umor

 

Svetlost kao antidepresiv
Važno je znati da tokom jeseni i zime ima manje sunčeve svetlosti, a ona podiže nivo moždanog hormona serotina prirodnog antidepresiva, zato tokom dana pronađite slobodne trenutke za izlazak napolje, ne šetajte samo uveče. Svetlost ublažava loše raspološenje, zato kada ste u kući ne sedite u mraku, predupredite depresiju.

 

Ćista kuća – pozitivne misli!
Osim brige o zdravlju i lepoti neophodno je posvetiti pažnju prostoru u kome živite. Prvi je trenutak da uradite generalno čišćenje. Nagomilni predmeti i nered remete protok energije i negativno utiču na raspoloženje. Zato se oslobodite stvari koje ne koristite, naročito starih novina one ne samo da skupljaju prašinu već su i pravi izvor negativne energije.

 

Nosite vedre boje
Ne zaboravite i da boje utiču na psihu. Nosite vedre i tople tonove, posebno narandžastu izvor je optimizma, žuta vraća energiju a pink vedrinu. Izbegavajte crnu, sivu, plavu i braon, one sputavaju protok energije i uzrokuju setne misli.
Sumorno raspoloženje po statistikama najčešće pogađa usamljene osobe. Neophodno je da voditi aktivan društveni život, upišite tečaj ili se učlanite u neki klub, imaćete priliku za poznanstva sa osobama sličnih interesovanja i tako ne upadnete u depresiju zbog usamljenosti.

 

Tekst: Violeta Aleksić

Tagovi: